שידור חי: "ציפינו לשלג - אבל הכמות הפתיעה"

כמות המשקעים שהביאו את הפתיתים הלבנים לירושלים אמנם ירדה בשעות האחרונות, אבל זה לא מפריע לירושלמים ולתיירים הרבים שהגיעו לבירה לחגוג את הסנטימטרים שכבר נערמו בשעות הבוקר בגן סאקר וברחבי העיר. הותיקים נזכרים בחורף של 92', והחדשים בעיר מסתנוורים, תרתי משמע, מהשלג. "כולם כאן יחד - יהודים, ערבים וחרדים"

נראה שבימי שלג בירושלים יש רק מקום אחד להיות בו. עם תחילת ירידת הפתיתים הלבנים אמש, דרך הצטברותם במהלך הלילה והשלגים המרשימים עוד יותר שירדו שם בשעות הבוקר, לתושבים המקומיים וגם לתיירים היה ברור לאן מועדות פניהם - גן סאקר במרכז העיר. מאות בני אדם הולכים ומתכנסים שם משעות הבוקר המוקדמות וחוגגים את מה שכבר הוגדר כ"חג השלג".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המסורת והמנהגים מוכרים וידועים לכולם - כדורי שלג, גדולים ככל הניתן, נזרקים באוויר בכל כמה שניות, בובות שלג הולכות ומתנשאות מן הקרקע, ורבים גם סתם הולכים ומתובננים בלובן ששולט בנוף מסביב. ההורים והילדים יחדיו מעידים "היום לא אכפת מהלימודים - כשיש שלג, מגיעים".

בשעות האחרונות עמדה הבירה מלכת - בתי הספר כמובן לא נפתחו, תושבים רבים נוספים לא הגיעו לעבודה, ולמעשה, אי אפשר היה לצאת מהעיר או להכנס אליה. רן, תושב ירושלים מזה חמש שנים, נשמע היום נרגש במיוחד. "זה השלג הכי כבד שאני זוכר. חבר ותיק יותק בעיר אומר ששלג כזה הוא לא ראה מאז 1992".

היום אומר, אין ספק שירושלים זה המקום להיות בו, ולגור בו. "זה משתלם. המחזה מרהיב. כל התושבים נמצאים כאן - כולם פה יחד, הערבים החרדים, היהודים, כולם שמחים יחד בשלג".

ומדוע דווקא גם סאקר? רן עונה בלי למצמצץ. "זה המקום הכי גדול ופתוח שאפשר להתגלש בו ולפגוש את כולם. זה ללא ספק המקום הכי יפה במרכז העיר - כל העצים מושלגים לגמרי, חלק מענפי העצים קורסים תחת עומס השלג, כדורי שלג ענקיים נזרקים פה מסביב, בית המשפט העליון מושלג לגמרי".

"ציפינו שיהיה שלג, אבל הכמות הפתיעה", הוא העיד, "הוצאנו הבוקר את הראש למרפסת וגילינו 15 סמנטימטרים של שלג נערם, ואנחנו עוד גרים ברחביה ולא בשכונות הגבוהות ביותר". באשר לתעסוקה בהמשך היום, לרן אין ספק שהוא הולך להישאר שם עוד שעות. "אני סטודנט, ביטלו את הלימודים, אז אנחנו פה כדי לחגוג".

שלג בנווה אילן (אייל בן יעיש)

תושבת ירושלים נוספת שהגיעה למקום מברכת את כולם ב"חג שמח". כך מתייחסים היום בירושלים לשלג שהגיע ולא אכזב. "זה פשוט מדהים מה שהולך כאן", היא מספרת, "ירושלים בחגיגה. היום אין עבודה, כולם עם הילדים בבית. אכלנו ארוחות בוקר, עוגות, זה חג שמח ממש".

"האמת שיצאנו בבוקר, מיצינו את השכונה עם בובות השלג, הצלחנו לצאת עם הרכב, עשינו טיול, ראינו את הר גילה ואת כל המרכז - ואז החלטנו להגיע לגן. פגשנו פה את כל העולם".

גם הכנסייה הרוסית בלבן (רויטרס)

"כל הילדים פה", היא המשיכה ותיארה את מה שרואות עיניה, "האמת? ההורים יותר נהנים מהילדים. כולנו עם מגלשות מאולתרות".

זרם המבקרים לירושלים צפוי ללכת ולהתגבר בהמשך היום, עם פתיחת הצירים המובילים לעיר, והירושלמים, כמובן, מזמינים את כולם להתארח. לידיעת המבקרים - הרכבת הקלה תפעל היום ללא תשלום עד השעה 19:00. קווי הלילה דווקא יושבתו בשל התנאים הקשים.