המדינה לקיבוץ: אתם יושבים בשטח לבנון

חברי קיבוץ משגב עם שביקשו להקים בתים חדשים לבנים חוזרים, נדהמו לגלות כי המדינה לא מאפשרת להם לעשות כן מפני לטענתה הם נמצאים מחוץ לגבול ישראל. "עליכם לסגת חזרה משטח לבנון", משרד הפנים הציב להם תנאי כדי לדון בבקשה. כעת הם מאיימים לתבוע עשרות מיליוני שקלים מהמדינה

שטח לבנוני? (רויטרס)

כבר 67 שנים שחברי קיבוץ משגב עם גרים בגליל העליון הפסטורלי. בחודשים האחרונים ביקשו בקיבוץ לעשות הסבה של מספר חלקות, על מנת לבנות יחידות דיור לבנים חוזרים. אלא שלאחר שהגישו בקשה רשמית למשרד הפנים נדהמו לגלות את תשובת המדינה: "עליכם לסגת חזרה משטח לבנון לשטח ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עיתון "מעריב" מפרסם הבוקר כי חברי הקיבוץ מתכוונים להגיש תביעת נזיקין נגד במדינה בגובה של עשרות מיליוני שקלים. טענת החברים היא שהם נותרו חסרי אונים, ללא יכולת להתרחב ולפתח את קיבוצם, מפני שהרשויות מבקשות "לתקן את הקו הכחול כך שלא יעבור מעבר לגבול המדינה".

ההסבר לסוגיה טמון בהסדרי השטחים שנקבעו לאחר נסיגת צה"ל משטח לבנון במאי 2000. עם עזיבת הכוחות נקבע קו הגבול החדש כך שהוא עובר בתוך אחד המשקים בקיבוץ משגב עם. עד תשובת המדינה התושבים לא ידעו שהם למעשה ממוקמים מחוץ לגבול המדינה.

""בחודשים האחרונים פנינו מספר פעמים למנכ"ל משרד ראש הממשלה כדי שיסייע לנו בבעיה", הסביר עורך הדין אורי רז המייצג את הקיבוץ. "הם עומדים כעת בפני מיצוי כל האפשרויות, אז אולי תביעה או איום בפיצוי כספי תגרום למערכות למצוא פתרונות מתאימים", הוסיף.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי "המשרד פועל למתן מענה לצרכים של משגב עם, לאור הגידול באוכלוסייה, בהתאם לחוקי מדינת ישראל. כשתגובש התביעה המשרד ישיב בבית המשפט על הטענות". ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "מאחר ומדובר בהליכי ערעור בתחום התכנון, לפי כל חוק ודין הנושא מצוי בסמכות משרד הפנים".