ביום השואה: צלב קרס בגן הלאומי

אנשי הגן הלאומי תל באר שבע נחרדו הבוקר עם הגיעם לאתר כשהבחינו בצלב קרס שרוסס על שלט בכניסה למקום. ההערכות הן כי השלט רוסס במהלך הלילה, שעות לאחר שעם ישראל התייחד עם זכר הנספים בשואה. מנהלת האתר: "מחזה מזעזע ופוגעני"

צלב הקרס בכניסה לתל באר שבע (דוברות רשות הטבע והגנים)

אנטישמיות ביום הזיכרון לשואה ולגבורה: הבוקר גילו אנשי הגן הלאומי תל באר שבע כי תקריות אנטישמיות אינן נחלתם של יהודי התפוצות בלבד. עם הגיעם לאתר הזדעזעו למצוא צלב קרס שרוסס, ככל הנראה במהלך הלילה, על שלט בכניסה למקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כשהגענו הבוקר לאתר מצאנו על השלט החום בכניסה את צלב הקרס", סיפרה לחדשות 2 באינטרנט מנהלת הגן אושרה גבאי. "בלשון המעטה זה היה מחזה מאוד לא נעים, בטח ובטח אחרי יום השואה. זה היה גם מזעזע וגם מאוד פוגע".

אנשי הגן שהגיעו למקום מיהרו לצלם את השלט וניגשו להגיש תלונה במשטרת באר שבע. "אני לא יודעת מי אחראי למעשה הזה או מתי בדיוק רוססה הכתובת", אמרה גבאי. "כשיצאנו אתמול מהאתר בשעה 17:00 זה לא היה שם. ניסיתי למשש את הכתובת כדי להבין איך למחוק אותה והיא עדיין הייתה לחה".

עלייה של 30% בתקריות אנטישמיות

השחתת אנדרטה לזכר השואה ביוון (דוברות משרד ההסברה והתפוצות)
ערב יום השואה התפרסם דוח שחשף עלייה מדאיגה במספר התקריות האנטישמיות בעולם. שנה האחרונה חלה עלייה של קרוב ל-30% באירועים אלימים נגד יהודים, שכללו התנכלות, איומים ונזק לרכוש.

כשליש מהתקריות, 200 במספר, היו בצרפת, ונרשמה עלייה באירועים גם במערב אירופה, בצפון אמריקה ובאוסטרליה. את הנתונים פרסמו הקונגרס היהודי האירופי, ומרכז קנטור לחקר יהדות אירופה בימינו שבאוניברסיטת תל-אביב. בעקבות המלצות של גורמי ביטחון, הנחו רבנים וראשי ציבור בכמה מדינות את בני הקהילה היהודית להסיר את הכיפה ברשות הרבים.

על פי הנתונים, בשנת 2012 חלה עלייה ניכרת ברמת האירועים האנטישמיים האלימים, הכוללים ונדליזם ואיומים ישירים על חיי יהודים. מספרם של האירועים הללו זינק ב-30 אחוז לעומת שנת 2011, מ-526 אירועים ל-686 אירועים. 273 מהמקרים הללו כללו התקפות על יהודים, רבים מהם ילדים ובני נוער. ב- 190 אירועים חוללו בתי כנסת, בתי קברות ואנדרטות. בנוסף, בלמעלה מ-200 מהמקרים הושחת ונפגע רכוש פרטי וציבורי.