ירושלים של אובמה

אין ספק – זה היה ביקור אחר. בעוצמות הרגש שלו, בדברים שנאמרו בו. הנאומים ינותחו. פיסות המידע מהפגישות יודלפו. ייקח זמן עד שבאמת נוכל לדעת את כל מה שקרה מאחורי הקלעים, איך הוא השפיע. אבל יש כאלו שכבר יודעים את כל מה שהם צריכים לדעת על הביקור: הירושלמים. את הימים האחרונים העברנו איתם, בעיר הפקוקה

ישראל חיכתה לאובמה, אבל במיוחד הירושלמים. בקרוב מאוד הוא יינחת בעיר והכבישים ייחסמו. מי יודע עד מתי. אבל אל דאגה - ברוך יצחקי כבר הספיק לעמוד בתור ולקנות צידה. ירושלמי אמיתי לעולם לא ירעב במצור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יצחקי אגב לא ילך לעמוד ולחכות לשיירה של הנשיא ברחוב. "רואים את זה ברור בטלוויזיה", הוא אומר. בדרך פגשנו גם שתי נשים מבוגרות מרחביה, הולכות לשתות קפה, כך הן מעידות על עצמן.

ג'ני וייל ולאה קליין, עולות מאמריקה, סיפקו לנו מחשבות משלהן על אובמה. אחת מהן הצביעה לו בבחירות, השנייה דווקא לא. "אני מחבבת אותו מאוד אבל לצערי אני יודעת שאהבתו לא נתונה לי. הוא מוסלמי. הוא לא יכול להיות לגמרי לצדנו. זה בלתי אפשרי", סיפרה וייל. קליין הסבירה מצדה - "הוא לא מוסלמי, הוא נוצרי! נוצרי ערבי. צריך להבדיל בין ערבי למוסלמי".

אובמה - מוסלמי או ערבי? וייל וקליין (חדשות 2)

גם במשטרה התכוננו, כמובן, בשיא הרצינות. מפקד מחוז ירושלים ירושלים, ניצב יוסי פריינטי מעודכן באופן תמידי על כל ה"קוקואים" שמתכננים לפגוע באובמה. הוא תכנן להפסיק לעשן - אבל כנראה שזה ייאלץ להמתין. מיד אחרי הביקור.

הביקור בבירה עבר - בלי פאדיחות

ואז נעמדו כולם - וצפו במסוקים המגיחים, ונוחתים בגבעת רם. 12 מסוקים שהביאו איתם האמריקנים מהבית נחתו שם. באחרון שבהם נחת בסוף גם הנשיא. הנשר נכנס לרכב, השיירה האימפריאלית יוצאת לדרך - והשגעת הירושלמית בשיאה.

מהסוויטה בקינג דיוויד - ירושלים יפה, אבל סטרילית. בלי ירושלמים. אפילו במאה שערים חיכו לאובמה, שלא הגיע לביקור בשכונה. "אנחנו מבקשים ממנו שיפעל, שלא יגזרו עלינו גזירות מהממשלה החדשה, לגיוס. ושישחרר אותנו מהמדינה הציונית הזו", ביקשו חסידי תולדות אהרון. לאיש התנ"ך, אגב, נריה פנחס זה מזכיר ביקור אחר. את ביקור מלכת שבא. "זה אירוע. הבנות אמרו לי - אל תעזוב את ירושלים - תביא תמונות של השיירה!".

ירושלים יפה, בלי ירושלמים (חדשות 2)

גם פעילי גרינפיס החליטו לתפוס טרמפ על הביקור וניסו לתלות כרזה לכבוד הביקור. אבל המסוק רק חלף על פניהם בדרך לרמאללה - לפני שהספיקו לעשות זאת. וזהו זה, היום נפרדנו מהמבקר הכי נוצץ שהיה כאן מאז מלכת שבא. בסופו של דבר, הבירה הצליחה להעביר את הביקור הזה בלי פאדיחות מיותרות. וגם השלט של גרינפיס נתלה בסוף.