אחרי מותו: פרס ישראל לרון נחמן

חודש לאחר שנפטר ממחלת הסרטן זוכה ראש עיריית אריאל לשעבר רון נחמן ז"ל לכבוד מיוחד - פרס ישראל למפעל חיים. מנימוקי הוועדה: "ראה לנגד עיניו את ההתיישבות ובניין הארץ כערך עליון והוביל להפיכת אריאל לעיר חכמה". פרס ישראל למפעל חיים הוענק גם לחוקר הזמר העברי אליהן הכהן

פרס מפעל חיים. רון לחמן ז"ל (חדשות 2)

שר החינוך גדעון סער הודיע היום כי פרס ישראל בתחום מפעל חיים - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה - יוענק השנה לראש עיריית אריאל לשעבר רון נחמן, שהלך לעולמו לפני כחודש לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. הפרס יוענק גם לאליהו הכהן - חוקר תולדות הזמר העברי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנימוקי הוועדה ציינו חבריה כי "נחמן ראה לנגד עיניו את ההתיישבות ובניין הארץ כערך עליון. בשנת 1998 הביא להכרזת אריאל לעיר ומאז ועד יום מותו כיהן כראש העיר. בהנהגתו הפכה אריאל לאבן שואבת לעולים חדשים מברית המועצות, וביוזמתו נקלטה בה קהילה דתית של מפוני היישוב נצרים מחבל קטיף".

עוד נכתב בנימוקי הפרס כי "נחמן הוביל להפיכת אריאל לעיר חכמה בטכנולוגיות עירוניות בתחום התקשורת המהוות מודל לחיקוי במישור המוניציפאלי. הוא נמנה על יוזמי האוניברסיטה באריאל שבין כתליה לומדים בצוותא עולים חדשים לצד וותיקים, יהודים ובני מיעוטים, חילונים ודתיים".

חברי ועדת הפרס, בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס יעקב טירקל, התייחסו גם להענקת הפרס באופן חריג לאדם שאינו בין החיים וכתבו כי "הוועדה מצאה כי מקרהו של רון נחמן ז"ל ראוי לידון באופן יוצא מן הכלל, כפי שמאפשר התקנון במקרה שהמועמדות הוגשה בטרם פטירתו של המועמד והחליטה להעניק לו את הפרס".

על הבחירה באליהו הכהן כתבו חברי הוועדה: "אליהו הכהן הוא 'הכהן הגדול' של חקר תולדות הזמר הערבי, והקדיש לכך למעלה מיובל שנים. הכהן ערך והגיש עשרות תכניות רדיו וטלוויזיה. ברגישות, בתבונה ובסבלנות אין קץ דובב את אחרוני העדים וכך הצליח להציל משכחה ודאית מידע חיוני ותוסס המהווה עדות אותנטית של האפוס הציוני".