המסע לאיתור קברו של המלך הורדוס

אהוד נצר, הפך את פועלו של הורדוס, המלך הרומי שעלה לשלטון בשנת 37 לפנה"ס, למפעל חייו. מסעו הארוך לאיתור קברו של המלך השנוי במחלוקת חשף ממצאים נדירים ומבנים מפוארים שבנה ברחבי ארץ ישראל. התגליות שחשף נצר, שאיבד את חייו במהלך המסע יוצגו בקרוב לקהל הרחב בתערוכה מיוחדת במוזיאון ישראל

מסע ההלוויה המדומה לאיתור קברו של הורדוס, המלך הרומי, שלעתים אף כונה "מלכם האחרון של היהודים" - הופך הזוי ככל שהוא מתקרב אל יעדו. אהוד נצר, אדריכל בהכשרתו, הפך את פועלו של האיש - למפעל חייו. תגליות רבות שחשף אודות האישיות ההיסטורית יוצגו בקרוב בפני הציבור בתערוכה שתתקיים בחודש פברואר הקרוב במוזיאון ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הורדוס הוא למעשה דמות שנויה במחלוקת. רבים סבורים כי מדובר באדם רע וצמא דם שגבה קרבנות רבים מבני העם היהודי ואפילו מבני משפחתו. "עם מינויו, הוא החל במסע קטל נגד כל מתנגדיו, אפילו נגד בנו הבכור" הסביר דני שוורץ, מומחה בהיסטוריה מימי הבית השני. "בשל כך הוא נדרש לשנות את צוואתו פעמים רבות", ציין.

עם זאת, חוקרים רבים סבורים, כי מדובר באישיות מיוחדת במינה. "הורדוס, המלך שחתום על בניית נמל קיסריה והרחבת בית המקדש הצליח לשמור על השלום באזור במשך שנים רבות", אמרו החוקרים.

נצר, שהחליט להתחקות אחר חייו של הורדוס, החל במסע הארוך לאיתור קברו. אשתו סיפרה כי " האובססיה שלו לחפש את הקבר וללכת בעקבות הורדוס השלימה באיזשהו מקום את האובססיה של הורדוס לבנות". מאמציו של נצר הביאו לאיתור ממצאים ומבנים רבים שבנה, עד לאיתור ההרודיון - המקום שבו נקבר המלך הנודע.

לפני כשנתיים אותר הקבר המרשים. שרידים מן המבנה המפואר שבנה המלך, נשתמרו במשך כ-2,000 שנים. אך למרות זאת, נצר לא יזכה לראות את פירות עבודתו מוצגים בפני הציבור הרחב. מסעו הארוך של נצר הסתיים באופן טראגי בעת שנהרג במהלך סיור מקדים לקראת התערוכה שתציג לעולם את פועלו המרהיב של הורדוס. האיש שהכיר את המלך הרומי יותר טוב מכל אדם אחר בעת החדשה, מצא את מותו על קרקעית ארמון הקבורה של גיבור חייו.