אם ההרוגה בקריסת הגשר לרמטכ"ל: "לא לעבוד עם האחראים לאסון"

סיגלית בצלאלי, שבתה הילה ז"ל נהרגה באסון בחזרות לטקס המשואות בהר הרצל, שלחה מכתב לרא"ל גנץ, שבו קראה לו להתנגד בכל תוקף להעסקה מחודשת של חברת "עיצוב במה" בטקס שייערך השנה. "לא אשקוט עד שהדין ימוצה", הבהירה

כשמונה חודשים לאחר שאיבדה את בתה הילה בצלאלי באסון קריסת גשר התאורה בחזרות לטקס המשואות בהר הרצל, קוראת אמה, סיגלית, לרמטכ"ל בני גנץ שלא לאפשר את העסקתה של חברת "עיצוב במה", שהייתה מעורבת בהקמת הגשר, בטקס שייערך השנה. "אני מצפה ודורשת שתטיל וטו מוחלט על כל אפשרות של שיתוף פעולה בין המערכת הצבאית לאזרחית, כל עוד האחראים לכשלים יהיו שותפים בכל צורה שהיא", כתבה במכתב שהעבירה לידיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בצלאלי פנתה לרמטכ"ל, בעקבות הפרסום במעריב על כך שחברת "עיצוב במה" תיקח חלק גם בטקס השנה. היא כתבה לגנץ כי בשם הערכים עליהם מושתתת המערכת הצבאית, היא דורשת שלא ייתן יד למהלך שעלול למוסס לדעתה את אותם ערכים. "כששמעתי שהולכים לממש שיתוף פעולה עם החברה, הייתי בטוחה שמדובר בספין, שזה לא נכון", הסבירה לחדשות 2 באינטרנט. "הסבירו לי שלא יעשו שימוש בשירותי החברה אלא רק בציוד שלה, לא חלמתי שאצטרך להילחם על כך שהאנשים הללו לא ייקחו חלק בטקס גם השנה".

כששמעה על הדברים, פרסמה בצלאלי עצומה בפייסבוק, בכדי לאסוף כמה שיותר תומכים בבקשתה למנוע את המשך העבודה עם חברת עיצוב במה. "כל כך הרבה אנשים הזדהו איתי, ואני אפילו לא מכירה אותם, אך כל בר דעת מבין שמדובר במהלך אסור", אמרה. "כולם פשוט הזדעזעו מהסיפור הזה ולכן גם החלטתי להעביר את הפנייה לרמטכ"ל. אני לא אשקוט עד שהדין ימוצה עם האחראים לרשלנות".

"מקווה שייתנו לי את הנחת להתייחד עם בתי בטקס המשואות"

"התנגד לשיתוף הפעולה", בצלאלי במכתב לרמט (חדשות 2)

רבות מטענותיה של בצלאלי מופנות כלפי משרד ההסברה ומרכז ההסברה אשר אמון על ארגון הטקס וריכוז ההצעות מטעם המשרד, "הוזמנתי ביום א' לפגישה עם מנכ"ל המשרד כדי שיוסבר לי העניין אבל אני לא אתן שיסובבו אותי", מדגישה בצלאלי שחשה פגועה מאד מהתנהלות המשרד. "אני כואבת את המצב ואני אלחם עד טיפת דמי האחרונה כדי שכל מי שקשור לאסון שהתרחש שנה שעברה לא יהיה קשור בשום צורה לטקס השנה".

במהלך טקס הדלקת המשואות שייערך השנה מקווה בצלאלי לזכות במעט שקט, בכדי להתייחד עם זיכרון בתה ולחוש גאווה במדינתה. "אני מקווה שייתנו לי את השקט, בכדי שלא אצטרך לחשוב ביום הזה על האנשים שאסור שייכנסו בשום אופן לרחבת הטקס החשוב הזה", סיכמה.

מרכז ההסברה: חברת 'עיצוב במה' לא יכולה להשתתף

ממרכז ההסברה נמסר בתגובה כי "מרכז ההסברה משתתף בצערה של משפחת בצלאלי. עם זאת, אין שחר לטענה שהועלתה לעניין העסקת גורמים הנחשדים במעורבות באסון. לפי המכרז להפקת הטקס ניתן דגש נרחב על נושא הבטיחות ובתוך כך נכללה התייחסות מפורשת האוסרת על השתתפות במכרז של כל גורם שהיה מעורב באירוע בטיחותי חמור, זאת אף אם מתקיימת חקירה פלילית כנגדו והוא לא הורשע.

"מכאן שמפיק הטקס לא יוכל להיעזר בשירותים מטעמו של ספק שאינו עומד בקריטריונים שהוזכרו ובכלל זה גם חברת 'עיצוב במה'. עם זאת, אין מניעה לשכור ציוד מגורם שאינו רשאי להציע הצעה, ובלבד שאותו גורם לא יהיה מעורב בתכנון, הקמה, הפעלה או פירוק של הציוד.

"יודגש כי מרכז ההסברה העמיד דרישות מחמירות באשר לבטיחות באירוע ובכלל זה נדרש כל מפיק להעמיד צוות הכולל יועץ בטיחות, מהנדס קונסטרוקציה ומהנדס חשמל, נוסף על כך, יעסיק המרכז יועץ בטיחות ומהנדס קונסטרוקציה נוספים, שיפקחו על כל עבודת שרשרת בעלי המקצוע. בימים הקרובים יפגש מנכ"ל משרד ההסברה והתפוצות עם משפחת בצלאלי בכדי להביע הזדהות ולהציג בפניהם את הפרטים המדוייקים".