הורי הצעיר שזוכה מרצח החייל: "שום סכום לא יפצה על הדמעות"

הוריו של אחד הצעירים שזוכו מרצח החייל אולג שייחט ויקבלו פיצוי של מיליון שקל, מתקשים להשלים עם העוול שנעשה לבנם. "אם לא היה נתפס הרוצח האמיתי הבן שלי היה עדיין יושב בכלא על דבר שלא עשה", אמרה האם. אביו של הצעיר: "קראו לנו בכפר חוטפים ורוצחים"

הוריו של שריף עיד מכפר כנא, שזוכה מהאישומים בחטיפתו ורציחתו של החייל אולג שייחט ז"ל לפני כעשור, יחד עם צעיר נוסף מהכפר, עדיין זועמים על העוול שנגרם לו, למרות שהיום אושר ההסדר לפיו בנם יקבל חצי מיליון שקלים פיצוי מהמדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"דבר לא יפצה אותנו על העוול והנזק", אמרה לחדשות 2 באינטרנט אמו של שריף. "אם לא היה נתפס הרוצח האמיתי הבן שלי היה עדיין יושב בכלא על דבר שלא עשה? מבחינתנו שום כסף לא יפצה על כל דמעה שהוזלתי ועל כל נזק שנגרם לנו".

אביו, מוחמד, עדיין זוכר את התגובות הקשות שקיבל בכפר. "הדבר שאני זוכר מהסיפור הזה עד היום הוא כשהסתובבנו בכפר אני ומשפחתי קראו לנו הנה החוטפים והרוצחים של החייל", אמר. "אתם חושבים שכסף יפצה אותי? כלום לא יפצה אותי ואת בני".

עם זאת, הוא אמר כי המשפחה תכבד את ההסכם שהושג. "בני המשיך בחייו, היום הוא עובד והסיפור מאחורינו. יכול להיות שאקבל את ההסכם כסגירת מעגל".

שריף עיד. זוכה ויפוצה (באדיבות המשפחה)

ישבו עשרה חודשים בכלא לשווא

על פי הסדר הטיעון שנחתם היום, המדינה תפצה את השניים בחצי מיליון שקלים כל אחד, לאחר שישבו 10 חודשים בכלא ועוד כשבועיים במעצר בית. בנוסף, יפוצו עורכי דינם ב-175 אלף שקלים. שופט בית המשפט המחוזי בנצרת נתן היום תוקף פסק דין להסכם הפשרה של המדינה.

האירוע התרחש בשנת 2003, אז נחטף ונרצח החייל אולג שייחט במטע זיתים סמוך לכפר כנא. שייחט נחטף בצומת בית רימון בעת שחזר מבסיסו בצפת לביתו בנצרת עילית. לאחר חיפושים שערכו אחריו, גופתו נמצאה במטע.

אולג שייחט ז"ל (באדיבות המשפחה)

תחילה הואשם גם טארק נוג'ידאת, אך בהמשך נעצרה חברי חוליית טרור שנחשדה במעשה. הוא פוצה בשנת 2006 ב-450 אלף שקלים, לאחר שנקבע גם כן בבית המשפט המחוזי בנצרת כי אינו מעורב באירוע. בעקבות סתירות שהתגלו בהודאות הנאשמים בחקירת השב"כ, הוחלט שאין מספיק ראיות כדי להגיש כתבי אישום, למרות שהשניים הודו תחילה במעשה.

בשנת 2007 נגזר על מוחמד ענבתאווי בן ה-23 מכפר כנא מאסר עולם בגין הרצח. הוא הורשע גם בחטיפה, פעילות וחברות בארגון טרור ובארבעה מקרים של ניסיון לחטיפת חיילים. בפסק הדין נכתב כי הוא ונאשמים אחרים היו חברים בארגון טרור בשם "חופשיי הגליל", שפעל באזור הגליל התחתון.