סוף לסאגה: המדינה תממן את הקבורה

פרסום ראשון: ארבעת נרצחי הפיגוע בפריז נקברו בישראל בצהריים, אבל הסערה סביב מימון הקבורה שככה רק הלילה: בעקבות פניית השרה לבנת לשר בנט, בוטלה דרישת התשלום מהקהילה היהודית בצרפת לממן את הקבורה ב-200 אלף שקלים

סוף לסאגה: המדינה תממן את הקבורה (עמוס בן גרשום (לע"מ))

המחלוקת המביכה סביב קבורתם של ארבעת הנרצחים בפיגוע במרכול היהודי בפריז מגיעה לסיומה: לאחר שמוקדם יותר הודיע משרד הדתות כי יגבה 200 אלף שקלים מהקהילה היהודית לכיסוי עלויות הקבורה, הערב (שלישי) ביטל שר הדתות נפתלי בנט את דרישת התשלום עבור הקבורה והקברים. המחלוקת נחשפה אמש לראשונה בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השרה לימור לבנת, המשמשת גם יושבת ראש ועדת השרים לסמלים וטקסים, שוחחה הערב עם בנט ומסרה לו כי כל דרישת תשלום מצד אנשי משרדו וחברה קדישא "הינו בבחינת הפרה חמורה ביותר של הסיכום שהושג בעניין זה". לדברי לבנת, בישיבת היערכות להלווייה שהתקיימה שלשום התחייבו נציגי משרד הדתות וחברה קדישא כי לא ייגבה כל תשלום עבור טקס הקבורה והקברים - לא מבני משפחות הנרצחים ולא מכל גורם אחר.

הלוויית הנרצחים בי-ם (פלאש 90)

בעקבות פנייתה של לבנת, הודיע בנט כי ינחה את אנשי משרדו לפעול בהתאם לסיכום. "המשפחות לא ישלמו אגורה", נמסר מלשכתו של בנט. "מרגע שנודע הדבר הורה השר למשרד לבטל את התשלום וכך היה".

מוקדם יותר הערב הודיע משרד הדתות על סיכום אחר. "בדיקה נוספת של גורמי המשרד העלתה כי משפחות הנרצחים בצרפת סירבו לאופציות החינמיות - חלקת קבר בהר הזיתים או קבורה רוויה בהר המנוחות וביקשו קבורת שדה", הסבירו במשרד. "קבורת שדה בירושלים עולה כ-120 אלף ש"ח. לפנים משורת הדין יגבו מהקהילה היהודית (ולא מהמשפחות) סכום של 40 אלף ש"ח עבור כל חלקת קבר (שמחירה כאמור גבוה הרבה יותר) ועשרת אלפים שקלים עבור כל הלווייה. סך הכל 200 אלף שקלים".

המיקום הוזז 3 פעמים

תחילתו של הסיפור כשמשפחות הנרצחים בפריז פנו לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה שיקיריהם ייקברו בישראל. ראש הממשלה נעתר לבקשה והחליט על טקס קבורה ממלכתי, אלא שכאן העניינים התחילו להסתבך. ביממה האחרונה מיקום הקברים הוזז כבר שלוש פעמים בגלל חילוקי דעות, וקרב התנהל מתחת לפני השטח בין משרד הדתות לישראלית שמחזיקה בבית עלמין פרטי וביקשה לתרום קברים - אך סורבה.

תחילה היו אמורים הארבעה להיקבר בחלקה התימנית בהר הזיתים אלא שאז, לפי גורמים המעורים בנושא, משפחות הנרצחים ביקשו לשנות את המיקום מאחר והחלקות שנבחרו סמוכות לכפר ערבי ועלה חשש כי יהיה מי שישחית את הקברים של הארבעה, בדומה לפגיעה בקברים אחרים באותו בית עלמין. כמו כן לא ברור גם מה הקשר בין חלקה לתימנים לבין היהודים הצרפתים שנרצחו בפיגוע.

לאחר שבני המשפחה ביקשו לקבור את יקיריהם בהר המנוחות שבגבעת שאול נוצר הקשר עם אווה צרפתי. צרפתי היא ישראלית שמחזיקה בחלקת קבר גדולה בהר המנוחות, והיא הודיעה ליו"ר חברה קדישא פריז כי בכוונתה לתרום למשפחות ארבע חלקות קבר במקום.

מכתב תודה

בינתיים, למרות שסיכמה מול יו"ר חברה קדישא את הנושא והוא אף הודה לה במייל ששלח לה, הוחלט שלא לקבל את ההצעה ולא להוציאה אל הפועל. הטיפול בנושא הועבר לחברה קדישא הספרדית בירושלים. "אמרתי לו שאני נותנת בחינם והוא מאוד התרגש מהמחווה וכתב לי מכתב תודה", סיפרה אתמול צרפתי לחדשות 2 Online. "זק"א התנדבו לבצע את ההובלה מהשדה וכן את הקבורה". לפי צרפתי, עלותו של קבר כזה נעה בין 50 ל-70 אלף שקלים.

"הפרה חמורה של הסיכום". לבנת (פלאש 90)

לצרפתי, שעסקה באדריכלות שנים ארוכות, יש חלקת קבר גדולה כבר משנת 2011. היא בנתה שם כבר 200 מתוך 400 קברים פוטנציאליים. "הסיבה לתרומה היא לבי שיצא אליהם על האסון שקרה, לא לכולם יש כסף במידי להר המנוחות", הסבירה.

בסביבתה של צרפתי טענו כי הסירוב לבקשה נובע מהיותה אישה. עו"ד אריאל פופר, סנגורה של צרפתי, שלח התראה לפני תביעה על הוצאת דיבה לאפרים עמר, מרכז בכיר באגף הקבורה במשרד הדתות, ולרב הלל הורוביץ, מנהל מועצת בתי העלמין בירושלים, אשר לטענתה הכשילו את המהלך והוציאו דיבתה בפני הצרפתים. לדבריו, השניים טענו בפני הצרפתים שצרפתי קוברת שלא כחוק, זאת למרות שיש לה את האישורים הנדרשים.

בהכנת הכתבה השתתף יאיר שרקי.