70 שנים לפרוץ מרד גטו ורשה: פרס קיבל לידיו יומן נדיר

בקיבוץ לוחמי הגטאות התקיים הבוקר טקס לציון שבעה עשורים לאחד מסמלי ההתנגדות היהודית הבולטים ביותר בתקופת השואה. באירוע, שנערך במעמד נשיא המדינה, קיבל לידיו פרס העתק של מסמך שנכתב בידי אלמוני, המגולל את ימי המרד מנקודת מבטו

הנשיא הצדיע לאנשי המרד (מארק ניימן לע"מ)

במלאת 70 שנים לפרוץ מרד גטו ורשה, הגיע הבוקר נשיא המדינה שמעון פרס לבית לוחמי הגטאות שבגליל המערבי וקיבל לידיו העתק של "היומן מרחוב מילא", מסמך נדיר שנחשף ומתעד את החיים בגטו בצל האקט שהפך לסמל ההתנגדות היהודית בתקופת השואה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המרד, שהתרחש בחודש אפריל 1943, היווה את ההתנגדות המשמעותית הראשונה לשלטון הנאצי. בפעולה אמיצה מאין כמוה במהלך פעולת גירוש יהודים מן הגטו, הוסוו לוחמי אי"ל (הארגון היהודי הלוחם) חמושים בשיירות היהודים החטופים, הובלו למקום שבו רוכזו לפני שילוחם ופתחו בקרב פנים אל פנים עם המלווים הגרמנים.

גטו ורשה עולה בלהבות. ארכיון (יד ושם)

רגע השיא באירוע היה כשלוחמי המרד העניקו לנשיא המדינה עותק בעברית של יומן נדיר ואותנטי, שנכתב בידי אלמוני במהלך ימי הגטו ותיאר את סיפורו. במסמך מתאר הכותב מזווית ראייתו גם את פועלם ואומץ ליבם של הלוחמים היהודים. פרס, מצידו, הביע את הערכתו ללוחמי המרד.

היומן, המתפרסם היום לציבור לראשונה, התגלה יחד עם מסמכים נוספים כחלק חלק מאוסף "ברמן"- אוסף חשוב שנמסר בשנות ה-70 לבית לוחמי הגטאות על ידי אדולף ברמן, לאחר ששרד את טלטלות הדרכים אחרי המלחמה, עד הגעתו ארצה.

פרס באירוע הבוקר (מארק ניימן לע"מ)