"שותפתה" של חנה סנש מתה בגיל 95

שרה ברוורמן, שהייתה מצנחני היישוב ומהלוחמות הראשונות בפלמ"ח, הלכה היום לעולמה בקיבוץ שמיר. ברוורמן נשלחה ביחד עם חנה סנש לצנוח בשטחי אירופה הכבושה על ידי הנאצים, הצטרפה לפרטיזנים והייתה ממקימות חיל הנשים בצה"ל. הלווייתה תיערך מחר בשעה 15:00 בקיבוץ שמיר

בקיבוץ שמיר שבצפון הלכה היום לעולמה שרה ברוורמן, שהייתה מצנחני היישוב, מהלוחמות הראשונות בפלמ"ח ואף ממקימות חיל הנשים בצה"ל. ברוורמן, בת 95 במותה, צנחה יחד עם חנה סנש מאחורי קווי הנאצים במלחמת העולם השנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

ברוורמן נולדה ברומניה בשנת 1918 וכשהייתה בת 20 עלתה לארץ והצטרפה לשורות ההגנה. בשנת 1942 התגייסה לפלמ"ח וכעבור שנתיים נמנתה על 37 "צנחני היישוב", בהם חנה סנש, שהתנדבו לצנוח בשטחי אירופה שנכבשו על ידי הנאצים.

"בזמני לא היה בית ספר לצניחה ותנאים כמו היום", סיפרה ברוורמן בשנת 2008, כשקיבלה את הכומתה האדומה של חטיבת הצנחנים מידי הרמטכ"ל לשעבר משה יעלון. "ההיסטוריונים של היום אומרים שמבחינה היסטורית, הצניחה שלנו הייתה מועדת לכישלון מלכתחילה, אבל זה לא היה העניין. העניין היה צניחה יהודית, לתת כתף ליהודים בצרה באירופה", צוטטה באתר דובר צה"ל.

"חייבים ללמוד להתגבר על הפחד"

במשימת הצניחה הראשונה שלה בשנת 1944 נתקפה ברוורמן פחד, ממש ברגע שבו הייתה אמורה לקפוץ מהמטוס, וקפאה. "אני פחדתי לצנוח", התוודתה שנים לאחר מכן במעמד קבלת הכומתה. "בארץ הזאת אנחנו חייבים ללמוד להתגבר על הפחד".

בספטמבר באותה שנה ניסתה בשנית, צנחה בסלובקיה והצטרפה לפרטיזנים. ברוורמן הייתה ממקימות חיל הנשים בצה"ל ושימשה מדריכה בקורס הראשון למפקדות. את השירות היא סיימה בדרגת רב-סרן, חזרה לקיבוץ שמיר והפכה לחברה פעילה.

ביולי 2008 הוענק לברוורמן את "אות השירות המבצעי" על ידי מפקד חטיבת הצנחנים אלוף-משנה הרצי לוי. שנתיים לאחר מכן הייתה בין 12 מדליקי המשואות ביום העצמאות ה-62. הלווייתה תיערך מחר בשעה 15:00 בקיבוץ שמיר.