משפחת הנער שנרצח בחולון: "מאיפה נביא את הכסף לקבור אותו?"

חברה קדישא דרשו 44 אלף שקלים ממשפחתו של יוסף זוהר. האב מירר בבכי: "מבחינה כלכלית אין לי אפשרות לממן את זה אם לא יעזרו לי - אני רוצה שהוא יהיה לידי". במשפחה טענו כי הסכום מופרז, אך בחברה קדישא הדגישו: "הסכום בקושי מכסה את עלות הקבורה ". לבסוף הוא נטמן ב"קבורת על"

האב אמר בבכי: "רוצה שיהיה קרוב"

"אם לא יעזרו לי - לא יודע איך אקבור אותו": בני משפחתו של יוסף זוהר בן ה-14, שנדקר למוות אתמול (רביעי) בחולון, התבשרו כי יצטרכו לשלם 44 אלף שקלים עבור קבורתו. המשפחה ביקשה להתחשב במצבה הכלכלי ובנה נטמן לבסוף ב"קבורת על" - ללא תשלום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחילה, מצאו עצמם בני המשפחה טרודים בשאלה מניין ישיגו את הכסף הנחוץ לסידורי הלוויתו. "הודיעו לנו מהחברה קדישא שהעלות היא 44 אלף שקלים", סיפרה לחדשות 2 Online דודתו, עליזה זוהר. "מלבד יוסף יש לאחי חמישה ילדים נוספים, מאיפה נביא את הסכום? חשוב לנו שהוא ייקבר כאן ליד המשפחה, בחולון". כחלק מהמאמצים לגייס את הסכום, פנתה המשפחה האבלה גם לעירייה, שם בוחנים דרכים לסייע לה.

עלויות הקבורה המוגזמות עוררו גם זעם רב בקרב בני המשפחה האבלים, שמתחו ביקורת חריפה על חברה קדישא. "הכל פרוטקציות, מאכערים שמוכרים חלקות גם במאה אלף שקלים", מחה האב השבור. "אנחנו במשא ומתן עם העירייה, כי מבחינה כלכלית אין לי אפשרות לממן את זה אם לא יעזרו לי. אני רוצה שהוא יהיה לידי, זה המינימום. שיהיה קרוב אליי".

במשפחה הדגישו כי בתחילה נדרש מהם סכום גבוה יותר, אך בהמשך הסכימה חברה קדישא "להתגמש" בעלויות. "44 אלף שקלים הוא המחיר שנדרש מאיתנו אחרי הדיבורים של המשפחה. אנחנו מנסים, אבל לא נראה שזה ישתנה", אמרו קרוביו של הנער המנוח.

"לחברה קדישא אין הכנסות חיצוניות"

חברה קדישא: "הסכום בקושי מכסה את עלות הקבורה"

"הוא היה ילד מקסים ויפה, בוגר לגילו", אמרה הבוקר אמו של יוסף. במקביל סיפר חברו לחדשות 2 Online כי הרקע לאירוע הוא מריבה על שימוש באופניים. "ילדים מהשכונה צלצלו אליי ואמרו לי שיוסף נדקר במרכז", שחזרה האם. "רצתי לשם, אבל בזירה לא נתנו לי להיכנס. כבר לא היה מה לעשות, עד שפינו את הגופה משם לקח קרוב לשעתיים".

זוהר נמצא אמש ללא רוח חיים ברחוב התנאים בשכונת ג'סי כהן בחולון, לאחר שנדקר בפלג גופו העליון. צוותי ההצלה נאלצו לקבוע את מותו. שלושה חשודים במעורבות במעשה נעצרו ושוחררו לאחר שהתברר כי אינם קשורים למקרה, והמשטרה פתחה בחקירה.

מחברה קדישא נמסר בתגובה: "כל אזרח במדינת ישראל זכאי לקבורת חינם. יחד עם זאת החוק קובע כי בני משפחה המעוניינים לקבור את הנפטר בבית עלמין המוגדר על-ידי הביטוח הלאומי כ'בית עלמין סגור' יצטרכו לשלם בעצמם עבור חלקת הקבורה. כידוע לחברה קדישא אין הכנסות חיצוניות. את כל הכנסותיהן מקבלות החברות מהביטוח הלאומי על כל קבורה שהיא מבצעת, סכום שבקושי מכסה את עלות הקבורה או לחילופין ממכירת ממכירת שטחי קבורה".

"בכל מקרה ההכנסות ממכירת המקומות בבתי העלמין הסגורים עוברים לתקציב הפיתוח והתחזוקה של חברה קדישא, אשר אינה מתוחזקת על ידי גורם אחר. הכנסות אלו מופנות לחשבון בנק מיוחד המיועד לתחזוקת בתי העלמין הותיקים ופיתוח חלקות קבורה חדשות".

עוד מציינים בחברה קדישא כי "הם לא התגמשו, אלא 44 אלף שקלים זהו המחיר הקבוע המופיע באתר, שהוא מחיר קבורת הקרקע בבית העלמין בחולון".

לפניות לכתב: AzriA@ch2news.tv