ברשות המים מעריכים: "יש סיכוי שהכנרת תתמלא לגמרי עד סוף השנה"

"האגם הלאומי" בצפון מקבל עוד ועוד מים מהגשמים שסוחפים את הצפון. מאז יום חמישי האחרון המפלס עלה ב-17 ס"מ וברשות המים מעריכים כי בשלושת הימים הקרובים המפלס צפוי לעלות בעוד 30 ס"מ. "זהו קצב מדהים, אנחנו לא זוכרים דבר כזה כבר 10 שנים", סיפר בכיר ברשות המים. דייג בכנרת: "מקווים שזה ימשיך ככה"

הגשמים לא מפסיקים לרדת בצפון והכנרת נהנית מהסערה: מפלס "האגם הלאומי" עלה מאז יום חמישי האחרון ב- 17 ס"מ. כרגע חסרים לה 2.92 מטרים כדי שתתמלא, וגובה המפלס עומד על 211.72- מטרים מתחת לפני הים. ויש עוד למה לקוות: ברשות המים מעריכים כי בשלושת הימים הקרובים המפלס יעלה בעוד 30 ס"מ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

"קיווינו לכמויות גדולות של גשם אבל מה שמפתיע אותנו זה משך האירוע והעוצמה שלו - שבוע ימים של גשם", סיפר לחדשות 2 באינטרנט ד"ר עמיר גבעתי, ראש תחום מים עיליים ברשות המים. "זהו קצב מדהים ואנחנו לא זוכרים דבר כזה כבר 10 שנים, יש סיכוי שהכנרת תתמלא לגמרי השנה, אולי אם פברואר יהיה דומה לינואר זה יקרה, אבל זה עדיין חמקמק".

"ציפינו לזה שהכנרת תתמלא ועם הטבע אנחנו לא מתווכחים, אבל עדיין חסרים לנו הרבה מאוד מים", סיפר מנחם דייג בכנרת, שהגיע לעבודתו גם היום. "כולנו מקווים שזה יהיה אבל אי אפשר לדעת, ונותר לנו רק לקוות, אנחנו לא פסימים".

במקום הראשון בכמויות הגשמים: הר כנען

בנחלים רבים באגן ההיקוות של הכנרת התפתחו גאויות חריגות והצפות. כך בנחל דישון, עמוד, צלמון וחצור. בנחלים הללו הספיקה שנמדדה הבוקר גבוהה יותר מספיקות השיא אשר נמדדו בפברואר 2003: בנחל דישון נמדדו הבוקר 19 קוב לשנייה הבוקר לעומת 14 קוב לשנייה בפברואר 2003, ובנחל צלמון 18 קוב לשנייה לעומת 15 קוב לשנייה ב-2003.

30 ס"מ ב-3 ימים (חדשות 2)

האזור שבו ירדו הכי הרבה גשמים עד כה הוא הגליל העליון. אזור מירון - הר כנען עם כ-200 מ"מ בשלושת הימים האחרונים ולאחר מכן צפון ומרכז רמת הגולן עם כ-170 מ"מ. על פי רשות המים, מחר עם התחזקות הגשמים עשויים להישבר בחלק מהנחלים שיאי ספיקה ונפחי גאויות גבוהים עוד יותר. במקביל, באתר החרמון ממשיך לרדת שלג והוא עדיין לא נפתח למבקרים, אך ההערכה היא שכבר בשבוע הבא הוא ייפתח.

עשרות קווי מתח גבוה נפגעו

צוותים של חברת החשמל פועלים מאז שעות הבוקר כדי לתקן את התקלות הרבות שנגרמו בשל הסופות, הגשמים והרוחות החזקות. עד כה, נקרעו עשרות קווי מתח גבוה והביאו לקריסת החשמל באזורים רבים. "עשרות קווי מתח גבוה נפגעו כתוצאה מעצים שקרסו או חפצים שעפו וממש קרעו את הכבלים. את רוב התקלות ורוב הקווים הצלחנו להחזיר לכשירות, או לחילופין ערכנו הסתת עומסים והעברנו כוחות מאזורים אחרים", אמר לחדשות 2 באינטרנט ישראל מובשקוביץ', ממלא מקום סמנכ"ל לקוחות בחברת החשמל. לדבריו, "מאחר שמזג האוויר הסוער הזה עדיין לא מתקרב לסופו, חשוב שכל אזרח יקשור את החפצים שעלולים לעוף ברוח, האויב הכי גדול של רשתות החשמל הוא החפצים שעפים ברוח".

חילוץ רכב שנתקע בצפון (פוראת נסאר)

במוקד הטלפוני של חברת החשמל מתמודדים עם שיחות רבות של אזרחים וקראו לאזרחים שלא מקבלים מענה לפנות למשטרה או למוקדים העירוניים: "המפגעים הללו מהווים סכנה גדולה לאזרחים וחשוב שנדע ונגיע לטפל".

עם זאת, בחברה מרגיעים ומדווחים שלא צפוי עומס חשמל וכי הרזרבה תקינה כרגע. "יש בודדים שאין להם חשמל אבל ברוב האזורים הצלחנו לאתר את מקור התקלה", סיפרה אורנה גולן, סגנית מנהל אגף השיווק בחברת החשמל. "מגיעים לכל אירוע כדי לטפל בו ולאט לאט יחזור לכולם החשמל".