חופש מהרקטות: חברי נחל עוז בצפון

חברי קיבוץ נחל עוז המרוחק קילומטר מרצועת עזה רגילים לשגרה של רקטה ביום שמתפוצצת בשטחם, אך עם תחילת מבצע "עמוד ענן" החליטו כמחצית מהם שזה כבר יותר מדי ויצאו לחופשה כפויה בקיבוץ בצפון. הילדים אמנם יותר רגועים אבל הגעגועים הביתה לא מרפים

קיבוץ נחל עוז מרוחק פחות מ-1,000 מטרים מהרצועה, כ-6 ק"מ בלבד ממרכז העיר עזה. בימים של שגרה - לפני המבצע - היה באזור של הקיבוץ ממוצע של קסאם אחד ביום. למרות שמדובר באחד היישובים המטווחים ביותר בשראל, דקות אחרי החיסול של אחמד ג'עברי החליטו 120 חברי הקיבוץ - בערך חצי - לעבור לקיבוץ אחר בצפון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הם מארחים אותנו פה מקסים ואנחנו באמת מקבלים מכל טוב", אמרה אחת מחברות נחל עוז שהגיעה להתארח באשדות יעקב. "כולם עוזרים לכולם ותמיד אפשר לדפוק בדלת", הוסיפה חברה אחרת.

הם באמת ניסו להרגיש בבית, אבל הלב היה הרחק בדרום. הלה חיים מספרת על הביחד שעוזר לעבור את הימים הקשים. "הקהילה נשארה ביחד, השותפות גורל הזו מנחמת".

מחפשים את המחסה הקרוב

חברי נחל עוז שעזבו את ביתם ניסו להתרגל לבית החדש והתנחמו בזה שהילדים נהנים מהנופש הפתאומי שנכפה עליהם ומזה שהם עצמם כבר לא צריכים להיות כל כך דרוכים.

אבל, את המתיחות קשה ואת ההרגלים קשה להפיג. "אני מסתובב עם הילד ומחפש מדי פעם איפה המחסה הקרוב - לדעת איפה להתחבא אם תהיה אזעקה", מודה ירון להב.

ליאורה סלע נסעה בלי בעלה שנשאר בדרום: "לא קל בלב, לא קל כשמקבלים את הסמסים על כל הנפילות". בעלה, בני: "אני דחקתי בהם לצאת, זה לא אנושי מה שקורה כאן -כל 10 דקות נפילה".