הרבנות החליטה: מעקב אחר משגיחי כשרות

לאחר שני התחקירים בחדשות 2, שחשפו התנהלות לקויה של הרבנות הראשית לישראל בכל הנוגע לנושא הכשרות, הודיעו הרבנים הראשיים כי ינקטו שורת צעדים כדי למגר התופעות. באחד התחקירים נראו משגיחים כשהם מבקרים בבתי עסק למשך שניות ספורות ובשני דווח על כמויות גדולות של חומרי ריסוס בירקות מהדרין

בעקבות שני התחקירים ששודרו בחדשות 2 ועקבו אחר משגיחי כשרות, בניסיון לצמצם את כמות חומרי ההדברה המאסיבית המרוססים על ירקות מהדרין, התכנסה היום הרבנות הראשית והחליטה לנקוט שורה של צעדים בנושאים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחקיר הראשון נחשף, כי מבקרי כשרות מסוימים מבקרים במסעדות למשך שניות ספורות בלבד. ככל הנראה, גרם הדבר למבוכה רבה ברבנות הראשית, שהביאה את שני הרבנים הראשיים, יונה מצגר ושלמה עמאר, לכנס ישיבה מיוחדת של ועדת הכשרות, שבסיומה התקבלו החלטות מרחיקות לכת.

"הזדעזעתי מהתמונות", אמר הרב הראשי, שלמה עמאר. "לא ייתכן שמשגיח יבוא לזמן כה קצר ולא יעשה את המוטל עליו. לכל משגיח בארץ תהיה תוכנת איתור, כדי שנוכל לדעת בדיוק איפה הוא נמצא בכל נקודת זמן".

קשה לומר שברבנות לא הכירו את התופעה, ולכן נראה שמה שמטריד במיוחד את הרבנים הראשיים אלו הדיווחים על תגובות הנגד להתנהגות המשגיחים, כמו הודעתם של בעלי עסקים בירושלים על החזרת תעודות הכשרות ואימוץ כשרות אלטרנטיבית.

"ירקות שיסכנו את הציבור - תוסר מהם הכשרות מיידית"

"הכשרות (חדשות 2)

בתחקיר השני שפורסם בשבוע שעבר, הובאו טענותיהם של חקלאים שקיבלו אישוש בתוצאות בדיקות מעבדה על שימוש נרחב בחומרי הדברה כדי להשיג עלים נקיים מחרקים. מדובר בירקות המהדרין שהרבנות מחייבת את בעלי המסעדות לקנות לשם כשרות.

גם התופעה הזו, כצפוי, הייתה ידועה לרבנות, אבל רק היום החליטו על צעדים דרמטיים. הרב הראשי יונה מצגר אמר כי הוא "מודיע כרב הראשי לישראל, האחראי על נושא הכשרות במדינתנו, שאם לבעל עסק מסוים יש תעודת כשרות שכזו והריסוס מסכן את לקוחותיו בשל כמות היתר - היא תוסר באופן מיידי".

עם זאת, אמרו ברבנות כי שימוש נרחב בחומרי הדברה מסכן את בריאות הצרכנים, ואף חמור מכך - מדובר בעניין הלכתי המקביל לאיסור אכילת חזיר. לכן, בסמכותה החוקית של הרבנות לשלול תעודה ממי שמשווק ירקות מסוכנים.

לצורך האכיפה, כך הוחלט, תבקש הרבנות להקים מעבדה לבדיקת שאריות חומרי הדברה, צעד שיסייע לה להמשיך ולדרוש מבעלי מסעדות לקנות ירקות מהדרין ללא חרקים - אבל גם ללא חומרים מסוכנים.