כותרות סופ"ש: ראש המנהל חשוד, חקירה נגד ישראל

בית המשפט הבינלאומי בהאג יפתח בחקירה בחשד שישראל ביצעה פשעי מלחמה, הפלסטינים מרוצים והחמאס כבר הודיע שיגיש מסמכים לבית המשפט; שר החוץ ליברמן טוען כי ניתן להגיע להסדר מדיני עוד לפני סוף השנה; מהומה בחד"ש - היו"ר ברכה פורש; מספר 2 של לבני בתנועה תוקף אותה בחריפות

מהולנד תיפתח חקירה: ביה"ד בהאג (אימג' בנק - getty images)

001@סיכום חדשות סוף השבוע: בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג יפתח בחקירה ראשונית של חשדות לפשעי מלחמה מצד ישראל נגד הפלסטינים - כך נמסר ביום שישי מדוברות בית המשפט הבינלאומי. התובעים בבית הדין צפויים להחליט בהמשך אם הממצאים הראשוניים יובילו לחקירה מלאה של זוועות שבוצעו לכאורה על ידי הצד הישראלי או הצד הפלסטיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר בתגובה כי הוא יפעל בזירה הבינלאומית על מנת להביא לפירוקו של בית הדין הבינלאומי. "מדובר בהחלטה שערורייתית שכל מטרתה היא לנסות ולפגוע בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני הטרור", הוא הסביר. "אותו בית דין שלאחר יותר מ-200 אלף הרוגים בסוריה לא מצא לנכון להתערב בנעשה שם, או בלוב או במקומות אחרים, מוצא לנכון 'לבחון' את הצבא המוסרי בעולם, בהחלטה שכולה נובעת משיקולים פוליטיים אנטי-ישראלים".

מי שמיהר לברך על החקירה הוא דובר תנועת חמאס פאוזי ברהום שפרסם היום (שבת) הודעה לתקשורת בה כתב כי "אנשי חמאס מוכנים להגיש אלפי מסמכים לבית הדין בהאג שיוכיחו את מעורבותה של הנהגת ישראל בביצוע פשעי מלחמה נגד העם הפלסטיני". ההודעה מטעם חמאס מגיעה שעות ספורות לאחר שמחלקת המדינה האמריקנית הכריזה כי ארצות הברית מתנגדת בתוקף לפתיחת החקירה נגד פעולות ישראל. "זוהי טרגדיה אירונית שמדינת ישראל שסופגת אלפי רקטות שנורות לשטחה נחקרת על פשעי מלחמה" - אמר אמש דובר מחבלת המדינה האמריקנית, ג'וש רתקה.

במקביל, שר החוץ אומר כי יש אפשרויות אחרות להגיע להסדר, שלא מול אבו מאזן שהוביל את הפלסטינים להאג: "איינשטיין אמר שלעשות את אותה טעות כל הזמן ולחכות לתוצאה אחרת זה טירוף", ציטט ליברמן. "הערכה סבירה היא שניתן להגיע לפריצת דרך אמיתית עד סוף 2015, אם נשב גם עם הפלסטינים וגם עם מדינות ערב המתונות, אבל כדי להמשיך בתהליך המדיני צריך להיפטר מאבו מאזן".

ארה"ב: "אין באפשרות הפלסטינית להצטרף לבית הדין"

בוושינגטון בחרו לתקוף בחריפות את ההחלטה לחקור את ישראל בחשד לביצוע פשעי מלחמה וטענו כי התביעה הפלסטינית אינה לגיטימית. "אנחנו מתנגדים בתוקף להחלטת התובעים בבית הדין בהאג", אמר רתקה במהלך תדרוך עיתונאים. "חזרנו על כך שוב ושוב כי אנחנו לא מכירים בפלסטין כמדינה ועל כן אין באפשרות הרשות הפלסטינית להצטרף לבית הדין הבינלאומי".

שרת החוץ השוודית וולסטרום (רויטרס)
עוד במישור הבינלאומי, שרת החוץ של שבדיה, מרגוט וולסטרום, אמרה אתמול (שישי) כי ההתנהלות הישראלית בנושא הרגיזה את בנות בריתה הקרובות ביותר וכי הרטוריקה הישראלית עברה כל גבול: "האופן שבו הם דיברו עלינו איננו מקובל", אמרה וולסטרום בריאיון. "זה לא הרגיז רק אותנו אלא גם את האמריקנים ואת כל מי שיש לו עסק איתם כרגע". וולסטרום הדגישה כי ארצה תומכת בישראל אך גם בפלסטין ובתהליך השלום.

שרת החוץ השבדית מתחה ביקורת חריפה על המדיניות הישראלית וכינתה אותה "אגרסיבית מאוד". "הם המשיכו לבנות בהתנחלויות, הם המשיכו להרוס והמשיכו במדיניות הכיבוש שכוללת השפלת פלסטינים ומקשה על תהליך השלום", אמרה.

