מאות אלפי ישראלים יצאו לבלות בחוץ, עומס רב בשמורות ובפארקים

האמיצים שבינינו, שהעזו לצאת לכבישים והמתינו בסבלנות ברכב בפקקים - פשטו היום על אתרי הבילוי ברחבי הארץ לרגל היום השני של חול המועד פסח. מזג האוויר האביבי משתף פעולה גם הוא, אך ההמונים צבאו על האתרים ויצרו עומס רב. במשטרה וברשות הטבע מבקשים מהציבור לא להגיע לשמורות רבות - הרשימה המלאה בפנים

מצפון ועד דרום - פשטו היום מטיילים על שמורות הטבע והגנים ועל האטרקציות השונות ברחבי הארץ. אלפים הגיעו לשייט קייקים, לחרמון - או לברכת הכהנים בירושלים. במשטרה כבר מזהירים כי החניונים בגן השלושה (הסחנה) מלאים עד אפס מקום, וכך גם המצב בפסטיבל הפיסול באגם מונפורט שבמעלות. כמו כן מבקשים ברשות הטבע מדווחים על עומס רב באתרים - גן לאומי ירקון, מתחם תל אפק, מרכז המבקרים במצפה רמון, שמורת גמלא, שמורת הטבע יהודיה ושמורת נחל משושים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בצפון, בחרו מאות ישראלים לעשות רפטינג בירדן. משפחות שוקרון וכהן מדימונה סיפרו לחדשות 2 באינטרנט כי הנסיעה הייתה ארוכה - אבל משתלמת. "לקח לנו שלוש שעות להגיע אבל היה שווה את זה", הם העידו, "אנחנו מתכננים עוד יומיים ארוכים לטייל בצפון".

הישראלים פושטים על האטרקציות (עזרי עמרם)

לחרמון הגיעו, יחד עם עוד אלפים רבים, אסף כפרי ובנו בן ה-4 וחצי, טומי, כל הדרך מתל אביב. "יצאנו כבר בשש וחצי בבוקר כדי להימנע מהפקקים", סיפר כפרי. "למזלנו הדרך עברה חלק. הכל עבר חלק, גם בדרך וגם בכניסה לאתר. הילד נהנה - חבל על הזמן". "מכאן ניסע לברכת רם, נאכל לבנה טוב ונקטוף תפוחים, ואת היום נסיים בכנרת", הוא סיפר על המשך התכנונים ליום הזה.

ברשות הטבע והגנים דיווחו על תנועה ערה של כ-300 אלף מטיילים בכל האתרים. מרבית המבקרים הגיעו היום לגן לאומי קיסריה, גן לאומי ירקון, שמורת עין אפק, גן לאומי עין חמד. ובדרום - לשוק הנבטי בממשית.

עומס רב של מטיילים באזור הורגש גם באזור הגולן - בשמורת גמלא, היהודייה, המשושים, נחל עמוד וגן השלושה. מומלץ להימנע מלהגיע למקום, ולהחליפו לדוגמה, בטיול מרענן בנחל באתר המג'רסה.

גם היום - נחל עמוד, גמלא ותל אפק הכי מבוקשים  

גם ביערות ובאתרי קק"ל מטיילים כעת עשרות אלפי מטיילים מבקרים, עלייה ניכרת של 10-15 אחוזים במספר המטיילים ביחס לשנה שעברה.

האתרים המבוקשים בצפון היו אזור יער בירייה, ובפרט בחניון מרון, חניון נחל עמוד, חניון נחל פרוד, עין זיתים, יער אחיהוד, יער שגב ויער חניתה. בדרום רמת הגולן - יער דליות, יער מבוא חמה, חניון עין זיון, פארק הירדן , אגמון החולה, יער קריית שמונה ויער ברעם, ובאזור הגליל המערבי, פארק גורן, פארק אידמית, חניון השיירה, יער כברי ויער קריית אתא.

גם אזור הכרמל והגלבוע מבוקשים היום במיוחד. במרכז פשטו מבקרים רבים על פארק רמת מנשה, יער בן שמן ופארק קנדה. באזור הרי ירושלים - הסטף, פארק ארה"ב, יער עמינדב, יער ירושלים, הר הרוח ויער הקדושים. ובדרום - גם היום ניתן היה לראות השכם בבוקר את רוכבי האופניים ואת המטיילים בשבילים ביערות קק"ל בדרום. בפארקים, בפרט ערד, גולדה, ירוחם ויער שחרייה, החלה תנועה ערה של משפחות שבאו לערוך פיקניקים בצל עצי היער ויש לצפות שמגמה זו תתגבר לקראת הצהריים.

