שר הביטחון: "למדנו מה גורמת הפגנת חולשה"

ביד מרדכי ובלוחמי הגטאות נערכות עצרות לנעילת אירועי יום השואה. בעצרת ביד מרדכי קרא יעלון לעולם לשאת עיניו לאיום האירני: "אסור לטאטא את המציאות מתחת לשטיח". בלוחמי הגטאות הדליקו ניצולי שואה שש משואות

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה נחתמו בעצרות בקיבוץ לוחמי הגטאות וביד מרדכי. שר הביטחון משה (בוגי יעלון), בן לניצולת שואה, נשא דברים בעצרת ביד מרדכי והפנה את עיני העולם אל האיום האירני. "יש מי שבאופן בלתי נסבל מכחישים שואה ופמתחים נשק גרעיני. על העולם להכיר בכך ולא לטאטא מתחת לשטיח את המציאות", אמר "ניסיון העבר מלמד אותנו מהן הן התוצאות של הפגנת חולשה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המאבק לעצמאותנו לא תם", הוסיף שר הביטחון, "מקרוב ומרחוק ארגונים יורים רקטות כפי שאתם תושבי הנגב חווים כאן". יעלון, דור שני לשואה, סיפר על החיים בצל הזיכרון. "עד היום איני יודע מה מה חוותה אמי, אך לא פעם שאלתי את עצמי מה עבר עליה, היכן ישנה, האם התעטפה בבגד חם, ואיך אפשר לחיות כשבגיל כה צעיר איבדה את כל עולמה".

שר הביטחון, בן לניצול שואה (AP)

בעצרת בלוחמי הגטאות, העומדת השנה בסימן 70 שנה למרד הגטאות, נשא דברים שר החינוך שי פירון. הוא בחר לספר את סיפורו של המחנך יאנוש קורצ'אק שהלך ביחד עם חניכיו אל המוות בטרבלינקה. "קורצ'אק היה המורה שכולנו רוצים שיהיה לילדינו. עבורנו כבוד האדם והילד זו סיסמה, עבורו זו היתה תורת חיים", אמר פירון, "הוא היה איש במקום שבו לא היו אנשים. הוא השרה על הילדים אופטימיות, ולימד אותם איך למות, בכך היה מורה לחיים".

במהלך הטקס הדליקו שישה ניצולי שואה משואות וסיפורם סופר. בתו של חסיד אומות העולם יופ וסטרוויל הניחה את זר חסידי אומות העולם. את ה"יזכור" קראה הסופרת מרים הראל ששרדה את אושוויץ וברגן בלזן. הזמר לירון לב שר.

הרמטכ"ל על אדמת פולין (דובר צה"ל)

הרמטכ"ל: "זרועות צה"ל ארוכות וקטלניות"

לכל אורך היום התקיימו בישראל אירועים לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה. בכנסת נערך מעמד "לכל איש יש שם", שבמהלכו הקריאו השרים וחברי הכנסת את שמות קרוביהם שנספו בשואה. הנשיא פרס הקריא את שמות בני משפחתו שנספו בעיירה וישנייבה שבפולין באוגוסט 1942.

על אדמת פולין השתתפו כ-11 אלף בני אדם ב"מצעד החיים" ה-25. בטקס הזיכרון בסיום המצעד שנערך על אדמת בירקנאו נשא הרמטכ"ל בני גנץ דברים ושלח מסר מרומז לאירן. "אני אומר לכם בקולם של חיילי צה"ל: אנחנו חזקים מאי פעם", קרא הרמטכ"ל, "זרועות צה"ל ארוכות וקטלניות משהיו. הכוונת מדויקת מתמיד והיד שקולה אך נחושה על ההדק". הוא הבהיר כי כיום ביכולתה של ישראל להתייצב מול כל מי שיבקש להרע לעם היהודי.