זה מתחיל: הקרב על הקצבאות - "כ-220 אלף ילדים רעבים"

שר האוצר שוקל לקצץ את קצבאות הילדים בחצי, שר הרווחה, איש של לפיד, ניצב מנגד ובאמצע עומדים כ-220 אלף ילדים רעבים. "כל שקל שיורידו מורידים מהאוכל של הילדים", אומר אב לשבעה המתמודד עם המציאות העגומה. אך נראה כי באוצר מתעקשים: "כשאין ברירה צריך לקחת". מי ינצח בקרב?

זה יהיה קרב מעניין. שר האוצר יאיר לפיד יצטרך בימים הקרובים לקבל הכרעות דרמטיות על הקיצוצים בתקציב המדינה. אחת האפשרויות שעומדות על הפרק היא קיצוץ של 50% בקצבאות הילדים. מולו יעמוד שר הרווחה מאיר כהן, האיש שבלי לפיד כנראה לא היה היום שר.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מצד אחד ניצבת הטענה שהקצבאות מעודדות אבטלה וילודה מופרזת. כמו כן שבמשוואת הקצבאות יש משהו לא הגיוני - במקום שהסכום על כל ילד נוסף יהיה נמוך יותר, הוא עולה או נשאר קבוע - עד הילד הרביעי. מאידך עומדת טענה כי קיצוץ יוביל אלפי משפחות אל מתחת לקו העוני.

פני העוני החדשים במידה רבה הם לא מובטלים, אלא אנשים עובדים שהכנסתם עדיין לא מספיקה לקיום מינימלי. "בעלי יוצא לפעמים בשלוש בבוקר עד שבע בערב. הוא סבל שמרוויח 7,000 שקלים - זה לא מספיק", מספרת מרגלית אם לשבעה מקריית גת. שלא כמו ריקי כהן מחדרה, בני הזוג לא נוסעים לחו"ל, אפילו לא פעם בשנתיים. במקרה שלהם הקיצוץ המתוכנן בקצבאות הילדים הוא מכה קשה למשפחה כולה. "כל שקל שיורידו הם מורידים מהאוכל של הילדים", אומר בעלה של מרגלית.

הביטוח הלאומי: "הקיצוץ בקצבאות - פצצה חברתית"

כהן: "הממשלה נישלה עצמה מאחריות", ארכיון (חדשות 2)

מהשקפים שהציג השבוע מנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופסור שלמה מור יוסף, בפגישה עם שר הרווחה נשקפת תמונה עגומה. על פי ההערכות, כי כיום בישראל כ-220 אלף ילדים הולכים כיום לישון כשהם רעבים. ישראל ניצבת במקום הראשון בקרב המדינות החברות ב-OECD בשיעור הילדים העניים. 860 אלף ילדים, כשליש מילדי ישראל, חיים מתחת לקו העוני.

"גיליתי עד כמה הממשלה נישלה את עצמה מהאחריות שלה למצבים מאוד קשים", אומר שר הרווחה. כהן בא ללשכת הרווחה היישר מעיריית דימונה הוא ראה את העוני בלבן של העיניים וביקש להתמנות לתפקיד. מה שמונח לפתחו, הקיצוץ בתקציב קצבאות הילדים, הוגדר על ידי אנשי הביטוח הלאומי כלא פחות מפצצה חברתית. סמנכ"ל מחקר ותכנון בביטוח הלאומי, ד"ר דניאל גוטליב, אומר כי קיצוץ בסדר גודל של שלושה עד שלושה וחצי מיליארד שקלים בקצבאות יוסיף כ-40-50 אלף למעגל העוני. כהן מתכנן לדרוש תוספת תקציבית למשרד הרווחה, ולא לבצע קיצוץ.

הביטוח הלאומי שילם בשנה האחרונה שבעה מיליארד שקלים לקצבאות הילדים. כל משפחה עם ילדים מקבלת קצבה פעם בחודש. לילד הראשון - 175 שקלים, עבור הילד השני השלישי והרביעי - 263 שקלים לכל ילד, והחל מהילד החמישי ואילך יורדת הקצבה ל-175 שקלים.

שר הרווחה החדש מתכונן למלחמה מול פקידי האוצר. מולו תתייצב מנכ"לית משרד האוצר החדשה, יעל אנדורן. על תפיסת עולמה ניתן ללמוד מדברים שאומר אורי יוגב, שעבד עימה באגף התקציבים האוצר ונחשבים מקורבים גם רעיונית. "כשאין לך ברירה אתה צריך לקחת, אני חושב שנכון יותר לקחת נקודתית ובמקום הזה קצבאות הילדים נראה לי מקום מאוד נכון". לדעתו, צריך לבטל את הפטור ולמסות את קצבאות הילדים.