התגייסה לגדוד בעקבות הדוד שנהרג: "זו תחושת שליחות"

ירון מרדיקס נהרג כשהיה מפקד פלוגה בגדוד 46 של השריון, כשפגז פגע בטנק שלו בסיני. כ-40 שנה לאחר מכן, התגייסה האחיינית שלו ענבל בר און לאותו הגדוד - עבורה זו סגירת מעגל. התפקיד בגדוד התפנה במקרה בזמן שסיימה את הקורס

"זו שליחות". סמלת בר-און (דובר צה"ל)

מאז שהייתה ילדה, סמלת ענבל בר-און, בת 20 מקיסריה, שמעה על הדוד הגיבור שלה, ירון מרדיקס, שנפל במלחמת יום כיפור כשהיה מפקד פלוגה בגדוד 46 בחטיבה 401 של השריון. באחד המעוזים הקרובים לקו בר לב, ירון יצא לקרב ביחד עם חייליו ונהרג בלילה הראשון ללחימה - כשפגז נורה על הטנק שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם גיוסה לצה"ל, נשלחה בר-און לבית הספר לרפואה צבאית (בה"ד 10) בצריפין והוכשרה להיות פרמדיקית. בתום הקורס היא הופתעה לגלות שאחד מבין עשרות מסיימי הקורס יישלח לגדוד 46, בו שירת בן משפחתה שנפל. היא התעקשה להגיע לגדוד ולבסוף קיבלה את מבוקשה.

היום, כחצי שנה לאחר שהגיעה לגדוד היא עדיין נרגשת. את סיכת הלוחם שלו היא אמנם מחזיקה במגירה האישית בביתה, אבל בכל יום, ובעיקר ביום הזיכרון, היא מרגישה תחושה מיוחדת - מעין "שליחה" של ירון בבסיס. בימים הקרובים היא אף תצא לקורס קצינים בבה"ד 1.

ירון מרדיקס ז"ל (דובר צה"ל)

מצוין בכל ספרי החטיבה (דובר צה"ל)

"מפחיד ומרגש באותה המידה"

"זו שליחות בשבילי, ואני מרגישה שאני סוגרת מעגל", סיפרה בר-און לחדשות 2 באינטרנט. "סבתא ואמא שלי גאות בי מאוד". היום היא תגיע עם משפחתה לבית העלמין הצבאי באשדוד, שם הוא קבור. גם בגדוד זוכרים את מרדיקס ורס"ר הגדוד מגיע בכל שנה לבקר את המשפחה, וכן הוא מוזכר בספרי המורשת של החטיבה.

רינה בר-און, אמה של ענבל, התעקשה גם היא להתגייס לגדוד של אחיה בשנת 1974 - אז נאלצה להתמודד עם סבכי הבירוקרטיה הצבאית. רינה, שהייתה מד"נית (מדריכת נוער), לא הורשתה להגיע לגדוד 46 שהוצב באותו הזמן בסיני, כי הייתה אישה וממשפחה שכולה. לאחר מאבק עיקש היא הגיעה לגדוד אחר בחטיבה, בו אחיה ז"ל שירת כמפקד מחלקה.

"מפחיד ומרגש". רינה בסיני (דובר צה"ל)

"זה מרגש וזה מפחיד באותה מידה", היא סיפרה בהתייחסה לשירות של בתה בגדוד בו נהרג אחיה. "אני מאוד גאה בה אבל יש קשיים - וזו החובה שלנו". רינה חיפשה את הגופה של אחיה לאחר שבצה"ל לא הצליחו למצוא אותה כחצי שנה לאחר מותו, מה שהקשה עוד יותר על האובדן: "עם השנים זה נהיה קשה עוד יותר".

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל התשע"ג - סיקור מיוחד:

נתניהו: "אין מזור לכאב ואין נחמה שלמה"

מדוע חרדים לא עומדים במהלך הצפירה?

גולשים זוכרים: סיפורי החללים שקרובים ללבנו

צפו: לוחמי גדוד 51 חוזרים לחרמון

זעם על עצרת הזיכרון הדו-לאומית: מבזים את זיכרון הנופלים

איבדה את בעלה בפיגוע בורגס: "בני לא צריך לגדול בלי אבא"

עצרת דו-לאומית: "חולקים את קברי ילדנו"

שלמה ארצי נפגש עם האהובה מ"שיר חייל"

איבדה בעל ובן בשני פיגועים: "החלטתי לחיות"

טקס הדלקת נר הזיכרון בכותל המערבי

רה"מ: "מצדיע לגבורת הבנים והבנות"

משפחת פוגל: "הנכדים נותנים כוח"

רס"ן אורי אזולאי הפך במותו לאגדה

שכול כפול: איבדה שני בנים טייסים

הרמטכ"ל גנץ: "נזכור את הנופלים ונשלים משימתם"

חברים מספרים: "המחבל התחיל לירות ונתנאל נפל"

נתניהו: אנחנו כאן בזכות הנופלים

בג"ץ דחה עתירה להגביל את הצפירה