בניין הכוח: כך הפך מרכז הארץ לקו האש החדש

התמונה שתיחרט בזיכרון הישראלי בתום שמונת ימי מבצע "עמוד ענן" היא בוודאי התמונה של רב-הקומות בראשון לציון, שספג יממה לפני הפסקת האש פגיעה ישירה של טיל שהפך אותן לעיסת בטון ופלדה. ביום שאחרי עמדנו במשך שעות במדרכה שממול, על פני האנדרטה המאולתרת - הבניין שהציב את הקו שממנו, אולי, תחל מתקפת הטילים הבאה

הבניין שספג פגיעה ישירה של רקטה בראשון לציון הפך השבוע לאתר עלייה לרגל. החורבן שלו ייזכר כאחד הסמלים של המערכה הזאת - הרגע בו חמאס הצליח לפגוע בגוש דן. ייתכן, שברגע הזה - השתנה גם משהו בציבור הישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בבוקר שאחרי הפגיעה התכנסו בעלי הדירות ברחוב והסתכלו מעלה אל הדירות שנהרסו כליל, רק לאור היום הבינו שבעצם אין להם בית. אחד הדיירים שאל איפה הייתה כיפת ברזל, אחר ענה לו שהיא מגנה על תל אביב. "הייתה אזעקה אז היינו ממושמעים ונכנסנו לממ"ד", סיפרה יעל ג'רסי שביתה נפגעה מהרקטה. "הדלת הייתה מעט פתוחה כי אי אפשר לסגור אותה עד הסוף וקיבלנו פיצוץ אדיר, רעש אימים. כל הזכוכיות כמובן התעופפו והיה ענן עשן".

החורבן הזה מציף מיד את הרגשות - הלם מתערבב בפחד שנמהל ברצון לנקמה. על הכביש בראשון לציון לא היה השבוע מקום לשום דבר אחר. "אנחנו ננצח את כל הערבים", אמר משה ברקוביץ,' תושב העי,ר לבנו התינוק. "הם גם עושים שטיפות מוח לילדים שלהם, אז גם אנחנו עושים. אמרתי לו שכשהוא יגדל ננצח את כל הערבים", הוסיף.

"זאת תמונת הניצחון שלהם"

הרקטה הייתה עמוסה בכמעט 100 ק"ג של חומר נפץ ורסיסי הפגיעה הגיעו לכל הבניינים השכנים. המרפסת של ששון עגיב משקיפה על הבניין שנפגע פגיעה ישירה. הרסס הגיעה גם אל הדירה שלו, מרחק של כמה עשרות מטרים ואף ניתץ את עמוד התמך של הבית. "זאת תמונת הניצחון שלהם", ציין עגיב ופרץ בדמעות בשעה שפרצו גם המים מן המרזב שעובר דרך הקורה השבורה. ברגע - התערבב התסכול בזעם: "צריך להיכנס בהם אפילו בלי חיילים, רק לרסס אותם במטוסים", אמר בזעם.

סיגל מושקוביץ' גרה בדיוק קומה אחת מתחת למשפחת עגיב וגם היא הספיקה להיכנס עם הבן לממ"ד. "אני לא מאמינה במלחמה, אני מאמינה בהידברות", אמרה בעוד ניתקה את שברי הזכוכיות מן החלון שהתנפץ. "מה יעזור שאנחנו ניכנס ונהרוס ונילחם? אני לא בטוחה שנפתור את זה".

רק כשקיבלנו אישור לעלות לדירות בבניין שספג פגיעה ישירה נוכחנו לגלות את הנזק הקשה שנגרם. בקומה העליונה היה פעם פנטהאוז; מחוגי השעון נעצרו על שש ודקה - שעת הפגיעה. הנציג של מס רכוש הוסיף ש"ככה זה גם בסרטים". רק דבר אחד ברור - ראשון לציון היא הקו שממנו תחל המערכה הבאה.