צפו: המסוק של אובמה נחת בירושלים

יומיים לפני ביקור אובמה בישראל, נערך במנחת המסוקים באצטדיון גבעת רם בירושלים תרגול מיוחד. בתרגול לקחו חלק מסוק הנשיא וכן מסוקי חיל האוויר. דובר כבאות ירושלים: "מדובר באירוע יוצא דופן, בעקבות ריכוז נדיר של כלי תעופה במקום אחד". צפו בתמונות

ההכנות לביקור אובמה עולות הילוך: הבוקר נערך במנחת האוניברסיטה בגבעת רם שבירושלים תרגול הנחתת מסוקי נשיא ארצות הברית. המנחת באצטדיון יהווה למעשה את נקודת הפתיחה של הביקור בנשיאותי בירושלים, אחרי נחיתת אובמה בנתב"ג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התרגיל, שהיה אמור להתקיים ביום ראשון אך נדחה בשל מזג האוויר החורפי, נערך במשך שעתיים וכלל את מסוק הנשיא - "מרין 1" - וכן מסוקי חיל האוויר, שביצעו מספר נחיתות והמראות לפי תרגול קבוע מראש.

המסוק הנשיאותי במנחת בגבעת רם (דוברות כבאות והצלה ירושלים)
"האצטדיון אמור להכיל מספר רב של מסוקים בנחיתה משולבת", סיפר רשף משנה אסף אברס, דובר כיבוי והצלה בירושלים. "מדובר באירוע יוצא דופן, בעקבות ריכוז נדיר של כלי תעופה במקום אחד".

"היערכות גבוהה במיוחד"

המסוק הנשיאותי במנחת בגבעת רם (דוברות כבאות והצלה ירושלים)
במהלך התרגול נכחו במקום שני צוותי כיבוי וכן מכלית, שתרגלו פריסת קווי מים למקרה של נחיתת אונס. "אנחנו נמצאים בקשר במשך יותר מחודש עם גורמים אמריקנים בנוגע להיערכות", אמר אברס. "מדובר בהיערכות גבוהה שיורדת לרזולוציות גבוהות מאוד, בנוגע למיקום של כל רכב ורכב".

מוקדם יותר היום פורסם סרטון משטחי הרשות הפלסטינית, שם נערך תרגיל דומה. בסרטון נראים מסוקים אמריקניים כשהם מתכוננים לנחיתה במתחם המוקטעה ברמאללה, שם צפוי להיפגש אובמה עם יו"ר הרשות אבו מאזן ביום חמישי.

מבצע צבאי: כך יאובטח אובמה בארץ

ה"מרין 1" מעל ירושלים (דניאל גל)
המסוק הנשיאותי, המכונה "מרין 1", משמש את הנשיא האמריקני במקרים בהם שיירת הרכבים המפורסמת נעשית מסורבלת מידי. מטעמי אבטחה, בכל פעם שהמסוק הנשיאותי עולה לאוויר, עולה לצידו לפחות מסוק אחד זהה, אך במקרים מיוחדים יכולים לטוס במקביל עד חמישה מסוקים.

בישראל ישתמש הנשיא אובמה בשני מסוקים בלבד, אך גם בעשרות מכוניות. בכל פעם שהנשיא ייצטרך להיכנס לרכב, הוא עצמו לא יידע עד הרגע האחרון באיזה רכב הוא נוסע - מטעמי אבטחה כמובן. בביקורו ישתמש אובמה גם בלימוזינה המשוריינת שלו שהובאה ארצה בעזרת מטוס תובלה.

הלימוזינה, המכונה "מפלצת", אטומה לגמרי מפני התקפות ביולוגיות וכימיות, גוף הרכב עשוי פלדה, אלומיניום, טיטניום ומעטה קרמי. הלימוזינה מאובזרת במצלמה לראיית לילה, המורכבת על הפגוש ובמתקנים לריסוס גז מדמיע. לכל מקום מגיעה גם המזוודה הגרעינית עם הקוד לשיגור הטילים הבליסטים, שנישאת על ידי העוזר הצבאי של הנשיא, לכל מקרה של סכנה.

מבצע ביקורו של הנשיא האמריקני בישראל מתוכנן כמו מבצע צבאי שכבר קיבל את הכינוי "ברית עמים". מטוסים ומסוקים של חיל האוויר הישראלי יאבטחו את הנשיא ממעוף הציפור, בעוד 15 אלף שוטרים יאבטחו את הביקור מהקרקע. 

אובמה בישראל - הסיקור המלא:

מבצע צבאי: כך יאובטח אובמה

גלעד שליט קרא לשחרורו של פולארד

במיוחד לכבוד ביקור אובמה: כיפת ברזל תוצב בנתב"ג?

"החלום שלי - שג'ונתן יהיה בבית בליל הסדר"

דגלים ומנקים: י-ם נערכת לאובמה

"הרגיעו את השטח לקראת ביקור אובמה"

בגלל ביקור אובמה: נדחה דיון ב-E1

לקראת אובמה: בעזה מבטיחים הסלמה

הפקקים באים: היכונו לביקור אובמה

15,000 שוטרים יאבטחו את אובמה

פשקווילים לאובמה: "שיציל אותנו מהציונים"

לראשונה: הנשיא אובמה יבקר בישראל