אימה במעלית: הנוסעים צנחו 9 קומות למטה

הסיוט של כל נוסע במעלית: אייל קימור בן ה-17 וחבריו נכנסו למעלית בבניין ברמת גן וכעבור שניות צנחו מגובה 9 קומות עד לקומת הקרקע בעוצמה. "היינו בהלם, לא הספקנו להבין מה קורה והקומות חלפו לנו מול העיניים עד שהתרסקנו למטה". בנס היו רק נפגעים קל

החבורה בתוך המעלית (אייל קימור)

את נסיעת האימים הזו במעלית אייל קימור וחבריו לא ישכחו הרבה זמן: בסוף השבוע האחרון התכנסו קימור בן ה-17 וכמה מחבריו בביתו של חבר בבניין מגורים חדש ברמת גן. כשיצאו מהדירה בקומה התשיעית, נכנסו למעלית ולחצו על כפתור קומת הקרקע - אלא שבמקום לרדת למטה כרגיל - הם צנחו והתרסקו תוך שניות. בנס אף אחד לא נפגע באופן משמעותי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"היינו בערך עשרה אנשים", שיחזר קימור. "כשעמדנו לרדת במעלית מהקומה התשיעית הבחנו שהייתה מוצמדת אליה מעין מחיצת הרחבה, ושהדלת פתוחה. נכנסו כולנו למעלית שהייתה רחבה יותר ממה שהיה נראה בתחילה, ולחצנו על הכפתור. המעלית התחילה להיסגר, הדלת נפתחה - ואז, בלי להרגיש, פשוט צנחנו למטה".

קימור וחבריו הגיעו מהקומה התשיעית של הבניין אל קומת החניון התת-קרקעי בתוך שניות בודדות. "מכיוון שהדלת נפתחה, פשוט ראינו את הקומות 'רצות' מולנו. עמדנו מול הדלת המומים, ואני משכתי את הכלבה שהייתה איתנו כדי שלא תרוץ לדלת ותיגרר על הקיר שפשוט טס במהירות עצומה מול העיניים שלנו".

"אנשים התחילו לצרוח, היינו בהלם"

הבלימה הגיעה מהר "פתאום שמענו בום", סיפר קימור. "המעלית התרסקה בערך חצי קומה מתחת לקומה הקרקע. אנשים התחילו לצרוח, חלק היו בהלם ולא הבינו מה קורה סביבם. שתי בנות שהיו איתנו במעלית התעלפו. שאלנו מה לעזאזל קרה. הכל היה כל כך מהר שלא הספקנו להבין בכלל מה איתנו ואם אנחנו הולכים ליפול עוד". קימור התעשת כמה דקות לאחר הנפילה וניסה ליצור קשר עם כוחות ההצלה.

"דברים נפלו עלינו אחרי הצניחה למטה", הוסיף. "אחרי כמה דקות שהבנו בכלל מה קרה, ניסינו להזעיק את כוחות הביטחון, אבל לא הייתה קליטה. התחלנו לצרוח, ובסופו של דבר הצלחנו להשיג את המשטרה ואמרנו להם את הכתובת. מכבי אש הגיעו כעבור כמה דקות, אבל לקח הרבה זמן עד שחילצו אותנו, וגם האור נכבה - מה שהוסיף לחרדה".

כתוצאה מהאירוע המטלטל, שהוא לבטח הסיוט הכי גדול שיכול לקרות לכל נוסע במעלית, פונו שלושה מחבריו של קימור באמבולנס לבית החולים. במקום היו כמה נפגעי חרדה, וחבר אחד אושפז לאחר שככל הנראה נחבל ברגליו ולא הצליח ללכת לאחר שחולץ מן המעלית.

המשקולת שהותקנה על המעלית מנעה אסון

מתחקיר ראשוני של האירוע מתברר שככל הנראה לאייל ולחבריו היה הרבה מאוד מזל. זאת מכיוון שהמשקולת של המעלית האטה את הנפילה. התאונה המבהילה התרחשה ככל הנראה עקב כך שבמנגנון שנועד לבחון את עומס היתר המופעל על המעלית לא הותקנה נורה המורה על עומס.

עקב העומס שנוצר, השתחרר הרכיב המכונה "הקלאץ'" של המעלית, והיא החלה לצנוח. הצניחה הואטה רק בזכות מנגוני בטיחות והמשקולת שהותקנה. החברים צנחו למטה, זאת מבלי שהייתה להם אפשרות לדעת שעברו את המשקל המותר.

"יצאנו מהמעלית, לקחנו אוויר והתחבקנו", מסכם קימור. "השכנים ששמעו את הרעש באו לראות מה קרה והרגיעו אותנו. לנו היה מזל, אבל מה יקרה בעוד מעליות כאלה?". מעכשיו, הוא אומר, הוא יעדיף תמיד את המדרגות.