השער נמדד: נערכים לאליפות אירופה בכדורגל לנבחרות צעירות בישראל

להגיע לטורניר גדול עם נבחרת ישראל בכדורגל זאת לא משימה פשוטה, אז מצאנו דרך פשוטה יותר - לארח את הטורניר ולהעפיל אוטומטית. בחודש יוני תחל בישראל "אליפות אירופה לנבחרות צעירות", וזה אולי נשמע מוזר אבל הוא ייערך בין היתר בפתח תקווה, נתניה וירושלים. עולם הכדורגל הישראלי בהיכון

ידוע שאלוהים נמצא בפרטים הקטנים וגם אלוהי הכדורגל אגב. לכן כשאנשי אופ"א, התאחדות הכדורגל האירופית, מסיירים באצטדיון בפתח תקווה הם רוצים לדעת עליו הכל. תפקידו של נציג אופ"א בגרמניה למשל הוא לסייר על הדשא ולבחון את הרשתות, השערים ואת המשקופים, וכמובן שאצלנו הוא מצא פגם: מבדיקה שלו עולה כי במגרש בפתח תקווה משקוף השער הצפוני הוא פשוט לא סימטרי. כך נערכו פה במסגרות שלנו בארץ עשרות משחקים - אך לא בבית ספרה של אופ"א.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באותו זמן במרכז המגרש, אנשי אופ"א ביקשו לבדוק עם סטופר כמה שניות בדיוק ייקח לשחקנים לעלות מחדרי ההלבשה לדשא בארבעת המשחקים שיארח האצטדיון במסגרת הטורניר בקיץ. "לוחות זמנים זה הדבר הכי חשוב שיש לנו במשחק כדורגל", אמר ניר ינקלביץ', סמנכ"ל ההתאחדות לכדורגל.

האצטדיון בפתח תקווה הוא רק אחד מתוך הארבעה שיארחו את האליפות. היתר הם נתניה, בלומפילד וטדי בו ייערך הגמר. דווקא השיפוצים בטדי אורכים זמן רב מהרגיל, מה שמעורר דאגה באופ"א, אך בארץ מבטיחים שיעמדו בלוח הזמנים. "אני חושב שזה אירוע שיא גם מבחינת הכדורגל הישראלי וגם מבחינת מדינת ישראל", אמר בריאיון לחדשות 2 יושב ראש ההתאחדות לכדורגל אבי לוזון.

טורניר אליפות אירופה לנבחרות צעירות הוא ה'בייבי' של לוזון וההישג העיקרי שלו כיושב ראש. לוזון, שזוכה בדרך כלל למנה גדושה של ביקורת מהתקשורת בארץ, הצליח למנף את תנופת הבנייה של האצטדיונים בארץ ואת היחסים האישיים שפיתח עם נשיא אופ"א, מישל פלטיני. "זה הכל אישי, יש חשיבות מכרעת ליחסים האישיים והקרבה בין מישל פלטיני לביני", אמר לוזון.

"חשיבות מכרעת לקשר עם פלטיני". לוזון ופל (חדשות 2)

"ישראל - המקום הכי בטוח בעולם"

ישראל עדיין לא נמנית עם אריות הכדורגל האירופי, גם לא עם הנמרים. תוסיפו לכך חוסר ניסיון באירוח טורנירים דומים, וכמובן הבעיות הפוליטיות והתדמיתיות שאיתן ישראל נאבקת תמיד באירופה. אפשר להבין שקיום טורניר כזה בישראל הוא הפתעה גדולה.

לפני כמה חודשים אף פרצו מפגינים אנטי-ישראלים למשרדי אופ"א בשוויץ בקריאה להחרים את הטורניר, והחשש הוא שיהיו ניסיונות לפגוע במשחקים גם כאן. "פלטיני אמר לי שיש לו חדר שהוא שם בו את הפקסים של כל שונאי ישראל שמבקשים להעביר את הטורניר מישראל", סיפר לוזון, "אבל אין לו כוונה לקרוא אף אחד מהם".

תמיד קיים החשש שאירוע טרור אחד ישנה את כל התמונה. "אני טורח להסביר לכל האירופאים שישראל זה המקום הכי בטוח בעולם כי אנחנו יודעים להתמודד עם כל בעיות הביטחון, כולם לא חוששים אפילו לא לרגע אחד", טען לוזון.

העפילו לאליפות בתור המארחים. חברי הנבחרת (חדשות 2)

"ניתן את המקסימום שלנו"

בתוך כל ההתרגשות, מסתתר עוד פרט אחד קטן: נבחרת ישראל הצעירה קיבלה את הכרטיס אוטומטי לאליפות בתור הנבחרת המארחת, אותה מאמן גיא לוזון, אחיינו של הבוס, יושב ראש ההתאחדות.

גיא לוזון כבר הוכיח שהוא מאמן מצוין וקפדן והאליפות היא אחד האתגרים המקצועיים שהיו לו: "אם לומר את האמת", הוא אומר בריאיון לחדשות 2, "מבחינת איכות אנחנו הנבחרת הכי חלשה, ואלמלא האליפות הייתה כאן אז אני לא רואה מצב שהיינו מגיעים". המשימה שלו היא להשתמש בחומר השחקנים הדי מוגבל ולנצח את נבחרות נורווגיה, איטליה ואנגליה.

לוזון יודע שבתור התחלה הדרך להתמודד עם נבחרות פאר זה לעבוד קשה מהן. גיא לוזון כבר הודיע שבסיום האליפות הזאת הוא מסיים את תפקידו ועוזב את הנבחרת, החלום שלו הוא לעבוד באירופה. "הוא לא יושב בבית ובוהה", העידה רעייתו של גיא, דנה לוזון, "הוא כל הזמן לומד כדורגל, הוא פיתח ושיפר את האנגלית שלו בצורה בלתי רגילה. הוא פשוט לקח את התקופה הזאת למוכנות מלאה".

בנבחרת הלכו כנראה רחוק עם ההכנות לקראת המשחקים ושלחו את השחקנים אפילו לשיעורי שפות, אולי מתוך המחשבה שאם אולי בכדורגל נתקשה להתמודד מול האירופאים, לפחות נבין יותר על מה הם מדברים. האווירה בין השחקנים מצוינת, לפחות בכל הקשור למורל ולכידות, הנבחרת מוכנה וזה מה שגורם לשחקנים להיות אופטימיים. "אנחנו לא חוששים בכלל", סיפר אופיר קריאף, קשר הנבחרת הצעירה. "אנחנו עושים את ההכנות וניתן את המקסימום שלנו, אולי אנחנו לא הפייבוריטים אבל בטוח נעשה עבודה טובה".

ולגבי התוצאות, אם נהיה ריאליים, במקרה הזה העיקר ההשתתפות, או יותר נכון - העיקר שהפעם, שלא כהרגלנו בכדורגל האירופאי - אנחנו מארחים את החגיגה.