גנץ פגש את האישה שאמו הצילה בשואה

הרמטכ"ל בני גנץ הגיע היום לביתה של אסתר פרידמן, ניצולת שואה שאמו מלכה הצילה בברגן בלזן, והעניק לה פרח כחלק מפרויקט "פרח לניצול". מאז האירוע, היא סיפרה, "מלכה שומרת עליה"

אסתר פרידמן, ילידת הונגריה מפתח תקווה, הייתה בת 12 בלבד כשנשלחה למחנה ההשמדה אוושוויץ ונפלה קורבן לניסוייו האכזריים של ד"ר מנגלה. מי שהצילה אותה בעת שהוציאה אותה מערימת הגופות, הייתה לא אחרת מאמו של הרמטכ"ל גנץ - מלכה. לקראת יום השואה, הגיע היום רב-אלוף גנץ לביתה והעניק לה פרח הוקרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אסתר מוגדרת היום כ"אחת מאלפיים" - היחידה שניצלה ממשלוח של 2,000 יהודי הונגריה. לאחר שהוזהרה על ידי רופאה ממולדתה, היא ברחה והצטרפה לקבוצה שעברה סלקציה והחלה לעבוד במפעל מתכת.

עם מפלת הנאצים, הועברה אסתר עם 500 בנות נוספות למחנה הריכוז ברגן-בלזן. כשחלתה בטיפוס היא הושלכה אל ערימת הגופות, ומי שהצילה אותה הייתה אמו של הרמטכ"ל שהוציאה אותה מהערימה. בסיום המלחמה הועברו השתיים לבית חולים בשוודיה ועלו ארצה בספינת המעפילים "חיים ארולוזרוב".

"לנו ולילדים שלנו זה באמת מלמד מה זו גבורה", אמר הרמטכ"ל במפגש המרגש. "איך מתגברים על דברים, איך ממשיכים - ואני לומד גם קצת מה זו פרופורציה. כשחושבים שקשה ומה יהיה, לצערנו יש לנו בהיסטוריה מספיק תזכורות שמראות שיש קשיים באמת".

הקשר בין אסתר למלכה נשמר לאורך השנים. היום יש לה שלושה ילדים, 17 נכדים ו-24 נינים. היא סיפרה כי מאז אותו אירוע היא הרגישה כי מלכה שומרת עליה. פגישתה היום עם הרמטכ"ל ריגשה מאוד את שני הצדדים.