ממצאים נדירים: נחשפו מקדש וכלי פולחן מתקופת המקרא

מקדש עתיק מימי ממלכת יהודה, כלי חרס שעליהם דמויות גברים מזוקנים, בהמות ועוד ממצאים בני 2,750 שנה התגלו במהלך חפירת רשות העתיקות בכביש 1 החדש סמוך ירושלים. מנהלי החפירה: "ממצא יוצא דופן, עדות נדירה מימי המלוכה"

הממצאים שנחשפו (רשות העתיקות)

בחפירה של רשות העתיקות, לפני ביצוע עבודות בכביש 1 החדש ליד אתר החפירות תל מוצא, התגלו ממצאים נדירים מראשית ימי ממלכת יהודה ובהם מקדש ומצבור של כלי פולחן. המבנה הפולחני ומצבור כלי החרס מוערכים על ידי המומחים כבני 2,750 שנה, מה שמהווה עדות נדירה לפולחן בסביבות ירושלים בראשית תקופת המלוכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המבנה הפולחני הינו ממצא יוצא דופן ובולט על רקע היעדרם הכמעט מוחלט של מבני פולחן בני התקופה ביהודה בתקופת קיומו של בית המקדש הראשון", אמרו מנהלי החפירה מרשות העתיקות. "ייחודו של המבנה בולט אף יותר בשל קרבתו לבירה ירושלים, המשמשת כמרכזה הפולחני המרכזי של הממלכה באותה עת".

במקום נמצאו צלמיות חרס של גברים, האחד מזוקן, שפשרם עדיין לא ברור. בנוסף, נמצאו גם כלי חרס עם ראשי צלמיות זעירות בדמות אדם וצלמיות של בעלי חיים, בעיקר חיות רתומות.

כלי חרס מלפני 2,750 שנה (רשות העתיקות)

קירות המבנה שאותר מסיביים במיוחד ובתכניתו משולב פתח כניסה רחב הפונה למזרח, כמסורת בניית המקדשים במזרח הקדום. בחצר המקדש גם נחשפה במה מרובעת, ובקרבתה התגלה מצבור של כלי פולחן.

מרשות העתיקות נמסר כי הפולחן בתחומי ממלכת יהודה מתועד במחקר הארכיאולוגי בעיקר מתוך שפע של צלמיות חרס וכלי פולחן אחרים, שהתגלו באתרים רבים בארץ - בדרך כלל כחלק מפולחן ביתי. עם זאת, רק באתרים בודדים בני התקופה התגלו שרידים של במות ומקדשים שבהם התקיימו טקסי הפולחן.