הנשיא פרס בסיור מאחורי הסורגים

נשיא המדינה ביקר בכלא איילון ושוחח עם אסירים, בהם גם רוצחים וסוחרי סמים. הנשיא נכנס לתאים, התיישב על מיטות האסירים ושוחח איתם על החיים בכלא ועל ההשכלה לה הם זוכים. הוא התייחס גם לשאלת החנינה לקודמו בתפקיד משה קצב, ואמר: "לא אוכל להגיב לפני שאראה את התיק"

לא בכל יום נכנס אל בין כותלי הכלא נשיא, והפעם, אחד שלא הורשע בפלילים: שמעון פרס הגיע היום אל מתקן הכליאה איילון כדי לשוחח עם האסירים ולהתרשם מאורח חייהם. בין היתר הוא קיים סיור מיוחד בתוך מתחם הכלא הסגור, באגף החינוך של הכלא, במתפרה ואפילו בתאי האסירים עצמם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרס פגש בין היתר במוחמד, אסיר בן 52 שהורשע בעבירות סמים. "נולדתי בסימטאות שאין בהן רחמים", סיפר מוחמד לנשיא, "מגיל 12 השתמשתי בסמים - זהו המאסר השביעי שלי, ונשארו לי 23 שנים. כאן התחלתי ללמוד מכיתה א', קיבלתי תעודת הצטיינות ממשרד החינוך לראשונה בחיי".

פרס השיב לו וליתר האסירים כי "אני שמח שלקחתם את ההזדמנות שניתנה לכם ובחרתם לשקם את חייכם. כשאדם לוקח את עצמו בידיים, כל אדם יכול להיות המורה הכי טוב של עצמו. אני יוצא מכאן מעודד".

"לא האמנתי למה ששמעתי"

"שמח על ההזדמנות לשיקום". פרס (בית הנשיא)

הנשיא סייר גם בין תאי האסירים, התיישב על המיטות וניהל שיחות אישיות עם חלקם. באחד החדרים הוא פגש את איברהים ג'ובראן, השפוט למאסר עולם שנקצב ל-36 שנים בגין רצח, שוד וחבלה גופנית, ואת עקריש מנור אמיר שנשפט לשנתיים ו-9 חודשים בגין זיוף מסמכים ועבירות מרמה ועושק. "בית הסוהר הבריא אותי גם נפשית וגם גופנית", סיפר עקריש. "הורדתי 70 ק"ג, אני פעיל בחינוך בתוך הכלא וממש שיניתי את דפוסי ההתנהגות שלי".

לאחר שהתפתחה שיחה ארוכה בין השלושה פנה ג'ובראן לפרס ואמר לו - "כישראלי אני מאד מעריך אותך ולכן אני מצדיע לך, כערבי אני מאד מכבד אותך ולכן רוצה ללחוץ לך את היד וכאדם אני אוהב אותך ורוצה לחבק אותך".

את הסיור סיכם פרס בדברי שבח. "לא האמנתי למה ששמעתי מהאסירים", הסביר הנשיא. "חשבתי שאשמע תלונות ושמעתי מהם כי הם מתחנכים. הטיפול והשיקול מגשר על הסתירה בין מתן העונש לשמירת כבוד האדם".

על יגאל עמיר: "עונשו לא יימחק כל עוד נשמה באפי"

הנשיא התייחס גם לשני אסירים מוכרים ביותר ולאפשרות החנינה שלהם. באשר לפנייה אפשרית של משפחת הנשיא לשעבר משה קצב הוא הבהיר כי "הבקשה לא הגיעה לידי ואני לא נוהג להביע דעה לפני שאני רואה את התיק", פרס הוסיף כי הוא "ער לחומרת העבירה של הטרדה מינית, אבל רק כשיגיע אליו התיק יוכל להגיב".

באשר לסיכויי החנינה לרוצח ראש הממשלה יצחק רבין יגאל עמיר, הדגיש הנשיא כי הוא לא ישוחרר ועונשו לא יימחק, כל עוד הדבר תלוי בו. "עונשו לא יימחק כל עוד נשמה באפי. לא אסלח על רצח זה, של אחד מגדולי המנהיגים שלנו. אין שום מחילה ושום סליחה, הפושע צריך להינמק בכלא".

בסיום הביקור העניק הנשיא פרס תעודת הוקרה למשפחתו של דוד נבון, נהג האוטובוס שנהרג באסון הכרמל.