יום הזיכרון תשע"ג: 23,085 חללים נפלו במערכות ישראל

לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה שייפתח ביום ראשון בערב בצפירת דומייה, מפרסם אגף ההנצחה של משרד הביטחון את הנתונים הכואבים: 23,085 חללים נפלו מאז 1860 ועד היום. בשנה האחרונה התווספו למעגל השכול 92 חללים

23,085 חללים במערכות ישראל (רויטרס)

23,085 חללים: לקראת יום הזיכרון שייפתח מחרתיים בצפירת דומייה בת דקה, מפרסם אגף ההנצחה של משרד הביטחון את מספרם של כלל החללים שנפלו במערכות ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאז 1860 ועד היום, נפלו 23,085 חללים במערכות ישראל. בשנה שחלפה מאז יום הזיכרון אשתקד, התווספו למעגל השכול עוד 92 חללים: 37 מהם הם חיילי צה"ל, 12 שוטרים, ו-43 נכי צה"ל שנפטרו כתוצאה מנכותם. מספר החללים עד היום שמקום קבורתם לא נודע עומד על 555. מספר בני המשפחות השכולות בישראל עומד היום על 17,553 - בהם 10,245 הורים שכולים, 4964 אלמנות, ו- 2324 יתומים.

את טקס פתיחת אירועי יום הזיכרון ביום ראשון בשעה 16:00 תפתח נאווה כהן, יו"ר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל. ראש הממשלה בנימין נתניהו גם כן ינאם באירוע, שיתרחש בבית "יד-לבנים" בירושלים.

צפירה בת דקה שתושמע בכל רחבי המדינה ביום ראשון, ד' באייר בשעה 20:00, תציין את פתיחתו של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. מיד לאחר הצפירה יחלו עצרות הזיכרון. במעמד טקס הדלקת נר הזיכרון בכותל המערבי שיחול ביום ראשון באותה השעה, ינאמו נשיא המדינה פרס והרמטכ"ל גנץ.

ביום שני, יום הזיכרון עצמו, יחול טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל בהר הרצל. בשעה 11:00 תושמע צפירה בת שתי דקות, ולאחריה יחלו טקסי הזיכרון הממלכתיים ב-52 סתי עלמין צבאיים ברחבי הארץ - מדן ועד אילת. מעל למיליון וחצי בני אדם צפויים להגיע לבתי העלמין הצבאיים כדי לחלוק כבוד לנופלים.

משרד הביטחון יעמיד לרשות משפחות הנופלים מאות אוטובוסים שיסיעו אותם לבתי העלמין הצבאיים. במהלך יום הזיכרון יחולקו למעלה מ-4 מיליון מדבקות "דם המכבים" בבתי העלמין, בטקסים ובמוסדות החינוך ברחבי הארץ. כ-23,000 נרות "יזכור" ודגלונים עם סרט שחור יוצבו לצד קברי הנופלים.

הרמטכ"ל גנץ הניח דגלון על קבר החלל האחרון - וחולל סערה

גנץ והדגלון שעורר סערה (דובר צה"ל)
אתמול השיק שר הביטחון משה (בוגי) יעלון את מיזם הדלקת נר הזיכרון הווירטואלי באתר משרד הביטחון. יעלון הדליק נר לזכר הנופלים והזמין את כלל אזרחי ישראל לעשות כן באתר משרד הביטחון. הרמטכ"ל בני גנץ הניח דגל על קברו של חלל צה"ל האחרון, אך חולל סערה לאחר שהתברר כי הקבר עליו הונח הדגלון אינו של החלל האחרון.

יעלון מדליק נר וירטואלי (אריאל חרמוני, דוסרות משרד הביטחון)
בטקס שהתקיים שלשום בחלקה הצבאית בהר הרצל הניח רא"ל בני גנץ דגלון על קברו של סא"ל שלמה ניצני ז"ל, למרות שהחלל האחרון היה דווקא יבגני טולוצ'קי, שנקבר בחלקה המיועדת לחיילים שאינם יהודים. בצה"ל הביעו אתמול התנצלות על המבוכה שהתעוררה לאחר שהרמטכ"ל גנץ "דילג" על קברו של חלל צה"ל האחרון כי לא היה יהודי, והניח דגלון על קבר חייל אחר. "בעצה אחת בין צה"ל ומשרד הביטחון יעודכן הנוהל", הודיעו.