רופא שהשתתף בדיונים לקראת המרתון: "התסריט היה ידוע כבר מראש"

כבר בדיונים לקראת מרתון תל אביב, עלה החשש מהחום הכבד שיכניע את הרצים. "ידענו שיהיו תנאי חום כאלה", סיפר לחדשות 2 באינטרנט פרופ' פיני הלפרין. ההחלטה לקיים את המרוץ הייתה של העירייה, בהתבסס על מומחי רפואה

"תסריט ידוע מראש" (חדשות 2)

כבר מראש הייתה סכנה לקיים את מרתון תל אביב היום, ולכן חלקו הוזז למועד אחר. "ידענו שיהיו תנאי חום כאלה, אבל בשנה שעברה היה חם פחות", סיפר לחדשות 2 באינטרנט פרופ' פיני הלפרין, מנהל המרכז לרפואה דחופה בבית החולים איכילוב, אשר טיפל בנפגעים באוהל שהקימו בשטח. כתוצאה ממכת חום, מת אחד הרצים ועוד 12 נפצעו קשה ופונו לבתי החולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הייתה תמימות דעים בקשר לקיום המרוצים וזו לא פעם ראשונה שזה קורה", הוא המשיך. לדבריו, לא הייתה הסכמה מלאה באשר לקיום המרתון - אך ההחלטה לדבריו התקבלה בעירייה על סמך חוות הדעת של המומחים השונים. "צריך לשאול שאלה עקרונית האם נכון להעביר את המרתון לחודשי החורף", הוא הבהיר.

פינוי הנפגעים, היום (חדשות 2)

הוא ציין כי מקרים מסוג זה קורים בכל מדינה חמה בעולם: "הכל נלקח בחשבון, וזה קרה גם בעבר, זה קשה לרוץ בתנאי חום קשים ולכן גם העבירו את המרתון המלא". משתתפים במתרון סיפרו כי מהבוקר הורגש עומס חום כבד מהרגיל, מה שהקשה על הריצה.

בעירייה הודיעו לפני מספר ימים כי המקצה המרכזי (42.2 ק"מ) יידחה בשבוע, בעקבות הנחיות משרד הבריאות. בעיריית תל-אביב הדגישו כי שקלו לדחות את האירוע כולו לשבוע הבא, אך הדבר לא התאפשר בשל ביקורו הצפוי של אובמה בישראל. כמו כן נבדקה אפשרות להקדים את הריצה לשעות השחר המוקדמות, אך גורמים רפואיים פסלו את האפשרות הזאת בשל חשש ממחסור בשעות שינה של הרצים.

טרגדיה במרתון בתל אביב - סיקור מלא:

הרצים: "כבר מהבוקר היה חום כבד מדי"

מחדל במרתון ת"א: הרוג ופצועים קשה

מה קורה לגוף בזמן מכת חום?

למרות השרב הכבד: המרתון יצא לדרך