היום ומחר הפוגה בגשמים, ברביעי סערה

לפני שיא הסערה הצפוי ביום רביעי, היום ומחר נחווה את החלק היבש של המערכת: רוחות חזקות, יובש וטמפרטורות נמוכות. ביום רביעי ייתכנו שלגים בהרי הצפון והמרכז, הרשויות נערכו בהתאם

חיילים בשלג בשנה שעברה (פלאש 90, נתי שוחט)

מזג האוויר הבוקר (שני) מעונן חלקית עד מעונן וייתכן גשם מקומי בצפון ובמרכז הארץ, שייפסק אחר הצהריים. מחר ינשבו רוחות חזקות וייעשה אביך. הגשם יתחדש משעות הצהריים, ושלג יחל לרדת בפסגות הצפון. הגשמים יתגברו בלילה וביום רביעי תגיע הסערה לשיאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הטמפרטורות החזויות להיום: בצפת צפויות 9 מעלות, בטבריה 17, בחיפה 15, בתל אביב 16, בירושלים 11, בים המלח 22, באשקלון 16, בבאר שבע 16, ובאילת 20 מעלות היום בצהרים.

ביום שלישי יגיע החלק היבש של הסערה החורפית, ואיתו רוחות חזקות, אובך וסופות חול. למרות האפשרות לגשם מקומי, עיקר היום הזה אינו קשור בגשם אלא ברוחות וים סוער. הגשמים יאחרו לבוא, וצפויים רק בערב ובלילה. מומלץ להקפיד על קיפול סככות וגגונים, חיזוק מבנים וחפצים וגיזום ענפים מסוכנים.

ביום רביעי יגיע עיקר הסערה, עם קור עז, רוחות וגשמים. שלג בחרמון, הצפות, שיטפונות וכמובן אפשרות לחסימות צירים, נזקי חשמל ועומסי תנועה מוגברים. במהלך היום יתפתחו תנאים המאפשרים שלג בפסגות הצפון והמרכז, והלילה יהיה קר מאוד וגשום.
תנאי הקור והמשקעים ילוו אותנו גם ביום חמישי כאשר שלג יכול להמשיך לרדת בהרי הצפון והמרכז עד שעות אחר הצהריים. כעת מסתמן כי ייתכן גם שלג בצפת וירושלים, אם כי בטווח הימים שנותרו, ייתכנו שינויים בצפי הזה.

הרשויות בכוננות (שירותי כבאות והצלה)

המשקעים יפחתו במהירות ביום חמישי בערב אולם יוסיף להיות קר מאוד גם בסוף השבוע ועוד ייתכן גשם מקומי בשישי ושבת.

דצמבר בכללותו היה יבש מהממוצע, בעיקר בצפון הארץ. לאחר פתיחה מרשימה שבה הושגה כמות משקעים הגבוהה פי 2-4 מהממוצע בסתיו, נראה שעונת הגשם נכנסה לשנת חורף קצרה. האופטימיות בתחזית מחזירה את הסיכוי לעונה גשומה מהממוצע, כפי שנחזתה על ידי רשות המים.

נערכים לסופה (פלאש 90, נטי שוחט)

רשויות החירום וכוחות ההצלה השלימו את היערכותם לקראת המערכת החורפית. מנכ"ל מד"א אלי בין הנחה את הכוחות הפועלים באזורים המועדים לשלג לוודא כי יפעלו במוכנות הגבוהה ביותר, על מנת שיוכלו להעניק שירות מלא גם בתנאי מזג אויר קשים במיוחד.

גם בחברת החשמל נערכים לקראת הסופה. המנכ"ל אלי גליקמן הורה על פתיחת שני חדרי מצב בירושלים ובצפת לקראת מזג האוויר הסוער. חברת החשמל נערכה גם לקידום רכבים וגנרטורים לשטח תוך תיאום עם פיקוד העורף, המשטרה וגורמי סיוע נוספים.

נגמ"ש מחלץ רכבים בצפת. ארכיון (גיא ורון)

בצה"ל ובמערכת הביטחון העמידו בכוננות כלים כבדים, רכבי 4X4, דחפורים של צה"ל וקרוב ל-300 טונות מלח להמסת שלג. קיימת היערכות לפתיחת צירי תנועה ולשמירה על רציפות התחבורה הציבורית גם ליישובים הנמצאים בגובה של מעל 700 מטרים. בנוסף, הוכנו מתקני קליטה באזורים הסמוכים לצירים לקליטת אוכלוסייה מזדמנת וטיפול בה.