הכינו את המטריות והמעילים – שבוע חורפי מתחיל

החורף שיחזור הלילה יישאר איתנו לפחות שבוע, עם גלי גשם, טמפרטורות נמוכות ועשרות סנטימטרים של שלג בחרמון. הערכה: האתר ייפתח למבקרים ולגולשים בסוף השבוע הבא

שבוע גשום וסוער (המייל האדום)

החורף מתחיל בסערה: חזית קרה עמוסה בענני גשם כבר ממוקמת בקרבת קפריסין והיא צפויה לחדור לאזורנו במהלך הלילה (רביעי). אבל זה לא ייגמר ביומיים, כי גשמים צפויים לרדת לפחות במשך שבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הלילה תורגש התגברות הדרגתית ברוחות וגשם יחל לרדת בצפון ובחוף בליווי סופות רעמים, הצפות וכמובן ברד ומשבי רוח עזים. בדרום ובהרי המרכז ייעשה אביך בהדרגה וייתכנו סופות חול מקומיות בנגב ובערבה.

ביום חמישי יהיה גשום וסוער בצפון ולאורך החוף. הרוחות ינשבו בעצמה של 40-70 קמ"ש. אף על פי שייתכנו התפתחויות מקומיות של גשמים בצפון הנגב ובהרי המרכז, רוב הזמן יהיה אביך באזורים הללו. הגשמים יתפשטו בהדרגה להרי המרכז רק בשעות אחר הצהריים. ירידה של 2-5 מעלות תחול ברחבי הארץ.

במהלך הלילה שבין חמישי לשישי יהיה עדיין סוער, עם גשמים שילכו וידרימו עד לצפון הנגב. הרוחות הדרום-מערביות ימשיכו להרים ענני אבק לדרום הארץ. ביום שישי הרוחות ייחלשו אך גשמים יוסיפו לרדת מהצפון ועד צפון הנגב. קיים חשש להצפות במקומות הנמוכים ולשיטפונות בנחלי מדבר יהודה והבקעה.

האווירה החורפית תמשיך לשלוט אך הרוחות ייחלשו. בהר החרמון בשלב זה כבר ייערמו עשרות סנטימטרים של שלג והוא יוסיף לרדת גם בימים הבאים. הטמפרטורות ירדו עוד ויהיה קר. הים התיכון יהיה גבה גלי עם גלים של למעלה מ-2 מטרים.

במהלך שישי בלילה ובשבת הגשמים יצפינו וצפויים לרדת מדי פעם בעיקר בחוף הצפוני ובהרי הצפון, כך שבמרכז ובדרום תהיה הפוגה. אבל כבר במהלך יום ראשון הגשמים שוב יתגברו וירדו בערב בצפון ובמרכז.

גם יום שני יהיה חורפי, גשום וקר. כעת עושה רושם שהגשמים יוסיפו לרדת גם בשלישי ורביעי. שלגים שיוסיפו לרדת בחרמון אמורים להספיק לפתיחת האתר למבקרים ולגולשים כבר בסוף השבוע הבא, כתלות בהפוגה ממושכת ובהיערכות אתר החרמון. לצורך פתיחת האתר לגולשים נדרשים למעלה מ- 60 ס"מ שלג במפלס התחתון שאותם יהיה ניתן להדק ולייצר כיסוי שלג ראוי לגלישה.

מהי "סערה" ומה לא?

החזאים מתלבטים פעמים רבות כיצד להעביר את המסר לציבור לגבי עצמת המערכת החורפית החזויה. מערכות גשם ברובן אינן "סוערות", אך חלקן כן זוכות לכינוי זה. למעשה, הביטוי "סערה" אינו מתייחס כלל לגשמים, אלא לרוחות. על פי הגדרה, "רוחות סערה" הן רוחות שמגיעות לעצמה של 55 קמ"ש ומעלה, כך על פי סולם בופור לעצמת רוח בו משתמשים ברחבי העולם.

"סופה" לשם השוואה, היא רוח שמגיעה ל-95 קמ"ש, כך שמדובר באירוע עצמתי הרבה יותר והוא גם חריג בישראל. אך מכיוון שלא לכולם יש אנציקלופדיה ביד, "סערה" בפי החזאים היא הגדרה כללית למערכת מזג אוויר גדולה הטומנת בחובה תופעות מזג אוויר מגוונות כגון משקעים, הצפות, סופות חול, שלג וים סוער. כמובן, יש חשיבות גם לרוחות כך שלא כל מערכת גשומה הינה "סערה".