הועדה לטיפול באוכלוסיית המסתננים: תמריצים כלכליים למי שיעזוב מרצון

מסקנות וועדת סופר אודות דרכי הטיפול באוכלוסיית המסתננים הוצגו הבוקר. ההמלצה המרכזית: תמריצים כספיים למסתננים שיעזבו מרצון. שר הפנים אלי ישי התייחס לסוגיה ואמר כי מדיניותו הבלתי מתפשרת בנושא "הצילה את המדינה"

שר הפנים אלי ישי הציג היום את מסקנות וועדת סופר, שבחנה את אפשרויות הטיפול באוכלוסיית המסתננים ובניסיונות הכניסה של מהגרים לישראל מגבול מצרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסיבת העיתונאים שהועברה כאן בשידור חי, התייחס השר ישי לפועלו בסוגיית המסתננים: "אמרתי כבר לפני 4 שנים שתופעת המסתננים תביא להרס המדינה. תרומתי להצלתה היא אחד הדברים החשובים שעשיתי, שליחות שאין כמוה", אמר השר ישי.

בין הצעדים עליהם המליצה הוועדה בכל האמור לטיפול באוכלוסיית המסתננים: העברתם של המסתננים למתקני משמורת והפסקה מוחלטת של העברתם למקומות אחרים בארץ, אכיפת חוקי ההעסקה על מעסיקים של מסתננים והחמרה עם המדריכים אותם כיצד להונות את רשויות האכיפה על מנת להיכנס לשטח ישראל.

ההמלצה המרכזית של הוועדה התמקדה בסוגיית החזרת המסתננים לארצם - או למדינה שלישית שתהיה מוכנה לקלוט אותם. הוועדה המליצה על מתן תמריצים כלכליים לכל המוכן לחזור מרצון לארץ מוצאו או למדינה אחרת אליה יהיה מוכן להתפנות.

"הוועדה סייעה לנו רבות בהיבט הבינלאומי והמשפטי. עובדה שאפשר לבלום את תופעת המסתננים", הצהיר השר. "זכיתי להרבה ביקורות, התקפות חסרות שחר וחריפות נגד שר שעושה את תפקידו, אבל אני יודע שרוב אזרחי ישראל חפצים במה שעשינו", סיכם ישי.

בחודש האחרון: 5 מסתננים בלבד מגבול מצרים

אתמול הודיעה רשות האוכלוסין וההגירה כי בחודש הקודם נכנסו לישראל חמישה מסתננים בלבד מגבול מצרים. ברשות ציינו כי הנתונים הושגו בעקבות צעדים משמעותיים שננקטו "להרתעת המסתננים מהגעה לישראל", כלשונם, "בהובלת שר הפנים אלי ישי".

בין היתר הסבירו שם כי בין הצעדים שננקטו עד כה - החלת החוק למניעת מסתננים על כל מי שנכנס בניגוד לחוק דרך גבול מצרים, וכן ביצוע פעולות אכיפה אינטנסיביות על שוהים בלתי חוקיים, הן על ידי עידוד לעזיבה מרצון והן על ידי הרחקות.

אתמול הביע השר ישי סיפוק מהנתונים ואמר: "מספר המסתננים הנמוך הנו תוצאה של מאבק בלתי מתפשר וממוקד מטרה בזמן מועט שכלל: בניית מתקני השהייה, סיום בניית הגדר והעברת החוק למניעת הסתננות".

"תם אך לא נשלם", הוסיף ישי. "כולי תקווה להשלים את המשימה אליה יצאתי ולאחר עצירת הזרם, לפעול ביתר שאת להוצאת המסתננים שנכנסו ברבות השנים ומהווים איום על המפעל הציוני".