סקר: 70% מערביי ישראל נגד שירות לאומי

מאות צעירים ערביי ישראל הביעו את התנגדותם להתגייס לשירות לאומי-אזרחי, כינו את השירות "דבר רע" וחוששים שהוא יוביל לגיוסם לצבא. עם זאת, נתוני הסקר מגלים עלייה במודעות לשירות הלאומי בקרב הצעירים

ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל פרסמה היום נתונים מתוך סקר חדש שמגלה כי לא פחות מ-70% מערביי ישראל מתנגדים נחרצות לשירות לאומי. וזה כנראה ההסבר: מרבית המתנגדים סברו כי אם יבצעו שירות לאומי, יאלצו בסופו של דבר להתגייס גם לשירות צבאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בסקר, שנערך על ידי מכון "מדע אל כרמל" בחיפה, השתתפו 500 צעירים ערביי ישראל 66% מהנשאלים סברו שהשירות הלאומי הוא "דבר רע", ו-4% נוספים הביעו יחס שלילי ביחס לשירות. כשביקשו עורכי הסקר לבדוק מדוע מעורר השירות הלאומי התנגדות כה רבה, ענו 36% מהצעירים המתנגדים שהשירות הלאומי מתנגש עם הזהות הלאומית שלהם.

רק 26% מהנשאלים הביעו עמדה חיובית ביחס לשירות, ומתוכם 10% אמרו שהם מרגישים שייכות למדינת ישראל, ולכן יש לשרת אותה בצורה של שירות לאומי. כשנשאלו הצעירים מה הסיבה שתגרום להם ללכת לשירות לאומי, 29% ענו שהמניע הוא כלכלי - כדי לקבל זכויות שוות ערך לזכויות שמקבל מי ששירת בצבא.

הסקר בדק גם את המודעות לקיומו ולמהותו של שירות לאומי-אזרחי. 66% מהנשאלים ידעו מהו השירות או שמעו עליו בעבר. מתוכם 39% ידעו שהשירות הלאומי מהווה חלופה לשירות הצבאי וכי הוא כולל התנדבות במוסדות שונים. 34% מהצעירים לא שמעו מעולם על השירות הלאומי.