הגיעו לערוך אזכרה בהר הרצל - והשוטרים מנעו כניסתם: "לא נתנו לכבד את ניצולי השואה"

אזרחים שעלו אתמול להר הרצל כדי לערוך אזכרה לניצולי שואה שנהרגו במלחמת העצמאות, לא הורשו להיכנס בשל חזרות לאירועי יום העצמאות. "הקברים נשארו יתומים", הם זעמו - וערכו אזכרה מחוץ למתחם. המשטרה תחדד הנהלים. צפו באזכרה שהם ערכו

הזיכרון - והבושה: קבוצה של אזרחים שעלתה אתמול להר הרצל כדי לערוך אזכרה לניצולי שואה שנהרגו במלחמת העצמאות נתקלה באטימות קשה מצד השוטרים שאבטחו את המקום - ומנעו מהם להיכנס. הסיבה: המתחם נסגר לרגל קיום החזרות לאירועי יום העצמאות. בתיעוד שהגיע לידינו ניתן לראות את הקבוצה עורכת אזכרה מחוץ למתחם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקבוצה שניסתה להיכנס להר על מנת לערוך את האזכרה, עשתה זאת כחלק פרויקט "נצר אחרון" של ארגון "ישראל שלי" - מיזם שבמסגרתו עולים מדי שנה אזרחים אל קבריהם של חללי צה"ל, שעלו לארץ אחרי תלאות השואה ללא משפחה ואין מי שיעלה את זכרם. מדי שנה הם מגיעים להר הרצל כדי לומר קדיש ותפילת אל מלא רחמים על הקברים.

אלא שהשנה, השוטרים מנעו מהם לקיים את המסורת החשובה. השוטר שחיכה להם בשער ופיקד על הכוחות במקום הודיע להם כי לא יוכלו לקיים את המנהג, כיוון שאינם משפחה שכולה ולפיכך אין להם אישור להיכנס בזמן שבמקום נערך אירוע ממלכתי.

האזכרה, מחוץ למתחם (חדשות 2)

השוטרים מנעו מהאח השכול להיכנס למתחם ההר

גם אחרי שסיפרו לשוטר את סיבת הגעתם למקום והפצירו בו ללא הרף שייתן להם להיכנס להר, התמיד השוטר בסירובו. בשלב מסוים אף הציעו לו כי יעלו להר בליווי של שוטר, אך לטענתם נתקלו במענה כי אין בידיו מספיק כוח אדם כדי לאפשר זאת.

בעודם ממשיכים במאמציהם לערוך את האזכרה לחללים, הגיע למקום אח שכול. גם כניסתו לבית העלמין נמנעה בתחילה, ורק כעבור חצי שעה של תחנונים, סיפרו חברי הקבוצה, הותרה כניסתו למתחם.

לבסוף, נאלצו חברי הקבוצה לקיים את האזכרה מחוץ לשערי הר הרצל. "בזמן שעמדנו בחוץ ואמרנו אל מלא רחמים, יצאה קבוצת צעירים אמריקנים שכן הורשתה להיכנס למקום", סיפר אחד המשתתפים. "מדוע המטרה שלהם נעלה יותר מהמעשה שלנו? חבל שהשנה לא רק החללים נשארו יתומים, אלא גם הקברים שלהם", סיכמו בעצב את החוויה הקשה שעברו.

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה: "הנהלים לשוטרים העובדים בשיתוף פעולה עם גורמי ביטחון נוספים במקום יחודדו".

בהכנת הידיעה השתתף יוסי זילברמן