אובמה מתנגד לסנקציות נוספות על אירן

במקביל, קשיים גם במסלול למניעת נשק גרעיני מאירן: נשיא ארצות הברית אובמה הצהיר כי ישתמש בזכות הוטו במידה והקונגרס יחליט להטיל סנקציות נוספות על אירן, בטענה כי הדבר יסכן את המגעים הדיפלומטים בין טהרן למערב - ואף עלול להוביל לסכסוך צבאי עם הרפובליקה האסלאמית.

בלי סנקציות. אובמה ורוחאני, ארכיון (AP)
במסיבת עיתונאים שקיים בבית הלבן אמר אובמה כי על הקונגרס להשהות כל חקיקה שתוביל להחמרת הסנקציות בעת הזו: "אין הצדקה לניסיון לחתור תחת המשא ומתן עם אירן עד שהם יחליטו להוציא את עצמם מהמשחק הזה. אני קורא לחברי הקונגרס להתאזר בסבלנות ולנצור את האש לעת עתה", המשיך אובמה ואמר לעיתונאים. נשיא ארצות הברית הוסיף ואמר כי יתנגד לכל הצעה שתונח על שולחנו בנושא, ואף לא יהסס להשתמש בזכות הוטו שלו.

הנשיא האמריקני הזהיר כי הטלת סנקציות נוספות על אירן עשויות להוות עבורה תירוץ לנטישת המגעים הבינלאומיים סביב תכנית הגרעין. "על הקונגרס להיות ער לכך שאם המגעים הדיפלומטיים ייכשלו, תגדל הסבירות לכך שנגיע בסופו של לעימות צבאי. אני לא רומז לכך שאם המגעים עם אירן ייכשלו תפתח מלחמה מידית", הבהיר הנשיא. "השורה התחתונה היא שבלי קשר לשאלת העימות הצבאי, יש לנו הזדמנות לפתור את סוגיית הגרעין בדרך דיפלומטית של שלום", אמר הנשיא.

החשוד המרכזי בתיק מנהל מקרקעי ישראל: ראש המנהל ליברמן

יו"ר רמ"י לשעבר בנצי ליברמן (פלאש 90)
הבוקר הותר לפרסום כי בנצי ליברמן, ראש מנהל מקרקעי ישראל וחבר הכנסת לשעבר נחום לנגנטל הם המעורבים העיקריים בפרשת השחיתות לכאורה ברשות שנחשפה השבוע. ביום חמישי האחרון שוחררו השניים למעצר בית לאחר שנחקרו במשרדי יחידה להב 433, בחשד לניגודי עניינים, הפרת אמונים ומרמה. ליברמן ולנגנטל שוחררו למעצר בית בן חמישה ימים, לאחר שנחקרו באזהרה במשך שעות ארוכות. על השניים נאסר להתקרב למשרדיהם במשך 15 יום.

על פי החשד, ראש המנהל ניצל את מעמדו כדי לקדם עסקאות הקשורות לחברת בנייה שבה הועסק טרם מינויו. המשטרה חושדת כי ליברמן פעל בתיקים הקשורים לחברה - בה משמש לנגנטל חבר הנהלה. החוקרים בודקים חשד לפיו הפר ליברמן במספר מקרים הסדרי ניגוד עניינים שנחתמו עם מינויו לתפקיד ופעל בתיקים שהובאו לשולחנו, תוך קיום ניגוד עניינים - מבלי להצהיר על כך כנדרש.

מוחמד ברכה פורש מראשות חד"ש, איימן עודה יחליפו

התפתחויות פוליטיות גם במהלך השבת: מהומה אלימה פרצה הבוקר בכנס של מפלגת חד"ש שנערך בשפרעם, לאחר שיושב ראש המפלגה, ח"כ מוחמד ברכה, הודיע לפעילים על פרישתו מהנהגת התנועה. אחרי ההצרה של ברכה תומכיו החלו לצעוק לעבר חבר הכנסת וקראו לו שלא לעזוב את המפלגה. "אני פורש מהתמודדות, אבל נשאר בחד"ש", הוא אמר לחברי המפלגה. את מקומו יתפוס דמות לא מוכרת: עו"ד איימן עודה, בן 45, תושב חיפה. מיד לאחר היבחרו הוא אמר כי יתמוך במהלך לאיחוד הרשימות הערביות לקראת הבחירות לכנסת.

מי שהיה מספר שתיים במפלגת התנועה, עמרם מצנע, יצא במתקפה חריפה נגד יושבת הראש, ציפי לבני, שהדיחה אותו וחברה למפלגת העבודה. "התופעה שיש היום יותר ויותר מפלגות שהעומד בראשן אוסף כוכבים ואחר כך בועט בהן היא תופעה מסוכנת לדמוקרטיה", אמר מצנע באירוע "שבתרבות" שנערך בגלבוע. "אני מרגיש כמו כוכב שנבעט".

חבר הכנסת מטעם התנועה חשף כי פרש מהחיים הפוליטיים שלא מרצונו. "עזבתי את הפוליטיקה לא בגלל רצוני החופשי", הוא הבהיר. "השיקולים האם מישהו יהיה ברשימה הם לא שיקולים ממלכתיים ענייניים, הם שיקולים אחרים".