הרב פרומן הובא למנוחות: "כל חייו היו שלום"

הרב מנחם פרומן, רב היישוב תקוע, הובא היום למנוחות בבית הקברות ביישוב שאהב כל כך בחייו. פוליטיקאים, אמנים ואישי ציבור רבים הגיעו ללוותו בדרכו האחרונה ולחלוק לו כבוד, יחד עם עשרת ילדיו ותלמידיו הרבים. הנשיא פרס, שלא יכול היה להגיע לאירוע, ספד לו באגרת מיוחדת ששלח וביקש שתוקרא בטקס ההלוויה

נפטר בגיל 68. הרב פרומן (מתוך ויקיפדה)

אלפי בני אדם הגיעו בשעות הצהריים ליישוב תקוע שבגוש עציון כדי ללוות את רב היישוב מנחם פרומן בדרכו האחרונה. אישי ציבור רבים, אמנים ופוליטיקאים הגיעו לחלוק כבוד אחרון ולהיפרד מהאדם יוצא הדופן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד לפני שהוכנסה האלונקה ועליה גופת הרב לתוך בית הכנסת פתחו הנוכחים בניגון חסידי, בזמן שעשרת ילדיו ותלמידיו ליוו את האלונקה. בין המשתתפים בהלוויה היו השר לעניינים אסטרטגיים, משה בוגי יעלון, חבר הכנסת זאב אלקין מהליכוד, שי פירון מיש עתיד והשר לשעבר נתן שרנסקי.

בנו של הרב ספד לו. "לימדת אותנו להיות אנשים חופשיים, ילדים לאנשים חופשיים", הוא פנה לאביו. "תמיד אמרת שכאדם חופשי, כל הקצוות נפגשים, וזה היה מעגל החיים שלך. הפגשת בין קצוות רבים, גם בחברה הישראלית, בימין ובשמאל, וגם מסביב - בינינו לבין שכנינו".

"משימת חייך, הדרך לשלום"

"אנחנו ממשיכים את הדרך שלך, את משימת חייך, הדרך לשלום", הוסיף הבן. "חיבור בין הצדדים לא על ידי גבולות, גדרות או הסכמים - אלא בחופש ובאהבה".

הבן ביקש מהמשתתפים לקרוא ביחד איתו את הטקסט האהוב ביותר על הרב פרומן מכל הספרות היהודית, ויחד פתחו ההמונים בקריאת שמע ישראל. אחר כך, לבקשת אביו, החלו לשיר את שירו של אהוד מנור "אין לי ארץ אחרת".

הנשיא שמעון פרס שלח אגרת אותה ביקש שיקריאו בזמן הלוויה. "הרב פרומן היה איש מיוחד במינו, מאמין גדול בתורה ומאמין גדול בשלום", כתב פרס. "כל חייו היו שלום, כל נתיבותיו שלום. הוא ראה בכל אדם ידיד, וסרב לסמן אדם כאויב לנצח. הוא מצא דרכים לליבם של אויבים מרים ויריבים קשים, ובכל מקום שהייתה בו מריבה הוא ניסה ליישבה ברוח גדולה ובחוכמה גדולה".

"הרב פרומן מעולם לא חשש להיות בודד, בתנאי שיהיה צודק", הדגיש הנשיא. "תמיד אזכור אותו כאיש בעל מאור פנים נדיר, המסרב להיכנע לדעה קדומה ולאיבה ממושכת. הרב פרומן היה תלמיד חכם וירא שמים שהרביץ תורה ברבים". הוא סיים בברכה לבני משפחתו - "אני לוחץ ידכם בחום", כתב פרס. "שלא תדעו עוד צער".

נפגש לאורך השנים עם עראפת, השייח יאסין וארדואן

הרב מנחם פרומן, רבהּ של היישוב תקוע הלך אמש לעולמו בגיל 68 בתום מאבק ממושך במחלת הסרטן. הרב פרומן היה איש רוח ואחת הדמויות הבולטות והייחודיות ביותר שפעלו לקידום תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים.

לשם מטרה זו הוא נפגש לעיתים תכופות במהלך השנים עם דמויות בכירות ושנויות במחלקות בעולם הערבי כולו ובהנהגה הפלסטינית בפרט, בהן גם יושב-ראש הרשות הפלסטינית לשעבר יאסר ערפאת והשייח אחמד יאסין, ואף המריא לטורקיה כדי להיפגש עם ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן ולדון עמו בפרשת משט המרמרה.

במהלך חייו, החזיק הרב פרומן בעמדות ייחודיות בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני, וטען כי הפתרון צריך להיות מבוסס על ערכים דתיים ושלום בין העמים יתרחש רק באמצעות מנהיגים דתיים.

לפני כשנתיים וחצי אובחן הרב כחולה בסרטן המעי הגס - ואמש נפטר. הוא הותיר אחריו אישה, האמנית הדסה פורמן, ועשרה ילדים.