טקס "לכל איש יש שם" בכנסת: "בתור יהודים, עלינו לשמור על אנושיות"

בשעה 10:00 נשמעה צפירה בת שתי דקות ואחריה החלו טקסים בכל רחבי הארץ לזכר ששת המיליונים שנספו בשואה. בכנסת נערך טקס הקראת שמות הקורבנות, שבמהלכו אמר יו"ר הכנסת הטרי יולי אדלשטיין: "מהות היהדות היא הענקת שם לכל אחד וקידוש החיים וצלם האנוש"

ישראל מתייחדת עם זכרם של ששת המיליונים: מעמד הקראת שמותיהם של הנספים בשואה נערך כעת במשכן הכנסת, במעמד נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, חברי הכנסת וצמרת המדינה. את הטקס העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעה 10:00 נשמעה צפירת דומיה בת שתי דקות ומיד לאחריה החל טקס הנחת הזרים במוזיאון "יד ושם" בירושלים בהשתתפות הנשיא פרס, ראש הממשלה נתניהו, מפכ"ל המשטרה ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי המבקר בישראל.

לאחר מכן נערך בכנסת טקס "לכל איש יש שם", שבמהלכו הקריאו השרים וחברי הכנסת את שמות קרוביהם שנספו בשואה. הנשיא פרס הקריא את שמות בני משפחתו שנספו בעיירה וישנייבה שבפולין באוגוסט 1942, יחד עם 2,060 מבני קהילתם. "הנאצים ועוזריהם ריכזו את תושבי העיירה בבית כנסת שהיה עשוי מעץ ורצחו אותם באזכריות - בירי ובשריפה", אמר פרס."סבי, צבי מלצר, הלך בראש הקהילה עטוף בטליתו, ישר אל בית הכנסת שהוצת על ידי הנאצים. בעת פרידתנו בתחנת הרכבת, בעלותי לארץ ישראל, אמר לי שתי מילים: 'תהיה יהודי'".

"סבתי, רבקה מלצר, נספתה אף היא בשואה. כמוה גם דודי, מיכאל מלצר ובני דודיי - משה קוטלר, אליעזר קוטלר, לאה ומרים קוטלר. דודותיי ליובה קפלן ופייגל קוטלר נרצחו אף הן בידי הנאצים, ששמו את ידיהם גם על דודי משה-אהרון קוטלר. יהי זכרם שלהם ושל ששת המיליונים ברוך", אמר הנשיא פרס. ראש הממשלה בנימין נתניהו הזכיר את קרובי משפחתה של רעייתו שרה, שנספו אף הם בשואה.

גנץ יוביל בצהריים את מצעד החיים בפולין

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין נשא דברים לראשונה במסגרת תפקידו במעמד הקראת השמות. בדבריו הזכיר את סבו, סבתו ואמו ששרדו את השואה לאחר ששהו בגטו בעיר שרהורוד שבאוקראינה. "הם שרדו, אבל 300 אלף יהודים אחרים לא. הם נרצחו בירי, בשריפה וכתוצאה מקור וממחלות במקום שכונה 'ממלכת המוות'", סיפר אדלשטיין. "עלינו להבטיח שבתור יהודים, נשמור על האנושיות. לכל איש יש שם. מהות היהדות היא הענקת שם לכל אחד וקידוש החיים וצלם האנוש", הוסיף אדלשטיין.

הרמטכ"ל אתמול באושוויץ (משה מילנר, לע"מ)

בשעות הצהריים יוביל הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ עם משלחת צה"ל המונה מאות חיילים וקצינים את מצעד החיים בפולין שיצא מאושוויץ לבירקנאו. אתמול סייר הרמטכ"ל, מלווה ברעייתו ובבנו במחנה הריכוז אושוויץ שם כתב בספר האורחים: "ישראל היא המבטח לאי הישנותה של זוועה כזאת. צה"ל הוא חומת המגן של הבית הלאומי - מקום מבטחים לכל העם היהודי".

בשעה 19:00 בערב ייערכו ברחבי הארץ עצרות נעילת יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ג.

אמש נפתחו אירועי הזיכרון בטקס הממלכתי ברחבת גטו ורשה ביד ושם. בטקס, שנערך בסימן 70 שנה למרד גטו ורשה, נשאו דברים נשיא המדינה שמעון פרס, וראש הממשלה בנימין נתניהו שהתייחסו בדבריהם לגילויי השנאה כלפי מדינת ישראל והעם היהודי כולו - בדגש על קריאות ההשמדה והכחשת השואה מכיוון אירן.