שאלות ותשובות: מה זה E-1?

ההודעה של ישראל על בניית 3,000 יחידות דיור מעבר לקו הירוק עוררה סערה בינלאומית. אבל מה זה בעצם E-1? למה ישראל לא בנתה שם עד היום? ומה אומר החוק הבינלאומי? מדריך מיוחד

מפת האזור (רויטרס)

איפה נמצא השטח E-1?
E-1 נמצא בין ירושלים למעלה אדומים ומתפרס על כ-12 קמ"ר. מדובר בשטח האחרון שמחבר את מעלה אדומים לבירת ישראל ומונע רצף טריטוריאלי בין דרום השטח של הרשות הפלסטינית וצפון השטח.

מה יש בשטח E-1?
מי שמגיע למקום יראה בעיקר גבעות חשופות המוכנות לבנייה, לצד בניין יחיד המשמש את משטרת מחוז ש"י. בשטח הוקמו בין היתר תשתיות מים, ביוב וחשמל ובוצעו בו עבודות פיתוח.

מה בין E-1 ומעלה אדומים?
על פי התכנון יסופח השטח כאחת השכונות של מעלה אדומים. לא מדובר בצורך דמוגרפי, זאת כיוון ששטחה של מעלה אדומים גדול במיוחד, ואף משתרע עד לחלקים ממדבר יהודה.

איזה חוק חל על השטח?
מעמדו של E-1 זהה למעמד של אריאל מעלה אדומים ואפרתה. כלומר, לא חל עליו החוק הישראלי כשטח, אבל התושבים שיגורו שם על פי התכנון כפופים לחוק הישראלי כמו כל אזרח ישראלי המתגורר מעבר לקו הירוק.

מדוע ישראל לא בונה שם?
למרות עבודות הפיתוח ב-E-1, ישראל לא בנתה יחידות דיור באזור בשל לחץ מצד הקהילה הבינלאומית, ובמיוחד מצד ארה"ב, שטוענת כי בנייה בשטח E-1תעמיד בסיכון את פתרון שתי המדינות לשני עמים. ישראל מצדה נמנעה מבנייה כדי לא להשפיע על המעמד הסופי של יהודה ושומרון בטרם יתקיימו שיחות על מעמד הקבע על פי מתווה אוסלו. עם זאת, במהלך השנים נמנעו ראשי ממשלת ישראל מהכרזה על כך שלא תהיה התיישבות במקום.

האם הפלסטינים בונים ב-E-1?
הפלסטינים אינם בונים בתחומיE-1, אבל בשנים האחרונות גוברת הבנייה הבלתי חוקית של הפלסטינים בשולי האזור לכיוון כביש ירושלים-מעליה אדומים ולשכונת מבשרת אדומים.

מה ההבדל בין E-1 ושכונות נוספות באזור?
גם סביב הבנייה בהר חומה, בגילה וברמת שלמה התחוללה סערה. אך השכונות הללו, בניגוד ל-E-1, נמצאות בתחום המוניציפאלי של ירושלים.

מה אומר החוק הבינלאומי בנוגע לבנייה ב-E-1?
ברמת החוק הבינלאומי יש ואקום. הטענה היא שבסיום מלחמה יש להחזיר את המצב אחורנית, אך מכיוון שירדן סיפחה את הגדה המערבית באופן שלא הוכר על ידי הקהילה הבינלאומית, יש לחזור עוד אחורה בהיסטוריה - לתקופת המנדט הבריטי או השלטון העות'מאני אשר כמובן אינם קיימים עוד.

פרופסור אלכסנדר בליי הוא ראש המרכז לחקר המזרח התיכון במרכז האוניברסיטאי באריאל