שחק התקשר להיפרד, פרס נסע לבית החולים

בשבוע האחרון התקשר הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין שחק לידידיו ובהם נשיא המדינה כדי להיפרד. פרס התעקש לראותו פנים מול פנים ונסע לבקרו בבית החולים. "מאז יום ראשון, עת באתי להיפרד מאמנון חברי היקר לא יודעת נפשי מנוח", אמר היום הנשיא. "אמנון היה גיבור חיל אמיתי"

הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין-שחק, שנפטר היום בגיל 68 לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן, התקשר במהלך השבוע האחרון לכמה מחבריו כדי להיפרד מהם. אחד מאותם חברים היה נשיא המדינה שמעון פרס, שלא הסכים להסתפק בשיחת הטלפון והתעקש לבקר את שחק בבית החולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שחק התקשר לנשיא ביום ראשון האחרון ואמר לו: "חברי היקר התקשרתי כדי להיפרד ממך". פרס שוחח עמו, אך התעקש גם להגיע לבית החולים הדסה עין כרם בו אושפז שחק כדי לראותו פנים מול פנים. היום סיפר פרס על הפגישה האחרונה המרגשת. "מאז יום ראשון האחרון, עת באתי להיפרד מאמנון חברי היקר בבית החולים לא יודעת נפשי מנוח", אמר נשיא המדינה."אמנון היה גיבור חיל אמיתי, נושא לפיד שלום, אדם נדיר ויהודי חכם".

"מנהיג כריזמטי" (רויטרס)

"אהבתיו אהבת אמת"

פרס הוסיף כי "תלמידיו ופקודיו הרבים ראו בו מורה דרך שאין כמותו, הם האמינו לכל מילה שיצאה מפיו ועל דלתו צבאו אנשים הצמאים לעצה חכמה, ישרת דרך ואמיצת לב. תרומתו לביטחון ישראל, אין לה משל. הוא קיבל את שני עיטורי העוז על אומץ ליבו, על חוכמתו, על מנהיגותו. אמנון היה איש מופת לאורך כל דרכו, הולך תמים ופועל צדק. אהבתיו אהבת אמת".

לדברי הנשיא, "הציטוט בספר שמואל א' כאילו נכתב על אמנון: 'בחור וטוב ואין איש מבני ישראל טוב ממנו, משכמו ומעלה גבוה מכל העם'. העם כולו מבכה את הליכתו מאתנו וזכרו יכון בדברי הימים של עמנו".

רה"מ: הקדיש את מיטב שנותיו לביטחון ישראל

גם ראש הממשלה נתניהו הצטרף לניחומים. "אמנון הוא גיבור ישראל שהקדיש את מיטב שנותיו לביטחון מדינת ישראל", אמר. "גבורתו ניכרת גם בדרך האמיצה שבה הוא נהג בזמן מחלתו. לרגע הוא לא איבד מאצילותו. בשם אזרחי ישראל אני שולח את השתתפותנו ביגונה של רעייתו טלי ושל כל בני משפחתו.

"אני כואב ומבכה את לכתו בטרם עת של מפקדי וחברי", אמר יו"ר קדימה שאול מופז. "אדם יוצא דופן, שילוב נדיר של תעוזה צבאית ומדינית, אדם ישר דרך, חבר אמת וגיבור ישראל, בעל שני עיטורי עוז. לבי עם טלי והמשפחה. מדינת ישראל עוטפת אותם היום בחום. יהיה זכרו ברוך".

ליפקין-שחק ושאול מופז (רויטרס)

ברק: "אדם יוצא דופן - וחבר"

"אמנון שחק היה מופת של אומץ לב, מנהיגות ודבקות במטרה בשדה הקרב ובמאבק המדיני, הוא היה מעמודי התווך של ביטחון ישראל בשני הדורות האחרונים.
אמנון פעל כל ימיו בצה"ל, בממשלה, וכאזרח, להשגת שלום וביטחון לישראל מעמדה של ביטחון עצמי ופיכחון. איש ערכי בכל דרכיו, אדם יוצא דופן וחבר", אמר שר הביטחון אהוד ברק. "אומץ הלב והפיכחון ייחדו אותו גם לאורך המאבק המתמשך במחלה, שלהוותינו הכריעה אותו היום. עם לכתו - ייזכר אמנון כמפקד ואדם נערץ - לכולם. ואהוב - לכל מי שזכה להכירו".