אלא שאחד הטיולים שהתרחשו היום בדרום, הסתיים בתאונה: תיירת כבת 30 שסיירה באזור נחל מסור הסמוך לחצבה שבערבה נפלה מגובה רב ונפצעה בינוני. לאחר חילוץ ממושך היא פונתה ע"י מסוק של מד"א לבית החולים "סורוקה", כשהיא סובלת מחבלת גפיים.

בקק"ל ביקשו מציבור המטיילים לנקוט בכל אמצעי הזהירות הנדרשים למניעת תאונות או שריפות, ולשמור על ניקיון היערות. לשם כך רצוי להצטייד בשקית אשפה ולהשליך אותה ביציאה מהיער למיכלי האשפה שבכניסה ליערות. מרשות הטבע והגנים נמסר כי ניתן להתעדכן במוקד המידע *3639 ובאתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים (http://www.parks.org.il/Pages/default.aspx), לגבי מידע, עומסים ותנועות באתרים.

פסח בקייקים (גיא ורון)

למאמינים וחובבי המסורת הייתה היום הזדמנות גם לעלות לרגל ולקחת חלק בברכת הכהנים בכותל המערבי בירושלים. עשרות אלפים הגיעו לרחבה בבירה והשתתפו בתפילה יחד עם הרבנים הראשיים, ראש העיר ניר ברקת ושר הדתות החדש.

ברקת בירך בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט על מספרם ההולך והגדל מדי שנה של המגיעים לתפילה. "זו ברכה לראות רבבות אנשים מגיעים לירושלים, לעלות לרגל לאירועים, לכל התהליכים שקורים בירושלים", אמר ראש העיר, "זו ברכה עצומה ואני רוצה לברך את כל מי שמגיע לירושלים, בחול המועד ובכלל".

בחרמון עדיין נהנים מהשלג (אסף כפרי)

"אין ספק שכשמגיעים כמויות כאלה של אנשים קשה יותר להגיע, אבל אני מבקש מאוד שהמבקרים ישמרו על הנחיות המשטרה", התייחס ברקת גם לצדדים הנעימים פחות של חול המועד, "מי שמקשיב - מגיע ללא בעיה. זה אמנם לוקח קצת יותר זמן, אבל ההליכה המעט ארוכה יותר מהרכב למקומות היא הזדמנות. היא חלק מהחוויה. אפשר לומר שלום לאנשים ברחוב". "בואו נהנה מהחגים ומהאווירה", ביקש ברקת לסיום, "זה יותר חשוב מהכל".

גם הרבנים הראשיים לישראל שלקחו חלק בברכה הביעו שביעות רצון משיעורי ההשתתפות. "יש כאן המון חוגג", אמר הראשון לציון, הרב שלמה עמאר, "רבבות אלפי ישראל באים לחגוג את חג המצות בשמחה ובדיצות, לפני הכותל, חומת הר הבית, מקום מקדשנו. זאת ההזדמנות, במקום הקדוש הזה, עם הכח של ברכת הכוהנים, לקוות שתבוא ברכה על כל בית ישראל, אנשים, נשים וטף שיתברכו בשלום, טובה וברכה, בריאות, פרנסה. שהקדוש ברוך הוא יעזור לנו לגבור על כל הקנאה והשנאה והתחרות ולהסיר כל שנאה וכל מחלוקת. שתרבה אהבת חינם ושלום בעזרת השם", סיים עמאר בברכה משלו.

עושים רפטינג בירשן, הבוקר (גיא ורון)

הרב הראשי האשכנזי יונה מצגר בירך בחיוך גדול. "ברוך השם, אנחנו רואים מגמת עלייה בכל שנה ושנה שהעם היהודי מצביע ברגליו לטובת ברכת הכהנים", אמר מצגר והוסיף ברכה בנוסח אישי, "שיהיה שלום בינינו וגם שלום עם שכנינו. זו הברכה הכי רלוונטית בדור שלנו, והלוואי שנזכה כולנו לראות אותה מתקיימת לנגד עינינו".

מבקרים רבים בחרו גם בפארק הנדיב בזכרון יעקב, אליו ביקשה המשטרה שלא להוסיף ולהגיע - בשל העומס שנוצר. ובינתיים, במרכז הארץ, במשטרה עדכנו כי בשל ריבוי הפוקדים את הספארי נוצרו עומסי תנועה כבדים באזור. רח' אלוף שדה לכיוון מערב סגור לתנועת רכבים לכיוון הספארי. התנועה מתאפשרת רק במנהרה הסמוכה.

גם השר הטרי להגנת הסביבה יצא לשטח. פרץ מ (עזרי עמרם)