בת 15 טבעה בחוף הדולפינריום, מצבה קשה

הנערה נמשתה מהמים כשהיא במצב קשה והועברה לחוף המרינה בתל אביב. שם חיכתה לה ניידת טיפול נמרץ והפרמדיקים החלו לבצע בה פעולות החייאה. לאחר ששב הדופק, הועברה הנערה כשהיא מורדמת ומונשמת לבית החולים איכילוב. מיוחד: מה עושים כשהים סוחף אתכם לעומק?

הנערה נמשתה מחוסרת הכרה, ארכיון (חדשות 2)

נערה בת 15 טבעה היום בחוף הדולפינריום שבדרום תל אביב. היא נמשתה מהמים במצב קשה, כשהיא מחוסרת הכרה ללא דופק ונשימה ופונתה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים איכילוב.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ב-15:00 קיבלנו קריאה על נערה שנמשתה מהים", סיפר דובר מד"א, זכי הלר, "קצינת שיטור ימי משתה אותה מהמים והיא הועבר לחוף המרינה בתל אביב, שם המתינה לה ניידת טיפול נמרץ".

בחוף חיכו לה פרמדיקים שהחלו לבצע בנערה פעולות החייאה ממושכות. כשחזר לה הדופק היא פונתה לבית החולים. מבית החולים איכילוב נמסר כי הנערה מאושפזת בטיפול נמרץ ילדים כשהיא מורדמת ומונשמת.

ניסוי חדשות 2: כך מתרחשת טביעה

טרם נפתחה עונת הרחצה וכבר אנו עדים למספר מקרי טביעה בשבועות האחרונים. חלק גדול מדי מהרוחצים, עדיין נוהג לפקוד חופים לא מוכרזים, או לרחוץ לא בשעות הפעילות של שירותי ההצלה. מנתוני משרד הפנים עולה, כי בכל שנה בישראל טובעים עשרות בני אדם ובחלק מהשנים מספר הטביעות המסתיימות במוות עלה על 40. הגורם העיקרי לכך הוא הזרם הנסוג: זרימת מים הפוכה לכיוון הגלים, הנעה כנהר בתוך המים לכיוון העומק. מסת המים שמביאים הגלים לחוף, מוצאת דרך חזרה לעומק בנתיבים בעלי קרקעית עמוקה ("בורות" בעגת המצילים), באורך 20-50 מטרים.

בסמוך לסלעים הצפוניים בחוף ירושלים בבת ים, קיים זרם נסוג באופן קבוע. צוות חדשות 2 יצא לבדוק איך הוא נראה ומה קורה לאדם שנקלע לתוכו. בעזרת אבי עפיה, יו"ר ארגון המצילים, תכננו ניסוי בקפידה, נעזרו בחגורות הצלה, ובגיבוי של 3 מצילים. המסקנות לפניכם.

זיהוי:

1. כנראה שלא תוכלו להבחין בזרם הנסוג מהחוף עצמו. אבל בכל זאת קחו בחשבון שאזור שבו "אין גלים" לכאורה, דווקא בו הזרימה הפוכה- סוחפת פנימה.
2. לעתים נראה מעין קצף שנע בניגוד לכיוון הגלים, כאילו חודר לעומק- הדבר מעיד על זרם נסוג.
3. הזרם הנסוג מעמיק את הקרקעית. צבע מים כהה יותר מעיד על "שקעים" בתוך הים.
4. בחופי רחצה מוכרזים - לא מתאפשרת כניסה למים באזורי הסחף, המסומנים בדגלים שחורים.

ההיסחפות:

1. הזרם "יתלוש אתכם" בלי שתרגישו. תמצאו את עצמכם יותר רחוקים מהחוף, וכנראה גם צפוניים או דרומיים יותר. אין חשיבות ליכולות השחייה שלכם, הזרם יסחף כל אחד.
2. סביר שתבחינו ב"היעלמות הקרקעית". זהו הבור שהזרם יצר. ייתכן וכבר בצעד הראשון שבו תבחינו בבור, תוכלו להימנע מכניסה לזרם.
3. מיתוס - זרם נסוג הוא לא תת-מימי, לא יגרור אתכם לקרקעית והוא איננו מערבולת. ההרגשה דומה יותר לכניסה לנחל זורם.
4. הסחף נגמר לאחר רגעים ספורים ולא ייקח אתכם לקפריסין.

מה לעשות ומה לא לעשות במקרה שנסחפתם?

1. לא להיכנס ללחץ ולשמור על קור רוח. האויב הכי גדול שלכם במקרה הזה יהיה אתם בעצמכם. הסחף יהיה מהיר וקצר, והים בסוף יוציא אתכם החוצה.
2. לעולם לא לשחות נגד הזרם. שחו ברוגע הצידה, במקביל לשבירת הגלים. אכן, זה מנוגד לתגובה הראשונית הרוצה לצאת מהסכנה מהר, אך לא תצליחו לשחות נגד הזרם, גם מייקל פלפס לא יצליח. הזרם מהיר מדי.
3. שחו "בישיבה" וחפשו שוב את הקרקעית. אם רגליכם נוגעות בחול התחילו ללכת החוצה במקום לשחות.
4. אם העייפות השתלטה עליכם במהלך ניסיונות היציאה, הפסיקו להתאמץ. נשמו עמוק והתחילו לצוף. רוב מקרי הטביעה נגרמים כתוצאה מבליעת מים, עייפות, שרירים תפוסים ולחץ.
5. במהלך הציפה, סמנו באופן החלטי וברור בהרמת ידיים לכיוון סוכת המציל בתנועות "שלום!", כי אתם זקוקים לעזרה. ברוב המקרים, מציל כבר יהיה בדרך.

בכל מקרה חשוב להגיע רק לחופים מוכרזים בהם יש שרותי הצלה פעילים. המצילים מכירים את החוף, את סידור הזרמים ואת הסכנות. עבודת ההכנה של צוות ההצלה בחוף מתחילה בשעות הבוקר המוקדמות, בהצבת שילוט ודגלים שנועדו למנוע את אפשרות הכניסה לאזורי הסחף.