אחרי 45 שנה: מפנים מוקשים באילת

כבר שנים ששדות מוקשים פרושים על פני שטח של מאות דונמים באזור הערבה. מכיוון שמרבית המטיילים באזור לא מודעים לסכנה הטמונה באדמה ומפני שכבר אין בהם צורך, החליט משרד הביטחון ל"נקות" את השטח העצום ולהקצות אותו לטובת פיתוח בנייה . במסגרת המבצע יישמעו בשבוע הקרוב קולות פיצוץ מבוקרים באזור אילת

תהליך פינוי המוקשים, אילת, השבוע (צילום: אלון בסון, מש%)

אלפי האנשים המבקרים מדי סוף שבוע באילת, אולי לא יודעים שבדרכם לעיר הנופש הדרומית הם חולפים על פני שטח של לא פחות מ-600 דונם מלא מוקשים שהוטמנו סביב העיר בשנת 1968. כעת החליטו במשרד הביטחון כי אין כבר צורך במוקשים הללו, והחלו לפנותם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרשות לפינוי מוקשים במשרד הביטחון החלה בתחילת השבוע במבצע לפינוי שדות המוקשים הנמצאים סביב מתקנים של חברת החשמל ושל "מקורות" לאורך כביש הערבה. על פי ההערכות, בשטח שבין העיר אילת ועד צומת הערבה, פרושים למעלה מעשרת אלפים מוקשים שהוטמנו בסוף שנות ה-60.

600 דונם "ינוקו" ממוקשים (צילום: אלון בסון, מש%)

המוקשים הוטמנו במהלך השנים לשם צרכים מבצעיים ונועדו לפגוע בבני אדם ובטנקים. מכיוון ששדות המוקשים אינם משמשים עוד לצורכי הגנה וביטחון, הוחלט לפנותם על מנת להקטין את הסכנה הטמונה לאזרחים המבקרים באזור. במסגרת מבצע פינוי המוקשים, בשבועות הקרובים יישמעו קולות פיצוץ חזקים באזור אילת במהלך שעות היום.

שדות המוקשים, שנפרשים על שטח של 600 דונם ישמשו לאחר "ניקיונם" לפיתוח של בנייה ונדל"ן. "פינינו כבר למעלה מ-2,000 דונם ממוקשים ברחבי הארץ", סיפר בגאווה ארוין לביא, מנהל הרשות לפינוי מוקשים במשרד הביטחון. "עם סיום הפינוי באזור אילת, נתחיל באפריל בפינוי מוקשים גם באזור רמת הגולן".