דרכם האחרונה של הנרצחים בפריז

לאחר שמשפחות הנרצחים פנו לראש הממשלה בבקשה שיקיריהם יובאו למנוחות בישראל, נחתו הבוקר בארץ ארונותיהם של ארבעת קורבנות פיגוע הטרור במרכול "היפר-כשר" בפריז . הארבעה יובאו למנוחות בשעות הצהרים בהר המנוחות בירושלים, לאחר טקס רשמי בו ישתתפו ראש הממשלה, הנשיא ויו"ר האופוזיציה

כבוד אחרון לנרצחים בסופרמרקט הכשר: ארונותיהם של ארבעת הנרצחים בפיגוע הטרור במרכול "היפר כשר" בפריז נחתו בישראל הבוקר (שלישי). ארבעת הנרצחים - פרנסואה מישל סעדה (60), פיליפ ברהם (45), יוהן כהן (20) ויואב אטב (21) יובאו למנוחות היום בהר המנוחות בגבעת שאול בירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסע ההלוויה של יואב אטב, שיצא מישיבת כסא רחמים בבני ברק, אמר הבוקר ראש הישיבה, הרב מאיר מאזוז: "הקורבנות אינם קורבנות שווא. שאלו היסטוריון אחרי השואה כמה זמן ייקח לעם ישראל להשתקם אחרי השואה. השיב 300 שנה. אך בפועל, בזכות קורבנות השואה, הקדוש ברוך הוא ריחם על עם ישראל ותוך שלוש שנים קיבלנו את ארץ ישראל, למרות העובדה שראשיה יש מהם שעדיין לא כל כך בסדר, הקדוש ברוך הוא יחזירם למוטב".

"גם הקדושים הללו לא נעקדו לשווא", הוסיף הרב מאזוז בהתייחסו לארבעת האזרחים הצרפתים היהודים שנהרגו ב"היפר כשר" בפריז. "בזכותם הקדוש ברוך הוא יושיע את עם ישראל".

"אינם קורבנות שווא". הרב מזוז (אבי פלאח)

גם ח"כ אלי ישי ספד להרוגי הפיגוע בפריז במסגרת מסע ההלוויה. "מיליוני יהודים נכנסו לשבת אפופי דאגה וחרדה לגורלכם", אמר ישי. "התפללנו לפני אבינו שבשמיים, שיאמר לצרותינו די".

"הקדושים יואב, פרנסואה, פיליפ ויוהן ביקשו לכבד את השבת", הוסיף ישי, "אבל אז בא המחבל הנתעב, טרוריסט שביקש לרצוח יהודים באשר הם יהודים".

"התפללנו לפני אבינו שבשמיים". ישי, היום (אבי פלאח)

משפחות הנרצחים בפריז פנו לראש הממשלה בישראל בבקשה להביא את יקיריהם למנוחות בישראל. ראש הממשלה נעתר לבקשה והחליט על טקס קבורה ממלכתי. טקס האשכבה לארבעה יתקיים בשעה 12:00 ויועבר בשידור חי בערוץ 2 ובאתרי חדשות 2 Online. צפויים להשתתף בטקס נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו וח"כים ושרים נוספים שיגיעו לחלוק כבוד אחרון לנרצחים. בסיום טקס האשכבה יובאו המנוחים לקבורה בבית העלמין.

אמש המריאה טיסה מיוחדת מנמל התעופה דה-גול בצרפת, שהביאה עימה את גופותיהם של פרנסואה מישל סעדה, פיליפ ברהם, יואב חטב ויוהן כהן. "אל-על משתתפת בצערן של המשפחות שנפגעו בפריז במהלך השבוע האחרון", נמסר מאל-על, שהפעילה את הטיסה המיוחדת.

יובאו למנוחות בשעות הצהרים בהר המנוחות ב (חדשות 2)

סידורי אבטחה והגעה קפדניים

האבטחה באזור צפויה להיות כבדה ביותר, לא רק בשל אופי האירוע ונוכחות מנהיגי המדינה, אלא גם בגלל המצב הביטחוני הבעייתי בירושלים בחודשים האחרונים. המשטרה מבקשת מציבור הנהגים להימנע מלהגיע לאזור הר המנוחות ברכבים פרטיים ולהשתמש בתחבורה ציבורית או ב"שאטל" מיוחד שייצא מחניון הלאום להר המנוחות וחזרה, ללא תשלום.

זירת הטבח, ארכיון (רויטרס)

אתמול פורסם לראשונה כי מקום קרובתם של הארבעה שונה שלוש פעמים, וסידורי ההלוויה לוו במחלוקות ואף בהשמצות ואיומי תביעה. תחילה היו אמורים הארבעה להיקבר בחלקה התימנית בהר הזיתים אלא שאז, לפי גורמים המעורים בנושא, משפחות הנרצחים ביקשו לשנות את המיקום מאחר והחלקות שנבחרו סמוכות לכפר ערבי ועלה חשש כי יהיה מי שישחית את הקברים של הארבעה, בדומה לפגיעה בקברים אחרים באותו בית עלמין.

לאחר שבני המשפחה ביקשו לקבור את יקיריהם בהר המנוחות שבגבעת שאול נוצר הקשר עם אווה צרפתי, ישראלית שמחזיקה בחלקת קבר גדולה בהר המנוחות, שהודיעה ליו"ר חברה קדישא פריז כי בכוונתה לתרום למשפחות ארבע חלקות קבר במקום - אך לבסוף הוחלט שלא לקבל את תרומתה. מקורביה של צרפתי טענו כי הסיבה לסירוב היא היותה אישה, אך במשרד הדתות הכחישו טענה זו.