מכשפות בחליפות: עצות מעולם המתים

כשחושבים על אלו שלוחשים באוזני מנכ"לים של חברות שמגלגלות מיליונים, מדמיינים אנשים בחליפות שלמדו במיטב בתי הספר למנהל עסקים. אבל אחד הסודות שמסתירים אנשי עסקים רבים הוא העובדה שהם נעזרים בעל טבעי - יש מי שלא סוגר עסקה לפני שיחה עם היועץ הרוחני האישי, כדי לוודא שבעולם הבא חושבים שהצעד נכון

עולם העסקים זה לא רק ידע וניסיון, אלא גם הרבה מזל וקצת תחושות בטן - עניין מתעתע במיוחד כשכרוך בזה הרבה כסף, לרוב של אחרים. בשנים האחרונות הולך וגובר זרם הבכירים במשק שמחפשים חיזוק חיצוני, ובמקום להסתמך על מה שלמדו בייל או בהרווארד, הם הולכים אל בעלי האוב לשאול בעצת הרוחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אבי להב הוא מנכ"ל של חברה לייצור חומרי ניקוי שמגלגלת מחזור של כ-300 מיליון שקלים בשנה. אחת לתקופה הוא מגיע להתייעץ בענייני עסקים עם רוחו של הרב שלום איפרגן, אביו המת של הרנטגן החי, ומדבר איתו דרך המתקשרת סיגל ששון.

המתקשרת מזכירה ללהב את כללי הטקס תוך שהיא עושה מספר פעמים צורה של מגן דוד עם הידיים ועוצמת את העיניים לריכוז מלא. "אתה הוא זה אשר שואל אל השאלות, הרב הוא זה שיענה", מסבירה ששון.

"אני אבי בן מינה מבקש לדעת האם השמנים החדשים אותם התחלנו לייבא נכונים לנו", מתחיל איש העסקים. לאחר מספר שניות של שקט, מעבירה לו המתקשרת מסר בעל כפלי משמעויות רבים. "שים לב איש יקר, אתם נכנסים למימד חדש בתחום אשר לא נגע עימכם לפני כן. יכול להיווצר מצב שתצטרכו להוסיף או לשנות גורם כזה או אחר בקנייה, וייתכנו שינויים כאלה ואחרים לגבי אותו גורם אשר איתו עשיתם את העסקה".

"ייעוץ רוחני - כמו אימון עסקי"

אנשי העסקים: "מבחן התוצאה ניצח" (חדשות 2)

למרות שלא נאמר כאן שום דבר ברור, אבי להב מאמין כי הדברים נאמרו ישירות מפי של הרב הגדול. "במבחן התוצאה כל הדברים שהיא אמרה התרחשו. זה לא שאני מנהל את החברה על פי הרב איפרגן, אבל אני מתייעץ איתו", הסביר.

עדי אשכנזי היא מדיום מסוג אחר, בלי רבנים ומלאכים. את תהילתה היא עשתה בימי פרשת רוז פיזם. "יצאתי לשטח וידעתי בלי לשבת בחדרי החקירה, איפה הוא עמד. ידעתי אפילו שהוא ישב וחיכה ליד הירקון כי המזוודה לא שקעה בהתחלה", סיפרה על עצמה.

עזר ירושלמי הוא מנכ"ל ובעלים של חברה שמתמחה בקידום מכירות, עם מחזור של עשרות מיליונים. הוא משתמש בעדי בעיקר כדי לברר פרטים על ספקים פוטנציאליים בסין. "יש לי מספיק אינטואיציה, אבל כמו שלמדתי חשבונאות ומשפטים בטכניון עדיין יש לי רואה חשבון ועדיין יש לי עורך דין, והכלי האינטואיטיבי הוא כלי נוסף. אני לא הולך לקוראים בקלפים ובעלי אוב, זה כן נראה לי מוזר, אני מסתכל על הייעוץ שאני מקבל כמו אימון עסקי", טוען ירושלמי.

יכול כמובן כל אדם ללכת לרוחני כדי למצוא תמרורים לצמתים בחייו האישיים. הבעיה מתחילה כשנכנס לפה כסף של אחרים. עצה לא אחראית יכולה לפרק עסק ולשלוח הביתה לא מעט מפרנסים, ולא תמיד זה עובד - נוחי דנקנר לדוגמא, מתייעץ לעיתים תכופות עם הרב איפרגן החי. ולמרות זאת או אולי בגלל זה הוא הפסיד מיליארדים. אילן בן דב קיבל את עצת הרב פינטו, קנה את פרטנר והסוף העגום ידוע. שרי אריסון נועצת במתים, ובינתיים מסתדרת לא רע. ואם הטייקונים עושים את זה, אומרים לעצמם הקטנים יותר, אז למה לא ננסה גם אנחנו?