כך ישראל נערכת לגידול בעלייה מצרפת

על רקע המתקפות האחרונות בצרפת, גורמים בארץ מדווחים על התעניינות גוברת במעבר של יהודים צרפתים לישראל, וצופים שיא במספר העולים מהמדינה בשנת 2015. הרשויות כבר החלו בהיערכות לקליטת העולים - "לא ניתפס לא מוכנים", אומר מנהל קשרי הציבור של הסוכנות היהודית

ישראל נערכת לקליטת עולים מצרפת

בשנת 2014 נרשם שיא בעלייה היהודית מצרפת, עם כמעט 7,000 עולים שהגיעו להתגורר בישראל. לאור המתקפות בפריז בשבוע האחרון, בסוכנות היהודית נערכים שהשנה גם השיא הזה יישבר, עם צפי לגידול נוסף בעלייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי תיקי העלייה הקיימים וההליכים המתנהלים, בשנת 2015 צפויים להגיע כ-9,000 עולים מצרפת, ובסוכנות היהודית מתכוננים למקרה שהמספרים יהיו גדולים אפילו יותר. בסוכנות מגייסים עובדים חדשים דוברי צרפתית למוקד הטלפוני, עובדים לסוכנות בפריז ובערים נוספות בצרפת ומתכננים להרחיב את מספר הירידים וההסברה לעלייה לישראל בקרב היהודים במדינה, כמו זה שמתקיים היום. המטרה: להביא כמה שיותר יהודים לארץ.

עולים מגיעים לישראל. ארכיון (חדשות 2)


על פי גורם בסוכנות היהודית, יש עלייה ברישום האינטרנטי לערבי הסברה וכן זינוק במספר הטלפונים מצד יהודים בצרפת ששוקלים עלייה. עם זאת, הוא הדגיש כי המרחק בין מחשבה לעלות לארץ לעלייה בפועל הוא רחוק. "האירועים עדיין טריים מאוד, עם זאת, גל העלייה שחווינו בשנה שעברה הוא תוצאה של הרצח בבית הספר בטולוז, את התוצאה של הפיגועים האלה נראה רק בעוד שנה עם סיכום הנתונים".

"יש לנו את היכולת להיענות למספרים גבוהים יותר אפילו מהתחזיות, ואנחנו לא ניתפס לא מוכנים", אמר בשיחה עם חדשות 2 Online יגאל פלמור, מנהל קשרי הציבור של הסוכנות היהודית. "אין ספק שיהיה צורך בפעילות חינוכיות שנוגעות לעבודה עם נוער וצעירים להתמודד עם האירועים, הערכת המצב הראשונית נעשית היום ומחר".

תכנית לתגבור העלייה מצרפת

האירועים האחרונים מובילים רבים לשקול עלי (BFMTV)


בחודש מרץ האחרון, הוצגה בכנסת תכנית "צרפת תחילה" לעידוד העלייה והקליטה מצרפת. התכנית הייחודית, יוזמה של משרד העלייה והקליטה יחד עם הסוכנות היהודית, עלתה בעקבות ביקוש גובר לעלייה בקרב יהודי צרפת והיא כוללת פעילויות בערוצים שונים להקלת הליך העלייה והקליטה בישראל.

במשרד הקליטה ערים למגמה ההולכות וגוברת בימים האחרונים. "לאור המצב, בימים הקרובים נציג תכנית לתגבור נוסף של מערך השליחים, המוקד הטלפוני וכוח רכזי המתנדבים שעתיד להתחיל לעבוד בישראל", נמסר מהמשרד.

"תעלו, אבל למדינה אין תשתית"

נתניהו נואם בביה"כ הגדול בפריז (רויטרס)


סופי, שמתגוררת היום באשדוד עלתה עם בעלה מפריז בשל תקריות אנטישמיות. למרות הרקטות שנורו לעברם והמצב הביטחוני בכללותו היא קוראת לכל היהודים בצרפת לעלות לישראל. "גם המשפחה שלי רוצה לבוא עכשיו אבל זה לא קל, לעזוב עבודה, סביבה, חברים. זה לא פשוט", היא אומרת אך מדגישה שלדעתה אין ברירה: "אין ליהודים מה לחפש בצרפת היום".

ניקו גוולב (28) מתל אביב עלה לארץ לאחר שהתגורר בצרפת בפרבר ליד פריז. "אני חושב שלישראל יש שאיפה לקלוט אולי את העולים אבל אין לה את התשתית, אין מספיק תקציבים לארגונים שמעודדים את העולים מצרפת", הוא אומר.

"למרות זאת אני ממליץ לעולים לעלות אך לא במחשבה שהמדינה תעזור להם אלא כי שנה לאחר שנה יש עוד פיגוע, ובוכים שבוע וחוזרים לשגרה והקהילה היהודית מתרגלת לזה, ואסור להתרגל לזה".

בנאום שנשא אמש (ראשון) בבית הכנסת הגדול בפריז, פנה ראש הממשלה בנימין נתניהו ליהודי צרפת שנכחו במקום, וקרא להם לעלות לישראל. "יש לכם הזכות המלאה לחיות בבטחה והשקט כאזרחים שווי זכויות בכל מקום שתבחרו, לרבות כאן בצרפת", אמר נתניהו בנאום שנשא בבית הכנסת הגדול בצרפת, "אבל היהודים בימינו התברכו בזכות נוספת, זכות שלא הייתה קיימת בדורות קודמים של יהודים. הזכות להצטרף לאחיהם היהודים במולדתנו ההיסטורית, ארץ ישראל". "כל מי שירצה לעלות לישראל יתקבל על ידינו בזרועות פתוחות, בלב חם וחפץ", הוסיף.