כך נראתה תל אביב של אחרי האזעקה

ליל חמישי כזה לא ראו בתל אביב כבר שנים. למעשה 11 שנים, מאז החורף של 1991. אזעקה אחת הספיקה כדי להכניס את העיר ללא הפסקה לאווירה שקטה ומופנמת. כך נראו מקומות הבילוי התוססים בדרך כלל של תל אביב, בערב שבו רוב השיחות סבבו סביב השאלה "איפה הייתם כששמעתם את האזעקה?"

עד שעות הערב נדמה היה שזה יהיה עוד ערב די שגרתי בתל אביב. מבצע "עמוד ענן" מתנהל בדרום, והתל אביבים, מזדהים ואמפתיים גדשו את בתי הקפה כרגיל ונערכו כבר לטענות על האדישות הרגילה שלהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אבל בשעות הערב הגיע האזעקה שהצליחה לרוקן את רחובות תל אביב. כן, בערב יום חמישי, ליל הבילויים של תל אביב, אפשר היה למצוא אתמול מקום חנייה ושולחנות פנויים כמעט בכל מקום. בחלק מהעסקים אפילו ביקשו שלא נצלם עד כמה היו השולחנות פנויים והמלצריות מובטלות.

גם המשחק של מכבי תל אביב בכדורסל לא הפך את אזור יד אליהו לגועש יותר. יום סגריר, הקבוצה הפסידה, וגם בלי צבע אדום הצהוב לא היה להיט. עוד סיבה ללכת הביתה בשקט.

בבניין באלנבי פינת יהודה הלוי שבו פגע לפני 21 שנה סקאד עיראקי מדויק בבוקר שבת אחד, חדר מלמעלה ארבע קומות וחרטומו הגיע עד חנות התכשיטים שהייתה בקומת הקרקע נמצאת כעת פיצוצייה. בעל העסק מעיד ש"אין דברים כאלה, יום חמישי וריק".

שני עולים חדשים מאמריקה יושבים בכל זאת באחד ממעוזי הבילוי התל אביביים ומסרבים להתרגש. "הייתי בכיכר תחריר בהפגנה לפני שנה", סיפר סמואל ונגרינוביץ, "אז אני יודע מה זה הבלגן". מנגד, חברו אלכס גוטמן התקשה לעכל את המצב החדש. "אני לא רגיל לזה. וקשה לי לדמיין. אנשים שרגילים לזה, לצליל האזעקות ושריקות הרקטות והבומים כל יום במשך עשר שנים, כלומר לא ממש כל יום, אבל... מאות פעמים".

הדיבור העיקרי בשדרה דלילת-האוכלוסין היה סביב אותה שאלה - "איפה הייתם באזעקה?". בדי-אן-איי של תל אביב, בין חריצי המדרכות, טבוע אותו חורף של שנת 91', אז נקראה אזור א', ימי מלחמת המפרץ הראשונה והסקאדים.

ואם זה לא מספיק כדי להעלות נשכחות, היום בצהריים, חצי שעה אחרי האזעקה השנייה, קיבלו מתפקדי מפלגת העבודה אס-אם-אס מצמרר לקראת הפריימריז: "שיהיה לכולנו סוף שבוע רגוע. נחמן שי". מי אמר 1991 ולא קיבל?