גם יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' שלחה את תנוחמיה לרעייתו של הרמטכ"ל לשעבר ולילדיו. "כחייל וכמפקד הגן שחק על ביטחון המדינה, ותמיד, גם בהיותו במדים וגם אחרי שפשט את מדיו, נאבק על דמותה המוסרית", אמרה. "אמנון היה קצין וג'נטלמן, מפקד נערץ ואדם יוצא דופן באישיותו הכנה וההגונה, איש ישר דרך ואהוב על הכל. מותו מעורר צער גדול בלבם של רבים שהכירו אותו ואהבו אותו".

"אדם ברוך כשרונות עם נשמה יתרה"

"אמנון ליפקין-שחק היה לוחם מבריק ונחוש. הוא הוביל את צה"ל כרמטכ"ל, הוא שימש חבר כנסת ושר, הוא נאבק כדי לקדם שלום בינינו לבין שכנינו ולבסוף הוא נאבק קשות במחלתו עד אשר יכלה לו. בכל מקום נשאר אדם הגון, ישר, נאמן לערכיו ולאמונתו. אני שמח על שזכיתי להכירו וליהנות מיכולותיו וכישרונותיו הגדולים", ספד לו ח"כ נחמן שי.

"אני אבל וכואב על פטירתו של מצביא וחבר, אדם ברוך כשרונות עם נשמה יתרה, מנהיגות טבעית והמון חכמה ותבונה. אמנון נלחם בגבורה במשך שנים במלחמה הארורה. חסרונו יורגש בכל מעגלי החיים", הדגיש ח"כ בוז'י הרצוג.  

דני יתום, ראש המוסד לשעבר, אמר: "אני מכיר את אמנון עשרות שנים ויחד היינו בתפקידים בצה"ל. אמנון תמיד היה בכיר ממני ותמיד מילא תפקידים שאני הגעתי אליהם רק לאחר מכן. איבדנו היום איש מיוחד, בנאדם - מה שנקרא, גם מפקד קרבי משכמו ומעלה. אמנון הוא מטובי המפקדים שהיו לצה"ל. עם אומץ לב בלתי רגיל".

מפקדיו ופקודיו אהבו אותו (רויטרס)

דליה רבין:"מנהיג כריזמטי"

דליה רבין אמרה בראיון לתכנית "עושים צהריים" עם יעל דן: "הייתי מעודכנת על כל הניסיונות האמיצים שטלי ואמנון עשו להיאבק במחלה הנוראה. הם ניהלו קרב מפואר שנמשך המון שנים, והתחיל עם מחלת הסרטן הראשונה שתקפה אותו, עוד ב-1995 לפני שמונה לרמטכ"ל, ממנה הבריא".

"הכרתי אותו כבר בבית הוריי, שניהם היו קרובים גם לטלי וגם לאמנון בנפרד ובהמשך הצטרפתי אליו ולאיציק מרדכי למפלגת המרכז", המשיכה רבין. "כשאני חושבת על אמנון, אז הוא הכי דומה לאבא שלי שאני יכולה לחשוב. החשיבה האנליטית הנקייה מאג'נדות, הראייה המפוקחת של המציאות והנכונות למצוא את הדרך ולהתמודד עם כל מצב בצורה נכונה ובאומץ. הוא לא רדף אחרי כבוד ואחרי כיבודים, מנהיג כריזמטי שהכריזמטיות היתה טבועה בו".

אבי בניהו דובר צה"ל לשעבר, שליווה את ליפקין שחק כדובר כשהיה סגן הרמטכ"ל ונשלח לשיחות השלום הראשונות עם הפלסטינים, סיפר: "בטיסה הראשונה היינו נרגשים מאד והתלבטנו כמה ימים איך נשבור את הקרח. הגענו לשם ותוך רבע שעה הקרח בינו לבין נביל שעת', שבטח יושב עכשיו בשטחים או איפה שהוא נמצא עכשיו ומזיל דמעה. הקשרים ביניהם היו פתוחים, היו הרבה ויכוחים, אבל הם הצליחו לפתח שיחה ולהשאיר הכל מאחוריהם".

ליפקין-שחק הלך לעולמו - סיקור מיוחד:

רוני דניאל: אמנון גדול יותר מכל התפקידים שעשה

אמנון ליפקין-שחק הלך לעולמו בגיל 68

עודד בן עמי על המלחמה שמנע אמנון ליפקין-שחק