בקרוב: רשת ארצית של מצלמות תנועה אלחוטיות

במשטרת התנועה החלו לאחרונה בעבודת מטה, שבסופה תיפרס רשת צפופה של מצלמות אלחוטיות זעירות בכל רחבי הארץ - כולל בתוך הערים. הן יתעדו שלל עבירות תנועה ויסייעו להוציא אלפי דוחות

האם חזון "האח הגדול" קורם עור וגידים? אחרי פריסת מערכת א-3 ברחבי ארץ לפני כעשרה חודשים, המורכבת מרשת מצלמות דיגיטליות שהוצבו בכבישים  "אדומים" וכבר סייעו לנפק אלפי דוחות תנועה, עמלים בימים אלה במשטרת התנועה הארצית על יישומה של מערכת מצלמות אלחוטיות חדשה - שיותקנו גם בתוך הערים ויתעדו עבירות תנועה מסוגים שונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי המתוכנן, תהיה זו רשת צפופה של מצלמות זעירות, שייפרסו לאורכם של כבישי הארץ וינפיקו דוחות תנועה לנהגים שביצעו עבירות תנועה. התיעוד, על-פי המכרז, יתבצע באופן רציף 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע ויהווה ראיה משפטית. 

משטרת התנועה מציגה: דוח משמיים

בתקופה האחרונה שמו באגף התנועה במשטרה דגש מיוחד על אכיפת עבירות מהירות, ובעקבות זאת הוחלט על הכנסתן של מערכות אכיפה חדשות שיאתרו נהגים העוברים את המהירות המותרת בכבישים ובצמתים מרכזיים ברחבי הארץ. מסתמן, כי בשנה הקרובה נוכל לראות בכבישי הארץ דור חדש של אקדחי לייזר קלים (ממל"ז), המסוגלים למדוד מהירות בטווחים ארוכים מאלו הנהוגים כיום - ויהיה קשה מאוד לערער את תוצאותיהם בבית המשפט.

עם זאת, במשטרת התנועה לא מסתפקים רק באכיפה על האדמה, והודיעו כי יחד עם אמצעי האכיפה הידניים, מתבצעים כיום ניסויים לקראת הטמעתה של מערכת מצלמות על בלוני אוויר שירחפו בשמי הארץ. על פי ההערכות, המצלמות המרחפות צפויות לצלם קטעי כביש מרכזיים ולהעביר את המידע למרכז הבקרה המשוכלל הממוקם בהר חוצבים שבירושלים.

אבל, במשטרה לא עוצרים באמצעי המדידה המתקבלים על הדעת, וכיום נבחנת גם מערכת שנויה במחלקות לבדיקת מהירות ממוצעת בקטע כביש מסוים. המטרה היא להפעיל שתי מצלמות נייחות עוקבות שמודדות את הזמן שבו חלף הנהג על המרחק שביניהן, לחשב את מהירותו הממוצעת ולהנפיק לו דוח - גם אם חלף במהירות חוקית על פני המצלמות.