מפלסות וג'יפים: נערכים לסערה

מזג האוויר הסוער שצפוי לפקוד את אזורנו במהלך השבוע מביא את רשויות החירום וכוחות הביטחון להתכונן ביתר שאת למערכת החורפית. בצה"ל ובמערכת הביטחון העמידו בכוננות כלים כבדים ודחפורים ובחברת החשמל יפעילו חדרי מצב מיוחדים בירושלים ובצפת

נערכים לסופה (פלאש 90, נטי שוחט)

מתכוננים לקראת מזג האוויר הסוער: רשויות החירום וכוחות ההצלה משלימים את היערכותם לקראת המערכת החורפית שצפויה לפקוד את אזורנו החל מיום שלישי ועד ליום חמישי.מנכ"ל מד"א אלי בין הנחה את הכוחות הפועלים באזורים המועדים לשלג לוודא כי יפעלו במוכנות הגבוהה ביותר, על מנת שיוכלו להעניק שירות מלא גם בתנאי מזג אויר קשים במיוחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כוחות מד"א הונחו לתגבר את המשמרות בעובדים ובמתנדבים, על מנת שיוכלו להעניק מענה במידה והביקוש לשירותי החירום יגבר. עשרות אמבולנסים עם הנעה קדמית (4X4) הועמדו בכוננות ושלשלאות שלג הורכבו על גלגלי האמבולנסים. בנוסף, 120 ג'יפים של מתנדבי הארגון יירתמו למשימות הנדרשות בימי הסערה.

"בימים האחרונים תרגלו הצוותים תרחישים לטיפול באירועים בתנאי מזג אויר קשים, ובמד"א עומדים בקשר ובתיאום מלא עם הרשויות המקומיות, משטרת ישראל, כיבוי וצה"ל", אמר מנכ"ל מד"א. "אני קורא לשמור על קשר רציף עם בני משפחה ושכנים קשישים המתגוררים בגפם ולוודא שאינם נזקקים לעזרה, ולתת את הדעת על הנחיות הבטיחות המצילות חיים שמפרסם מד"א, על מנת להימנע מפגיעות מיותרות בנפש".

הרשויות בכוננות (שירותי כבאות והצלה)


גם בחברת החשמל נערכים לקראת הסופה. המנכ"ל אלי גליקמן הורה על פתיחת שני חדרי מצב בירושלים ובצפת לקראת מזג האוויר הסוער. חברת החשמל נערכה גם לקידום רכבים וגנרטורים לשטח תוך תיאום עם פיקוד העורף, המשטרה וגורמי סיוע נוספים.

צה"ל יפעל במידת הצורך לפתיחת צירים

חיילים בשלג בשנה שעברה (פלאש 90, נתי שוחט)


בצה"ל ובמערכת הביטחון העמידו בכוננות כלים כבדים, רכבי 4X4, דחפורים של צה"ל וקרוב ל-300 טונות מלח להמסת שלג. קיימת הערכות לפתיחת צירי תנועה ולשמירה על רציפות התחבורה הציבורית גם ליישובים הנמצאים בגובה של מעל 700 מטרים. בנוסף, הוכנו מתקני קליטה באזורים הסמוכים לצירים לקליטת אוכלוסייה מזדמנת וטיפול בה.

כוחות פיקוד העורף. ארכיון


סמנכ"ל משרד הביטחון ומ"מ ראש רשות החירום הלאומית (רח"ל) בצלאל טרייבר אמר כי "מערכת הביטחון ומשרדי הממשלה השונים ערוכים לספק מענה טוב לכל תרחיש של מזג אוויר". עם זאת, הסביר טרייבר כי על בסיס לקחי השנה שעברה, ברשות קוראים לאזרחים שמתגוררים באזורים שבהם צפויה הסערה, להיערך לאפשרות של חסימת צירים וניתוקי חשמל ומים, ולוודא שיש ברשותם מזון, מים ותרופות, ולהימנע משימוש מסוכן באמצעי חשמל עד להגעת כוחות הסיוע.

כחלק מהפקת הלקחים מהסופה שהתרחשה בחורף שעבר, הוכנסו לשימוש 4 כפות חדשות לפילוס שלג. "לאחר הסופה הבנו את הצורך ברכש אשר יאפשר לנו לתת סיוע נוסף לכוחות", אמר ראש ענף פיתוח בפיקוד העורף, סא"ל רונן אבני. "המפלסות החדשות יאפשרו לפיקוד העורף לפנות צירי תנועה מרכזיים בסופת שלגים, בנוסף לפעילות הרשויות המקומיות".

עיקר הסערה - ברביעי ובחמישי

מחר (שני) צפוי גשם מקומי וקיים סיכוי לשלג בחרמון. במהלך היום צפויה הפוגה זמנית בגשמים והתחממות. אחוזי הלחות ירדו בהרים. ביום שלישי יחל החלק היבש של הסערה החורפית ואיתו רוחות חזקות, אובך וסופות חול. הגשמים צפויים להגיע בשעות הערב והלילה. מומלץ להקפיד על קיפול סככות וגגונים, חיזוק מבנים וחפצים וגיזום ענפים מסוכנים.

נגמ"ש מחלץ רכבים בצפת. ארכיון (גיא ורון)


ביום רביעי תתחזק המערכת החורפית ותכלול קור עז, רוחות וגשמים צפויים ברחבי הארץ. קיים חשש להצפות, שיטפונות וצפי לחסימות צירים, נזקי חשמל ועומסי תנועה מוגברים. במהלך היום יתפתחו תנאים המאפשרים שלג בפסגות הצפון והמרכז ובלילה יהיה קר מאוד וגשום.

תנאי הקור והמשקעים ילוו אותנו גם ביום חמישי כאשר שלג עשוי להמשיך ולרדת בהרי הצפון והמרכז עד לשעות אחר הצהריים. בשלב זה מסתמן כי שלג יירד גם בצפת ובירושלים, אולם ייתכנו שינויים בצפי הזה. ביום חמישי יפחתו המשקעים, אך יוסיף להיות קר מאוד גם בסוף השבוע וייתכן גשם מקומי בשישי ושבת.