כך נלחמת המשטרה בתאונות הדרכים בשטחים

מסוקים באוויר ונוכחות כוחות הביטחון הם כמעט עניין שבשגרה בגדה, אלא שהפעם לא מדובר בניסיון למנוע פיגוע אלא בניסיונות למנוע תאונות דרכים. הכביש בין היישוב אדם למישור אדומים נחשב לכביש אדום - עם תאונות דרכים רבות, וכעת מנסים לרדוף אחרי עברייני התנועה הרבים בשטחים

ספק גדול עם מישהו מבין הנהגים שנסעו השבוע בכביש 437 הבחין במשהו יוצא דופן. אלא שבאותם רגעים ממש עלה לאוויר "האח הגדול", מסוק הצופה מלמעלה שיוצא לצוד את עברייני התנועה בכביש הדמים המסוכן ביותר בשטחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המטרה הראשונה, רכב שחור מסוג קאיה שעוקף בקו הפרדה רצוף. כמה מאות מטרים לאחר מכן ממתינות לו כבר ניידות התנועה. שתי דקות אחר כך בינגו נוסף - הפעם זאת כבר עקיפה של כמה רכבים, שוב בקו הפרדה רצוף. "אם היית גומר את הנסיעה בכביש הזה במצב שאתה חי, אז היית צריך לומר את ברכת הגומל", מספר רפ"ק יגאל כהן, קצין תנועה במרחב יהודה.

כבר שנים נחשב הכביש המפותל הזה המתחיל באדם ומסתיים במישור אדומים לסכנת מוות של ממש. בדיוק כפי שמבשרים השלטים שהציבו ועד מתיישבי בנימין המזהירים את הנהגים מפני הבאות. 11 הרוגים בשנה שעבר זיכו את הכביש בתואר "הכביש המסוכן בשטחים", אלא שפעילות אינטנסיבית של אגף התנועה במחוז ש"י ושל היחידה האווירית צמצמו דרמטית את מספר התאונות. "יש תהודה למבצעים שאנחנו עושים, תרבות הנהיגה השתנתה לחלוטין", מספר רפ"ק כהן.

מגון התירוצים עצום

וגם במהלך הכתבה לנגד עינינו עבירת תנועה חמורה שמזעיקה את השוטרים. מגון התירוצים עצום וכמותם הסכנות, לרוב מעקיפות מסוכנות. במקרה אחר אפשר לכנות - שיא החוצפה. לאחד מעברייני התנועה שתועדו על ידי המצלמות היה באותו בוקר ביקור בבית המשפט בשל עבירה דומה.

לנהגים מסוימים משביתים את הרכבים ל-30 ימים, לאחרים מוחרם רישיון הנהיגה. במקרים אחרים מוטל קנס של 1,000 שקלים שמהווה כחצי מהמשכורת הממוצעת של פלסטיני בגדה. אבל לעיתים יש גם מי שזוכה למידת הרחמים. באחד המקרים שתיעדנו מוותר השוטר לנהג הפלסטיני, ומקבל בתמורה חיבוק חם ופרידה לבבית מהסוג, שיכול לקרות כנראה, רק מעבר לקו הירוק.