אמנון ליפקין-שחק הלך לעולמו בגיל 68

הרמטכ"ל ה-15 של ישראל נפטר היום בבית החולים "הדסה" בירושלים בגיל 68 לאחר מאבק במחלת הסרטן. ליפקין-שחק מילא שורת תפקידים בחטיבת הצנחנים וזכה לשני עיטורי העוז על גילוי מנהיגות ואומץ לב. לאחר סיום שירותו הצבאי פנה לפוליטיקה ומונה לשר. הלווייתו תיערך מחר בשעה 15:00, בבית העלמין הצבאי בקרית שאול בת"א

הרמטכ"ל והשר לשעבר אמנון ליפקין-שחק נפטר היום בבית החולים "הדסה" בירושלים בגיל 68 לאחר מאבק במחלת הסרטן. הוא השאיר אחריו אישה ושישה ילדים. הלווייתו של רב-אלוף במילואים אמנון ליפקין-שחק תיערך מחר בשעה 15:00, בבית העלמין הצבאי בקרית שאול בתל-אביב. את ארונו יישאו שמונה קצינים בדרגת אלוף.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ליפקין-שחק נולד ב-18 במרס 1944 בתל אביב ולמד בפנימייה הצבאית בחיפה. הוא התגייס לצה"ל בשנת 1962 ושירת כלוחם בגדוד 890 של הצנחנים.

לאחר שסיים קורס קצינים מילא ליפקין-שחק שרשרת תפקידים פיקודיים בצה"ל. בין היתר פיקד על סיירת דוכיפת, על גדוד נח"ל מוצנח ובהמשך על חטיבת הצנחנים. במהלך השירות הקרבי השתתף במבצעים רבים, על שניים מהם זכה לעיטור העוז: הראשון על גילוי מנהיגות ואומץ לב תחת אש במבצע "כראמה" ב-1968, והשני ב-1973 על חלקו במבצע "אביב נעורים".

מהרמטכ"לות לשולחן הממשלה

באוקטובר 1983 הוא מונה לתפקיד אלוף פיקוד המרכז ושלוש שנים לאחר מכן לראש אגף המודיעין במטה הכללי. במרס 1991 נכנס ליפקין-שחק לתפקיד סגן הרמטכ"ל ופיקד על מבצע שלמה להעלאת יהודי אתיופיה לישראל. בתחילת שנת 1995 זכה לדרגת רב-אלוף ומונה לרמטכ"ל ה-15 של ישראל במקומו של אהוד ברק. שלוש שנים לאחר מכן סיים את שירותו הצבאי.

לאחר שפשט את המדים פנה ליפקין-שחק לפוליטיקה. בסוף שנות ה-90 הקים יחד עם רוני מילוא ודן מרידור את מפלגת המרכז ושימש כשר התיירות וכשר התחבורה בממשלת ברק. ב-2001 התפטר מהכנסת ופנה לעסקים פרטיים. היום הוא נפטר בתום מאבק ממושך במחלת הסרטן.

הנשיא פרס: אהבתיו אהבת אמת

ליפקין-שחק ומופז (רויטרס)
"מאז יום ראשון האחרון, עת באתי להיפרד מאמנון חברי היקר בבית החולים לא יודעת נפשי מנוח", משחזר הנשיא את פגישתו האחרונה עם ליפקין שחק. "אמנון היה גיבור חיל אמיתי, נושא לפיד שלום, אדם נדיר ויהודי חכם. תלמידיו ופקודיו הרבים ראו בו מורה דרך שאין כמותו, הם האמינו לכל מילה שיצאה מפיו ועל דלתו צבאו אנשים הצמאים לעצה חכמה, ישרת דרך ואמיצת לב. תרומתו לביטחון ישראל, אין לה משל. הוא קיבל את שני עיטורי העוז על אומץ ליבו, על חוכמתו, על מנהיגותו. אמנון היה איש מופת לאורך כל דרכו, הולך תמים ופועל צדק. אהבתיו אהבת אמת".

עוד הוסיף הנשיא פרס: "הציטוט בספר שמואל א' כאילו נכתב על אמנון: "בחור וטוב ואין איש מבני ישראל טוב ממנו, משכמו ומעלה גבוה מכל העם". העם כולו מבכה את הליכתו מאתנו וזכרו יכון בדברי הימים של עמנו".

רה"מ: הקדיש את מיטב שנותיו לביטחון ישראל

גם ראש הממשלה נתניהו הצטרף לניחומים. "אמנון הוא גיבור ישראל שהקדיש את מיטב שנותיו לביטחון מדינת ישראל", אמר. "גבורתו ניכרת גם בדרך האמיצה שבה הוא נהג בזמן מחלתו. לרגע הוא לא איבד מאצילותו. בשם אזרחי ישראל אני שולח את השתתפותנו ביגונה של רעייתו טלי ושל כל בני משפחתו.

ליפקין-שחק הלך לעולמו - סיקור מיוחד:

חבריו מגיבים: "אמנון היה קצין וג'נטלמן"

רוני דניאל: אמנון גדול יותר מכל התפקידים שעשה