ראש עיריית נשר אישר לעצמו חריגות בנייה

מה עשה ראש עיריית נשר דוד עמר אחרי שביצע חריגות בנייה בביתו הפרטי שברחוב הסחלב בעיר? ניצל את מעמדו כחבר בוועדה לתכנון ובנייה והעביר את התכנית המאשרת את בנייתו. עמר בתגובה: "אשתי אחראית לתוספת הבנייה. אם אדרש לשלם ארנונה - אעשה זאת"

כשאזרח מהשורה מבצע חריגות בניה, נשלחים אליו פקחים, ובדרך כלל הוא גם נקנס. זה לא הסיפור במקרה של ראש עיריית נשר דוד עמר, שהגדיל את ביתו באופן משמעותי לפני יותר מעשור. עכשיו, עמר - שהוא גם חבר בוועדה לתכנון ובנייה - העביר תוכנית שמאשרת גם את החריגות שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

מדובר בסך הכל בבית אחד, אמנם רחב למדי, ארבע קומות, עם מרפסות ונוף למפרץ, אבל אולי כך נראית השיטה הישראלית.

בווילה המפוארת שברחוב הסחלב מתגורר כמעט 20 שנים דוד עמר, ראש עיריית נשר וחבר הוועדה לתכנון ולבנייה. הבית נבנה על שלושה מפלסים, אבל לפני כעשר שנים, מישהו במשפחת עמר החליט לסגור את קומת המסד, והנה בשקט נוספו 180 מטרים רבועים.

הכל כמובן בניגוד לחוק, ללא אישור וללא תשלום נוסף לארנונה. "על כל פרגולה שאדם בעיר הזו עושה", מספר אבי בנימו, חבר מועצת העיר נשר, "האדם הזה נקנס וצריך לשלם אגרות מטורפות וראש העיר חוגג. זה לא חצר ביזנטית של אף אחד".

"אם ראש עיר עושה דבר כזה, למה שהאזרח הפשוט לא יעשה את זה?"

לפני כשלוש שנים עלה מישהו על חריגות הבנייה, דיווח לרשויות, ומאז החלה עיריית נשר לדחוף קדימה בכל המרץ את שינוי תכנית הבניין של הרחוב. כך צצה תכנית בנה ביתך רמות נשר, שכוללת בשטחה את רחוב הסחלב, כשמטרתה: הסדרת בנייה בשכונה קיימת בהתאם להוראות התכנית החדשה.

"מה שעשה ראש העיר, לקח את הבית שלו כמודל", סיפר חבר נוסף במועצת העיר, יחיאל אדרי, "שם אותו כבסיס כדי לשנות את כל התכניות באזור ועל פי זה הוא הלך".

"לקח את הבית שלו כמודל". ביתו של עמר (חדשות 2)

כדי לשנות תכנית בניין, חובה למדוד קודם את השטח הבנוי, אבל היה דייר שסירב. בינואר 2010 הודיעה אדריכלית התכנית לוועדה לתכנון ובנייה כי "בדיון להפקדה בוועדת המחוזית הועלתה שוב הבקשה למדוד את כל הבתים - אולם בקשה זו נדחתה בתוקף על ידי ראש העיר, מר דוד עמר".

רק בשנה שעברה בזמן הדיון על התנגדויות לתכנית הלגליזציה חשף הפרוטוקול את היוזם - דוד עמר. כשהתוכנית היא להוסיף 76 יחידות מבנה בבתים חד משפחתיים. במילים אחרות - ראש העיר דוד עמר החליט להיחלץ לעזרת האזרח שחרג - דוד עמר.

"לדעתי זה עבריינות שלמה", מוסיף אדרי, "אם ראש עיר מסוגל לעשות דבר כזה, תן לי סיבה למה האזרח הפשוט לא יעשה את זה".

עמר בתגובה: "אשתי אחראית לתוספת הבנייה"

"אם אדרש לשלם ארנונה - אעשה זאת". דוד עמ (חדשות 2)

במשרד הפנים הסבירו כי עמר ואשתו נחקרו תחת אזהרה וכי התיק הועבר לפרקליטות המדינה. אבל מאז חלפה כבר שנה וחצי - וכלום לא קרה. כעת דורשים חברי מועצת העיר שעמר ישלם לפחות את הארנונה באופן רטרואקטיבי - כפי שמחייב החוק. הסכום המוערך - כ-300 אלף שקלים.

ראש עיריית נשר, דוד עמר, מסר בתגובה: "אשתי אחראית לתוספת הבנייה. אם אדרש לשלם ארנונה - אעשה זאת". מעיריית נשר נמסר: "הוועדה לתכנון ובנייה אישרה באופן סוברני ובתום הליך של 8 שנים את התוספות לבית ראש העיר. עמר לא נדרש בשום שלב להשעות את עצמו".