נס באורנית: חומה קרסה על בתי תושבים

חומה תומכת שהיתה אמורה להפריד בין בתיהם של תושבי רחוב הזית ביישוב לבין הבתים ברחוב הארז, הממוקם על צלע הר מעליו, קרסה בשעות הלילה ולבנים גדולות נפלו על הבתים התחתונים, שספגו הרס רב. תושבים טוענים כי התריעו בעבר: "הכתובת היתה על הקיר"

החומה שקרסה והרסה בתים (חן בן ארי)

נס של ממש התרחש הלילה ביישוב אורנית בשומרון. חומה גבוהה התומכת במספר בתים שנבנו על צלע הר התמוטטה באישון לילה והתרסקה אל תוך בתיהם של התושבים. אף אחד מהאנשים ששהו במקום בעת נפילת החומה לא נפגע, אולם נזק רב נגרם לבתים ולרכוש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סמוך לשעה 23:00, הבחינו מספר תושבים המתגוררים ברחובות "הזית" ביישוב כי החומה שאמורה להפריד ולתמוך בבתים ברחוב "הארז", הממוקם מעליהם, מתחילה להתפרק. "בתוך מספר שניות ראיתי לבנים ענקיות בתוך הבית שלי", סיפר נ', שביתו ניזוק באופן קשה מהתרסקות החומה. "ראיתי כיצד קירות ביתי פשוט מתפרקים. אספתי את הילדים שלי ופשוט ברחנו החוצה".

א' שהבחין בנפילת החומה ממרום ביתו אל עבר הבתים שבמורד ההר סיפר כי ההרס שנגרם הוא רב במיוחד. "הבתים שלנו עומדים כעת באוויר. ציוד בנייה שהיה בחצרות פשוט נפל וריסק את הבתים שהיו ברחוב התחתון".

התושבים: "הכתובת היתה על הקיר"

תושבים טוענים כי התלוננו בעבר (חן בן ארי)
בעקבות קריסת החומה, פונו התושבים שבתיהם נפגעו למבנה חטיבת הביניים שביישוב, שם שהו במשך הלילה. אולם, לדבריהם המועצה טרם מצאה בעבורם פתרון לימים הקרובים בהם לא יוכלו לשהות בבתיהם.

בנוסף, סיפרו תושבים המתגוררים בבתים ברחוב ארז כי בחודשים האחרונים הבחינו שהחומה המפרידה בינם לבין שכניהם מתפוררת ונוטה ליפול. "התרענו פעמים רבות על כך שהחומה לא יציבה", אמרו, "אבל מהנדס שהובא לכאן קבע שאין סכנה ובמקומות שבהם החומה מתפוררת אפשר להסתפק רק במילוי חול".

ראש המועצה: האחריות לשיקום הקיר מוטלת על בעלי הזכויות במגרשים

בעקבות קריסת החומה מסרו ממועצת היישוב אורנית והעומד בראשה, שלומי לנגר, כי כל הגורמים המקצועיים מטעם המועצה לרבות מהנדסת המועצה, גורמי הביטחון והרווחה הוזנקו למקום. "על פי חוות דעת ראשונית של מהנדסת המועצה ניתנו צווים לבתים שבסיכון ובד בבד נפתח מרכז פינוי זמני לצורך מתן מענה מיידי לתושבים לרבות במתן ציוד וסידור אירוח במשפחות מקומיות", הסביר לנגר שהבטיח כי המועצה תפעל מסגרת המגבלות והסמכויות הנתונות לה לסייע לתושבים.

בנוגע להתרעות התושבים בעניין יציבות החומה נכתב בתגובה של המועצה כי "האחריות החוקית לשיקום קירות תומכים בין בתים פרטיים מוטלת על בעלי הזכויות באותם מגרשים. במקרה זה מדובר בקיר שנבנה בשנות ה-90 ובשלב זה נעשתה פנייה ליזמים למציאת פתרון כולל ומהיר לביצוע העבודות הנדרשות. לא ברורות הטענות בדבר התרעות קודמות בנושא, והן תיבדקנה".

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית בחדשות 2.